Blog-cocuklarda-d-vitamini-gerekli-mi-desktop
A teenage girl holds an omega 3 capsule in her hands on a colored background. Fish oil, natural supplements. High quality photo

D vitamini büyük oranda güneşten gelen ultraviyole etkisi ile vücutta sentezlenen önemli ve gerekli bir vitamindir.

Balık, karaciğer, yumurta sarısı gibi gıdalarla da alınsa da bu miktar vücudun ihtiyaçlarını karşılamakta tek başına yeterli olmamaktadır. En çok bilinen etkisi kemik gelişimine yardımcı olması olarak bilinen D vitamininin eksikliğinde diyabet (şeker hastalığı), kalp damar hastalıkları, obezite, depresyon, bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar gibi birçok hastalığın da görüldüğünü bildiren bilimsel çalışmalar mevcuttur.

Çocukların sağlıklı gelişiminde kilit rolü olan D vitamininin özellikle hızlı büyümenin olduğu bebeklik döneminde olmak üzere tüm çocukluk çağında takviye olarak verilmesi hayati öneme sahiptir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı yenidoğan döneminden başlayarak tüm çocuklara ve gebelere D vitamini desteği önermektedir.

Çocuklarda başta kemik gelişimine yardımcı olan ve birçok hastalıktan koruyucu etkisi bulunan D vitamininin kıymetinin bilincinde olunmalıdır. Çocuklarda yeterli D vitamini düzeyinin sağlanması için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  1. Yenidoğan döneminden başlayarak tüm bebeklere D vitamini takviyesi verilmeye başlanmalı ve çocuk hekimi kontrolünde 1 yaşından sonra da sürdürülmelidir.
  2. Bebeklerin anne sütünden yeterli D vitamini alabilmesi için annede vitamin eksikliği olmamalıdır. Bu amaçla gebelik ve emzirme döneminde annelerin de D vitamini takviyesi alması gerekmektedir. Aksi halde bebeklerin kullandığı D vitamini belki eksikliği önleyecek ancak yeterli düzeye ulaşamayacaktır.
  3. Tüm çocukların hekimlerinin tavsiyesi doğrultusunda güneş ışığı alması ve uygun gıdalarla beslenmesi sağlanmalıdır.

Uzm.Dr. Salih AYDIN
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Bize Ulaşın

Çağrı Merkezi

0850 473 77 77

WhastApp

0553 077 70 08


Sizi Arayalım

This site is registered on wpml.org as a development site.