Blog-fitik-desktop
Blog-fitik-mobile

Fıtık, bağırsak veya karın duvarının zayıf bir noktasından bağırsağın bir parçasının çıkıntı yapmasıdır.

Fıtık, daha çok kasığın zayıf kısmında oluşur. Ama vücudun zayıf olan başka kısımlarında da oluşabilir. Kasık fıtığı vakaları, dünyadaki tüm fıtık vakalarının yüzde 75′ini oluşturur.

Fıtığın bir başka türü ise uyluk fıtığıdır ve kasığın yanında oluşur. Daha çok kilolu kadınlarda görülen bir hastalıktır. Fıtıklar, önceden olduğunuz ameliyatlardan dolayı karın bölgesindeki zayıf alanlarda oluşabilirler ve bunlara da kesi yeri fıtığı adı verilir.

Belirtiler

Bir çıkıntı fıtığın ilk belirtisidir. Bir fıtık, sıkma yoluyla eğrilirse, kanın bağırsaklara akışını engelleyebilir, ağrıya ve doku ölümüne neden olabilir, kusma ve mide bulantısıyla hayatı tehdit edici bir hal alabilir.

Tedavi

Sizde fıtık olduğundan şüpheleniyorsanız, fiziksel muayeneyle teşhisi koyacak olan doktorunuza başvurunuz. Bazı fıtıklar gözetim altında tutulur.

Fıtıkla yaşamak riskli bir durum doğurabilir çünkü şişmelerin geri itilmesi bazen imkânsız olur ve bu durum bağırsak tıkanmasına yol açabilir. Fıtığınızla ilgili riskleri öğrenmek için doktorunuza danışınız.

Fıtıklar açık ameliyatla da iyileştirilebilir. Bu tür müdahalelerde bir kesi yapılır, fıtıklaşmış doku çıktığı yere geri itilir ve oraya dikiş atılır. Bazen sentetik malzemeden oluşmuş küçük bir ek, yarığın altına yerleştirilerek büyüyen dokuyu engellemek için bir iskele görevi görür. Bu uygulama kasların canlanmasını sağlar ve böylece fıtık bir daha tekrarlamaz.

Laparoskopik fıtık tedavisinde, hekim karında üç küçük kesi yapar ve karnın içini görebilmek için bu bölgeyi karbondioksitle şişirir. Laparoskopi aracılığıyla bölgeye cerrahi araçlar ve küçük bir kamera yerleştirilir. Durum monitörden izlenirken diğer araçlar da öbür kesilerden içeri sokulur.

Hekim fıtıklaşmış organı yerine geri iter ve kesinin aşağısına bir ek yerleştirir. Karın bölgesinde bir balon şişirilerek hekimin çalışabileceği açık bir alan yaratılır. Bu yöntemle bağırsakların ve damarların hasar görmesi engellenmiş olur.

Laparoskopik fıtık tedavisinden sonra işinize 1 ya da 2 hafta içinde dönebilir ve ağır eşyaları 4 ya da 6 hafta içinde kaldırmaya başlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Çağrı Merkezi

0850 473 77 77

WhastApp

0553 077 70 08


Sizi Arayalım

This site is registered on wpml.org as a development site.