Blog-influenza-desktop
Sick woman sitting in chair at home during lockdown with laptop in her lap and blowing nose.

Influenza A (grip), yeniden etkisini göstermeye başladı. Son günlerde çevremizdeki pek çok insan yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve öksürük şikâyetleri yaşıyor.

Özellikle çocuklarda yatağa düşüren ve hastanede kalma nedenleri arasında ilk sıralara yükselen bu tablo, influenza A adı verilen bir virüsten kaynaklanıyor.

İnfluenza; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, kırgınlık ve öksürük gibi şikâyetlerin görülmesi ile başlar ve bazen karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal de belirtiler arasında görülebilir. Çocuklarda bu bulgular var ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Çocukların büyük çoğunluğunda 3-7 günde tedavi ile düzelmesine rağmen sağlıklı çocuklarda dahi hastalık, ciddi seyirli olabilmekte hatta ölümlere neden olabilmektedir.

En Çok Okul Çağındaki Çocuklar Etkileniyor

İnfluenzanın insandan insana yakın temas, damlacık yolu ile bulaştığını söyleyen Koç,  ‘’İnfuenza sıklıkla Ekim ayı ile Mayıs ayının sonuna kadar görülebilmektedir. Bu salgınlar sırasında en çok okul çağı çocuklar etkilenmektedir. Ortalama olarak sağlıklı çocukların %40-50’si bu virüsten etkilenmektedir. 24 aydan küçük çocukların ve 65 yaştan büyük yetişkinlerin hastaneye yatış oranları daha fazladır.  Bu hastalıktan ani ölüm gibi sonuçlar doğabilir, hem kronik hastalığa sahip hem de daha önce sağlıklı olan çocuklarda görülebilmektedir’’.

Kuluçka Süresi 1- 4 Gün Arasında Değişiyor

Kuluçka süresinin ortalama 1-4 gün arasında olduğunu söyleyen Koç, teşhis etmek için; ‘’Burun sürüntü örnekleri hastalık başlangıcından hemen sonra tercihen ilk 4 gün içinde alınmalıdır. Çünkü virüs çoğalması o günden sonra önemli derecede azalmaktadır. Teşhiste klinik değerlendirme hayati önem arz eder. Çünkü test sonuçlarında yanlış pozitif ya da negatif değerler görülebilmektedir. İnfluenza’da erken teşhis ve ilk 48 saat içinde tedavinin başlanması hayati önem arz eder’’.

Hastalıktan Aşı ile Korunmak Mümkün

Virüsün hastalık oluşturmasını önlemek için en iyi yol aşıdır. ‘’Mevsimsel aşıya dâhil edilmek üzere seçilen influenza virüs aşıları her yıl değişebilmektedir. Aşılar A ve B tipi influenza virüslerine karşı geliştirilmiştir. 6 ay ve daha büyük yaşlardaki tüm bireyler her yıl aşılanmalıdır. 9 yaş ve üzeri çocuklar yılda 1 kez aşılanmakta iken 6 ay – 8 yaş arasındaki çocuklar 2 kez aşılanmaktadır. Hastalığa karşı koruma 2. dozdan sonra 1-2 hafta içerisinde elde edilmektedir’’. Aşıların %100 koruma sağlamaz, birey aşılanmış olsa dahi bu bulgular başladığı zaman bireyin doktora başvurması  gerekmektedir.

Korunma Yolları

  • Elleri sık sık yıkamak
  • Kapalı ortamlarda uzun süre kalmamak
  • Ev ve iş yerlerini sık sık havalandırmak
  • Hasta bireylerin kalabalık ortamlara girmemesi
  • Hapşırık ve aksırıklarda ağzı mendille kapatmak

Bize Ulaşın

Çağrı Merkezi

0850 473 77 77

WhastApp

0553 077 70 08


Sizi Arayalım

This site is registered on wpml.org as a development site.