Blog-interstosyel-akciger-hastaligi-desktop
Doctor explaining radiography diagnosis to man with disease in at checkup visit. Specialist showing x ray scan results to patient, having discussion about healthcare and medical treatment

Akciğerin temel görevi vücuda oksijen sağlamaktır. Kana oksijen geçişini sağlayan ise akciğerdeki hava kesecikleridir (alveoller).

İntersiyel akciğer hastalıklarında alveol duvarında inflamatuar hücreler birikir. Hastalık ilerledikçe etraf bağ dokusu kalınlaşır, sertleşir, kana ve vücuda gerekli oksijen taşınması bozulur.

İnterstisyel akciğer hastalıkları kanser değildir ve bulaşıcı değildir. Sigara içimi, mesleksel veya çevresel tozlar (asbest, silika, kömür), bazı ilaçlar bu hastalığa sebep olabildiği gibi çoğunda neden bulunamayabilir.

Hastalarımız en çok kuru öksürük ve eforla artan nefes daralması şikâyeti ile başvurur. Tanı için akciğer filmi ve akciğer tomografisi, solunum fonksiyon testi, arter kan gazı, bronkoskopi işlemi ve biyopsiye başvurulur.

Tedavide interstisyel hastalığın nedeni ve hastanın genel durumu değerlendirilerek verilir. Kortizon, tedavide kullandığımız bir ilaçtır. Oksijen konsantratörü ve pulmoner rehabilitasyon ileri vakalarda akciğer transplantasyon tedavisinin diğer ayaklarıdır.

Bize Ulaşın

Çağrı Merkezi

0850 473 77 77

WhastApp

0553 077 70 08


Sizi Arayalım

This site is registered on wpml.org as a development site.