Blog-okul-doneminde-beslenme-desktop
Cute boy eating hamburger and children sitting at table in school cafeteria

6-12 yaş grubunu kapsayan okul çağı dönemi, fiziksel ve mental performans gelişimi açısından yeterli ve dengeli beslenmenin öneminin arttığı bir dönemdir.

Sosyo-kültürel koşullar, beslenme, genetik ve çevresel etmenler çocukların büyüme ve gelişmelerini etkileyen faktörlerdir.  Kızlarda en hızlı büyüme dönemi 10-12 yaş arasındayken, erkeklerde bu yaş 10-14 yaş arasındadır.

Çocukların gelecek yaşlardaki sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanması için bu dönemdeki beslenme şekilleri daha da önem kazanmaktadır. Duygu durumu değişikliği, beslenme konusunda sahip olunan bilgiler, kültürel etmenler, ekonomik durum ve arkadaş çevresi çocukların besin seçimlerini oldukça etkilemektedir.

Besin seçimleri, öğün düzeni, besinlerin hazırlama, pişirme ve saklama koşulları beslenme alışkanlıklarını doğrudan etkilemektedir. Okul çağı dönemi çocuklarındaki beslenme alışkanlıklarında yapılan hatalar anemi, obezite, yeme davranış bozukluğu, diş çürüğü, iyot, kalsiyum ve D vitamini yetersizliği gibi beslenme sorunlarına yol açabilmektedir.

Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınmasına ve vücutta uygun şekilde kullanılmasına yeterli ve dengeli beslenme denir. Bu dönemde artan enerji ve besin öğesi ihtiyacına karşılık, beslenme düzeninin de buna uygun olarak planlanması gerekmektedir.

Gün içerisinde ihtiyaçların karşılanması için tüm besin gruplarından; süt ve süt ürünlerinden, et ve yumurtadan, kuru baklagillerden, yağlı tohumlardan, taze sebze-meyvelerden ve tahıl grubundan ürünler, kişinin enerji gereksinimi kadar tüketilmelidir.

Büyüme ve gelişme, öğrenme ve konsantrasyonun artması için düzenli olarak kahvaltı yapılmalı, sağlıklı beslenme çantalarıyla okulda abur cubur ve fast food tüketiminin önüne geçilmelidir.

Kahvaltıda; yumurta, peynirli sandviç, yulaf ezmesi-süt, meyve-yoğurt, tam buğday unlu sebzeli krep, öğle yemeğinde ton balıklı sandviç, ızgara tavuklu tam buğday makarna, aralarda ise yulaflı kurabiye-süt, peynirli tahıllı poğaça-kefir, meyve-yağlı tohum (ceviz, çiğ fındık, vb.) gibi farklı sağlıklı seçenekler artırılarak çocukların severek tüketebileceği lezzetli alternatifler sağlanmalıdır.

Kızartmalardan, şekerli ve tuzlu yiyeceklerden, hazır paketli gıdalardan uzak durulmalıdır. Bilgisayar veya televizyon karşısında fark edilmeden aşırı miktarlarda tüketilen yemekler hem obezite hem de aile bireyleri arasında sorunlara neden olabileceği için, aile fertleriyle birlikte sofrada yemek yenilmelidir.

Geleceğe emanet edeceğimiz çocuklara sağlıkla bakmalı, sağlıklı nesillerin yetişmesi için yeterli ve dengeli beslenmek bir yaşam tarzı haline getirilmelidir.

Dyt. MELEKSİMA MAHMUTOĞLU

Beslenme ve Diyet

Bize Ulaşın

Çağrı Merkezi

0850 473 77 77

WhastApp

0553 077 70 08


Sizi Arayalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This field is required.

This field is required.

This site is registered on wpml.org as a development site.