Artritler (Eklem İltihabı) Hakkında Merak Edilenler

Reyap Hastanesi hekimlerinden FTR ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Özgöçmen  romatizmal hastalıkların sık karşılaşılan önemli bulgusu olan eklem ağrısı konusunda bilgi paylaştı.    

Artritler (eklem iltihabı) oldukça yaygın görülen ve sonuçları itibarıyla bedensel sakatlığa neden olabilen hastalıklardır.  İltihaplı eklem romatizmaları sadece eklemlerde hasar yapmakla kalmaz, kalp damar sistemi, böbrekler, gözler gibi diğer organ ve sistemlerde de hasarlar oluşturabilir.   

Genellikle ilk başvuru şikâyeti olduğu için eklem ağrılarını önemsemek gerekir.  Şu üç bulgu iltihaplı eklem romatizması olabileceğini gösteren çok önemli işaretlerdir:  

-Sabahları eklemlerinizde yarım saatten fazla süren katılık ve tutukluk oluyorsa,  

-Başta el ve el-bilek eklemleriniz olmak üzere bir veya daha fazla ekleminizde şişlik oluşmuşsa, 

-Ekleminizi kavrayıp sıkıştırdığınızda ağrı hissediyorsanız iltihaplı eklem romatizması olasılığınız yüksektir.  

Reyap Hastanesi hekimlerinden FTR ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Özgöçmen toplumda sık karşılaşılan bel ağrısı şikayetinin hafife alınmaması gerektiğini belirtti ve bilgi paylaşımında bulundu.  

Bel ağrıları toplumda yaygın görülen bir kas iskelet sistemi şikâyetlerindendir. Omurga ve ilişkili yapıların mekanik bozuklukları bel ağrısının sıklıkla rastlanılan nedenidir. Ancak iltihaplı omurga romatizmasında oluşan bel ağrısı farklı karakteriyle mekanik nedenlerden ayırt edilebilir.  

İltihaplı omurga romatizmalarına bağlı bel ağrıları genellikle şu özelliklere sahiptir;  

Genellikle kırk yaşından önce başlar ve 3 ay ve daha uzun süre devam eden ağrılardır. Bel ağrısı şikayeti genellikle akut bir olayla ve aniden değil de, yavaş yavaş ve sinsi şekilde başlayan tarzdadır. Geceleri özellikle sabaha karşı uykudan uyanmanıza neden olacak şiddette bel ağrısı olabilir. Egzersiz ve hareket etmekle bel ağrısı şiddeti azalabilir ancak uzun süre istirahat ve hareketsiz kalmakla düzelmez veya şiddeti artabilir. Bu özelliklere sahip bel ağrısı itihaplı omurga romatizmasının habercisi olabilir.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X