Astım Nedir?

astim-nedir

Solunum yolunda  daralmalar ile ortaya çıkan hastalığa astım denir. Hırıltılı solunum, öksürük, nefes daralması, göğüsde sıkışma hissi en sık görülen belirtileridir.

Soğuk algınlığının ilerlemesi ya da alerjik hastalıklar astımı tetikleyebilir. Astımı tetikleyen en bilinen etkenler ev tozları, polenler, küf mantarları, kedi ve köpek, yün hayvanları ve bazı gıdalardır.

Astım hastalığının tanısı için hastanın klinik muayenesi sonrasında kanda bakılan alerji miktarının ölçümü, cilde yaptığımız alerji deri testi (prick test), solunum fonksiyon testleri ve akciğer sinüs grafisi tetkikleri yapılmaktadır.

Tedavide

Rahatlatıcı ilaçlar: astım hastalığının ilk aşamasında kullanılan ilaçlardır, Erken teşhis ile hastanın ilk bulgularını kontrol altına almak daha kolay olmakta ve tedavi ile yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır .

Önleyiciler: hava yollarının daralmasını daha uzun süreli engelleyebilmek için kullandığımız kombine tedaviler bulunmaktadır. Hasta ve doktor işbirliği astım tedavisi ve takibinde çok önemlidir.

Acil ilaçlar: hastalığın çok fazla ilerlediği dönemde uygulanan tedavidir. Tedavinin amacı o an hastayı rahatlatmak ve şikayetlerini gidermektir.

Kişisel olarak neler yapabilirim?

En önemli nokta ilaçlarınızı doktorunuz tarif ettiği şekilde ve dozda kullanmanız gerekliliğidir. Sigaranın bulunduğu ortamdan mümkün olduğunca uzak durmalı, kesinlikle sigara içmemelisiniz. Düzenli yapılan egzersiz ve spor faaliyetleri hastalığınızın tedavisinde size yardımcı olacaktır.

Sağlıklı günler dileriz!

X