Bebeklerde Tamamlayıcı Beslenme

bebeklerde-tamamlayici-beslenme
0-6 AY ARASI BESLENME

Bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi uygun besinlerin verilmesi ile olanaklıdır. İlk 6 ay boyunca anne sütü tek başına yeterlidir, ancak bu dönemden sonra bebeklerin tamamlayıcı besinler alması gerekmektedir. Bu ek besinlere zamanında başlanmalı, besinler yeterli ve uygun olmalıdır.

1- Ek besinleri kaşıkla vermek gerekir. Başlangıçta kaşığı diliyle refleks olarak itebilir. Bu doğal bir tepki olup beslenmeyi reddetme şeklinde değerlendirilmemelidir.
2- Besinler temiz ve taze pişirilmiş olmalıdır.
3- Bebeğin hoşlanmadığı yiyecekler bir kaç gün sonra tekrar denenmelidir.

4-6 AY ARASI BESLENME

Ana sütü varsa devam edilir. Yoksa veya yetersizse devam mamaları günde 2-3 öğün verilir.

MEYVA SULARI:

Elma, havuç, armut, şeftali, erik gibi meyveler başlangıç için uygundur. Çok iyi yıkanıp kabukları soyularak cam rendede rendelenerek verilir. Öncelikle meyvenin suyu 1-2 tatlı kaşığı başlanıp yavaş yavaş arttırarak daha sonra püresi verilir. Yeni meyveler 2-3 gün arayla verilir. Hepsine alıştıktan sonra meyveler karıştırılabilir ve sabah sabah 10-11 arası verilebilir.

SEBZE ÇORBALARI:

Sebze çorbaları günlük pişirilmeli. 1 yaşına kadar tuz eklenmemelidir. Çok lifli sebzeler (pırasa, taze fasulye gibi) verilmemelidir. Patlıcan nikotin içerdiğinden, fakat vitamin ve mineral içermediğinden, bakla ise fazivme neden olabileceğinden hiç verilmemelidir. Ispanak nitrit içerdiğinden hemen tüketilmelidir. 6 aydan itibaren mercimek veya bulgur eklenmelidir. Yine bu aydan itibaren şehriye eklenebilir. Havuç ve patates 2-3 bardak suda pişirilir, pişirilirken 1-2 tatlı kaşığı irmik veya pirinç ilave edilir. Pişirdikten sonra tel süzgeçten geçirilip sulu olarak verilir. 2-3 gün içinde daha koyu kıvamlı olarak devam edilir. Daha sonra bu çorbaya kabak, kereviz, kuru soğan, brokoli, semizotu, erginar gibi sebzeler 2-3 gün arayla ve sırayla eklenir. Sebze çorbası piştikten sonra üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı gezdirilir (çocuk açken ve öğle öğününden verilmesi uygundur).

YOĞURT:

Kaynatılıp 45-50 derece civarında ılıtılmış suya 100-200 ml. Mama/pastörize günlük süt hazırlanır. İçine 1 yemek kaşığı yoğurt (ayrı bir kapta hazırladığımız mamanın bir kısmıyla sulandırıp ) eklenir. Ilık ve karanlık bir ortamda en az 4 saat bekletilerek hazırlanır. Sebzeyle beraber veya ayrı öğün olarak verilir.

KAŞIK MAMALARI:

Çeşitli markaların hazır kaşık mamaları bebeğin ayına uygun olarak günde 1 veya 2 öğün verebilir (akşam üzeri).

MUHALLEBİ:

Kaşık maması yerine de verilebilir. Akşam yatmadan önce verilirse bebeğin gece boyu tok kalmasını sağlar. 1 su bardağı su 2-3 tatlı kaşığı pirinç unu ile pişirilir. Piştikten sonra içine 4-6 ölçek devam maması eklenir. Tatlandırmak amacıyla meyve püresine az miktarda şeker veya pekmez eklenebilir.

7. AYDA BESLENME

Yukarıdakilere ek olarak kahvaltı ve et verilmeye başlanır.

KAHVALTI

Yumurta sarısı (çay kaşığının ucuyla başlanıp 1 haftada arttırılarak 1 tam sarı ) akşamdan tuzu alınmış pastörize sütten imal edilmiş beyaz peynir (1 kibrit kutusu), pekmez veya reçel, çok az teryağı karıştırılır, bebek ekmeği ufalanabilir.

Çorbalar artık et-tavuk suyuna yapılabilir. 1 yemek kaşığı yağsız, iki kez çekilmiş dana kıyması çorbalara eklenir, haşlanmış yağsız et de çorbanın içine parçalanıp koyulabilir.

Mercimek, şehriye, yoğurt, domates, tarhana çorbası gibi çorbalar yapilabilir.

Muz, üzüm gibi meyveler diyete 7. aydan itibaren eklenebilir.

8. AYDA BESLENME

Yukarıdakilere ek olarak katı besinlere geçiş yapılır. Köfte, balık, tavuk çok küçük parçalar halinde gözetim altında bebeğe verilebilir. Köfte baharatsız olarak. yağsız tavada pişirilir. Balık buğlama olarak, tavuk ise haşlanarak (sebzeli) pişirilmelidir.

9. AYDA BESLENME

Bebek artık evde pişen makarna, pilav, dolma, kıymalı yemekler gibi ev yemeklerden yiyebilir. Yemekler mümkün olduğu kadar az tuzlu yapılmalıdır.

12. AYDAN SONRA BESLENME

İnek sütü, bal ve yumurtanın beyazı menüye eklenebilir. Tuz kısıtlamasına gerek olmasa da az tuzlu beslenmeye devam edilmelidir. Kızartma, şekerleme verilmemelidir. Evde yapılmış kekler ve kurabiyeler verilebilir.

X