Biyokimya Laboratuvarı

Biyokimya Laboratuvarı

Sözcük anlamı ’’canlı kimyası’’ olan biyokimya bilimi bütün canlıların yapısında bulunan kimyasal maddeleri ve oluşan kimyasal süreçleri incelemektedir.
Klinik biyokimya vücutta gerçekleşen biyokimyasal mekanizmaları moleküler düzeyde araştıran, hastalık nedenlerinin saptanması, tanı ve tedavi süreçlerinde hekimlere yardımcı olan bilim dalıdır.
Klinik laboratuvar önleyici hekimlikte de çok önemlidir. Sağlıklı bireyler çeşitli testler yaptırabilir, bu testlerin sonuçlarına göre olası hastalıklardan korunmak için önlem alabilirler.
Laboratuvarımızda bulunan cihazlardan yararlanarak vücut sıvılarının, salgılarının ve dokularının normal ve patolojik hallerindeki bileşimleri analiz ederek hastalarımıza ve hekimlerimize yardımcı oluyoruz.
Biyokimya Laboratuvarımızda Yaptığımız Analizler
Biyokimya laboratuvarında gerçekleştirilen analizlerin tanı ve tedavi planlaması açısından pek çok önemi vardır. Bu analizler sayesinde normal aralıkta olmayan değerler bulunur ve bu sayede hastanın semptomlarının neyi işaret ettiğinin bulunmasının yanı sıra tedavinin işe yarayıp yaramadığı da gözlemlenir.
Hormon Analizleri
Hormon testleri, kan dolaşımındaki belirli hormonların konsantrasyonunu gösterir. Spesifik hormon seviyesi düşük veya yüksek olması bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Yüksek veya düşük seviye hastalığı göstermeyebilir ve benzer şekilde normal bir test her zaman bir anormalliği dışlamaz. Bu sebeple multidisipliner bir yaklaşım, her zaman daha iyidir.
Metabolizma Analizleri
Metabolizma analizi, metabolizmanın nasıl çalıştığını araştırmak için kan veya tükürük örneğini ve vücutla ilgili verileri (örneğin ağırlık, fiziksel aktivite, yeme alışkanlıkları) kullanır.
Sonuçlar, hangi metabolik türe ait olduğunuzu gösterir. 3 tip metabolizma türü vardır; yağ, karbonhidrat ve karışık. Metabolik tipe uyarlanmış bir diyet, yağ yakmanızı ve genel sağlığınızı iyileştirebilir.
RIA Analizleri
RIA (radyoimmünoassay), adım adım immün kompleks oluşumunda radyoaktif olarak etiketlenmiş molekülleri kullanan bir immünolojik testtir. Antikor üretimini test eden bu analiz sayesinde hastanın alerjik olduğu maddeler ortaya çıkarılır.
İdrar Analizleri
İdrar tahlili, idrarın görünümünü, konsantrasyonunu ve içeriğini kontrol etmeyi içerir. Anormal idrar tahlili sonuçları bir hastalığa veya hastalığa işaret edebilir. İdrar yolu enfeksiyonları, böbrek hastalığı ve diyabet gibi çok çeşitli bozuklukları tespit etmek ve yönetmek için idrar tahlili kullanılır.
Tam Kan Sayımı
Rutin bir tam kan sayımı testi, kanınızdaki her ana hücrenin 10 farklı bileşeninin düzeylerini kontrol eder: beyaz kan hücreleri, kırmızı kan hücreleri ve trombositler. Bu testle ölçülen önemli bileşenler arasında kırmızı kan hücresi sayısı, hemoglobin ve hematokrit bulunur.
Sonuçlarınıza göre, doktorunuz anormal seviyeleri ve olası bir teşhisi doğrulamak için takip testleri isteyecektir.
Biyokimya Laboratuvarımızda Bulunan Cihazlar
Hastanemizin biyokimya laboratuvarında hormon, metabolizma, RIA, idrar ve tam kan analizleri için modern cihazlar kullanılmakta ve böylece sonuçların doğruluğundan emin olunmaktadır.
 • ROCHE c501 Cobas 6000 serisi otoanalizör
 • ROCHE e601 Cobas 6000 serisi otoanalizör
 • ROCHE e411 Cobas 4000 serisi otoanalizör
 • SYSMEX Xn-1000 SA-01 Hemogram
 • TCOAG marka Desting Plus Model Tam Otomatik Koagülametre
 • STAGO marka Start 4 Model 4 Kanallı Yarı Otomatik Koagülametre
 • KAPILLER Bilirubinometer BR-501
Böbrek Taş Kırma Ünitesi (ESWL)
ESWL (taş kırma) ünitemizde, vücut dışında oluşturulan şok dalgası ile cerrahi müdahaleye gerek duymadan böbrek taşlarını kırıyoruz.
ESWL, vücut dışından gönderilen şok dalgalarının idrar yolundaki ve böbreklerdeki taşlar üzerine hedeflenmesi ile bu taşların kırılmasını sağlayan bir yöntemdir.
Şok dalgaları; su ve yumuşak doku içinden minimal enerji kaybıyla ve çok az hasar vererek geçerler ve hedeflenen materyal üstünde mekanik etki yaparlar. Şok dalgaları sayesinde taşlar önce genleşir, sonra küçük parçalara ayrılır ve en sonunda idrar yollarından kendiliğinden düşer.
ESWL ile taş kırma uygulaması seansı ortalama 30 dakika ila 1 saat sürer ve genellikle 2000-3000 şok uygulanır. Hamilelerde, kanama-pıhtılaşma bozukluğu olanlarda ve kırılan taşın dökülmesine engel olacak yapısal bozukluğu olanlar dışında ESWL, yani vücut dışı taş kırma işlemi güvenle yapılabilir.
Hastanemizde ESWL Prosedürü
ESWL tamamen invazif olmayan bir tedavi olduğundan ayakta tedavi bazında gerçekleşir. Anestezi kullanımı hasta ve hekim tercihine bağlı olmakla birlikte sonuçlar, hafif bir anestezik uygulamasıyla iyileşebilmektedir.
Hasta yeterince uyuşturulduğunda, taşın böbrek içindeki yerini belirlemek için bilgisayarlı bir röntgen cihazı kullanılır.
Taşa bir dizi şok dalgası verilir. Tedavi protokollerimiz, hem şok dalgası gücünün hem de şok dalgalarının iletilme hızının ayarlanmasının tedavi sonucunu etkileyebileceğini öne süren en son araştırma bulgularını içerir.
ESWL gerçekleştirirken amacımız, hastanın böbrek taşının kırılmasını en üst düzeye çıkarırken şok dalgalarının böbreğe ve çevresindeki organlara neden olabileceği hasarı en aza indirmektir.

Biyokimya Laboratuvarı Doktorları

HEMEN RANDEVU AL

  Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır.  

  2

  HASTANE

  126

  UZMAN DOKTOR

  1200+

  PERSONEL

  45

  TIBBİ BİRİM

  500000+

  YILLIK HASTA SAYISI

  X