Medikal Estetik

Medikal Estetik

Reyap Hastanesi İstanbul, Medikal Estetik bölümünde gerçekleştirdiği fark yaratan ve yenilikçi tedavi ve uygulamalarıyla üstün nitelikli sağlık hizmetlerini güzelliğiniz için de seferber etmektedir.   

Genel dermatoloji ve Kozmetik dermatoloji alanlarında çalışan iki dermatoloji uzmanımız ve yetkin estetisyenlerimiz tıbbı ahlâk değerlerini esas alarak hastanemizin güvenli ortamında, bilimsel yaklaşımla her estetik ihtiyacınızı karşılamak, her güzellik hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için hazırdır.

Teknolojinin son ürünü cihazlar ile donatılmış Medikal Estetik bölümümüzde sunduğumuz çağdaş uygulamalarımız:   

Lazer Epilasyon
Damar Tedavileri
Cilt Gençleştirme
Onikomikoz (Tırnak Mantarı)
Mezoterapi
Vitamin Enjeksiyonu (Mezolift)
Saç Mezoterapisi
Botox
Dolgu Maddeleri
Hyaluronik Asit
PRP (Trombositten Zengin Plazma)
Dermapen Tedavisi
Cilt Yenileme
Ablative Cilt Yenileme (Fraksiyonel CO2 Lazer)
Non-Ablative Cilt Yenileme (Fraksiyonel Erbium Glass Lazer)
Kimyasal Peeling
Yüzeysel Peeling
Orta Peeling

LAZER EPİLASYON

Lazer Epilasyon için kullandığımız cihaz kombine teknolojili Duetto MT EVO Lazer Platformudur. 755 nm dalga boyu ile Alexandrite Lazer ve 1064 nm dalga boyu ile Nd:YAG Lazer türlerini tek cihazla kullanma olanağı veren bu teknoloji sayesinde, kişisel ihtiyaca göre, her bir lazer türü veya her ikisi birlikte kullanılabilmektedir.

Duetto MT EVO Lazer Platformu
Alexandrite Lazer ve Nd:Yag Lazer olmak üzere hem iki farklı dalga boyundan yalnızca birini seçerek tek atım, hem de her iki dalga boyunu ard arda kullanarak ardışık işlem yapar,
Alexandrite Lazer ve Nd:Yag Lazer olmak üzere iki farklı dalga boyunu  birleştirerek oluşturduğu yeni bir dalga boyu ile eşzamanlı işlem yapar. 

İşlemde hedef, kıla rengini veren melanin pigmentidir. Kaynağından çıkan lazer enerjisi, melanin pigmenti tarafından emilir, ısıya dönüşür ve kıl kökünü yok eder. 

Duetto MT EVO Lazer ile yapılan epilasyonda Alexandrite ve Nd:Yag lazerlerinin her birinin enerjisi yarı yarıya kullanılır. Böylece cilde verilen enerjinin azaltılmasıyla ağrı da azalmakta, etki ise artmaktadır.
İki farklı lazerin birleşmesiyle artan etkisi sayesinde Duetto MT EVO Lazer ile gri renk kıllar, ince tüyler ve bronz tende bile her mevsimde başarılı epilasyon mümkündür. 

DAMAR TEDAVİSİ

Duetto MT EVO Lazer en az ağrı ve en iyi sonuç ile damarlarda derin ve yüzeysel lezyonların tedavisinde de etkilidir.
Ardışık atım modu ile Alexandrite lazer ve Nd:Yag lazer sırayla kullanılır. 
Ardışık atımlarda problemli damara ilk çarpan çok düşük dozdaki Alexandrite dalga boyu oksihemoglobini medhemoglobine dönüştürür, kanın rengini koyulaştırır. 
Medhemoglobinin lazer emilimi oksihemoglobine göre 3 kat fazladır. Rengi koyulaşan hedef daha kolay ısınacağı için hastaya çok daha düşük dozda Nd:Yag lazer kullanılarak Nd:Yag lazerin neden olduğu ağrı ortadan kalkar. 
Duetto MT EVO Lazer ince kırmızı damarlarda da diğer lazerlerden daha etkilidir. 

Cilt gençleştirme, Onikomikoz (Tırnak mantarı) ve Atrofik skar (Yüzeyden çökük izleri) tedavisinde de Duetto MT EVO Lazer kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

MEZOTERAPİ

  • Vitamin Enjeksiyonu (Mezolift)

Ciltteki kırışıklık ve gevşemelerde kullanılan mezolift,  cilt gençleştirmede kullanılan en doğal ve pratik yöntemlerdendir.
Mezolift, kelime olarak "cilt germe" anlamına gelmektedir. Mezolift uygulaması ile; yaşlanmayı geciktirici uygulamalar veya kırışıkların dolgu maddeleri ile giderilmesi esasına dayanan uygulamalar yapılmaktadır. 
Mezolift yöntemiyle yüz, boyun, dekolte ve el sırtlarında oluşan yaşlanma etkilerinin giderilmesinin yanı sıra sigara ve alkolden zarar gören cildin yeniden yapılanması sağlanır. Öncelikle orta yaş ve üstündekilerde, sigara kullananlarda,  güneşin zararlı etkilerine maruz kalmış, yıpranmış ciltlerde, dengesiz beslenenlerde ve kuruluk veya sarkma gibi yakınması olan kişilerde iyileştirici etkisi çok iyidir. 
Ancak ciltte yıpranma etkileri henüz başlamadan, kırışıklık ve çizgiler henüz oluşmadan düzenli mezolift uygulanması cildin olduğundan daha genç, canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. 
Mezolift iğneler ile yapılabildiği gibi derinlik ve basıncı ayarlanabilen tabanca sistemi ile de yapılabilir. Tedavinin ilk aşamasında iyi bir cilt temizliği ve sonrasında bir krem yardımıyla lokal anestezi sağlanır. Ardından cilde faydalı pek çok vitamin, mineral, aminoasit, enzim ve Hyaluronik asitten oluşan kokteyl cilde enjekte edilir.
Özellikle 30 yaş ve üzeri kadın ile erkeklerde yaşlanma belirtilerinin önemli ölçüde gerilemesini sağlayan Mezolift tedavisi değişik protokollerle uygulanabiliyor. Uygulama sıklığı kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 15 gün ile ayda bir seanstan oluşan 6-8 seansla tamamlanabilir. İlk hedeflenen etki "pırıltılı bir yüz", ikinci etki " cildin orta tabakasını kaldırma" etkisi, üçüncü etki ise "kırışıklıkların dolma" etkisidir. 
Mezolift seanslarından sonra genellikle 24 saat güneş banyosu yapılmamalı, uygulanan bölgeler birkaç  saat süreyle yıkanmamalı ve tahriş riski yüksek her hangi bir kremlerden kaçınılması önerilir.

  • Saç Mezoterapisi

Mezoterapi; vitamin, mineral, aminoasitler, enzimler ve bazı ilaçların karışımlar halinde, mikroenjeksiyon tekniği ile cildin orta tabakasına enjekte edilmesi yöntemidir.
Ağız ya da kas veya damar içine yapılan enjeksiyonlar yoluyla alınan ilaçların tümü her zaman ilgili hedef organa kadar ulaşamamaktadır. Çünkü ilaçların bir kısmı emilemeden parçalanarak atılmaktadır. Bu yüzden alınan ilacın etkisi sınırlı kalır. 
Mezoterapide ise küçük miktarlarda yapılan mikroenjeksiyonlarla ilaçlar doğrudan ihtiyaçlı bölgeye gönderilir. Sistemik bir yan etkiye neden olmaksızın tedaviden maksimum fayda sağlanmaktadır.
Mezoterapi karışımı tedavi edilecek duruma göre seçilen bölgelere çok ince uçlu iğnelerle verilirler. Önemli olan; hazırlanan kokteylde kullanılan ilaçların birbirleri ile olan etkileşimlerini ve yan etkilerini iyi bilmektir. Hissedilen ağrı, iğnelerin boyutlarıyla orantılı olarak oldukça azdır. 
Tedavinin seans sayısı hastaya, hastalığa ve enjeksiyonun yapılacağı bölgeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Uygulama mutlaka uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.
Saç dökülmelerini önlemek ve kontrol altına almak, saçın kalitesini arttırmak ve yeni saç çıkışını düzenlemek için saçlı deriye uygulanan tedavi şekli saç mezoterapisidir. Özellikle androjenik alopesiler (erkek tipi saç dökülmesi) saç mezoterapisiyle tedavi edilebilmekte ve yüz güldürücü, kalıcı sonuçlar alınmaktadır.
Mezoterapi ilaç karışımları küçük dozlarda cilt içerisine verilir. Bu yöntemin en etkili özelliği doz karışımlarının küçük olup bölgesel olarak kullanılabilmesidir. Bu karışımlar kişiye özel olarak planlanmalıdır.
Seanslar kişiye göre değişmekle birlikte ilk ay, 3 veya 4 seans; ikinci ay, 15 günde 1 seans; üçüncü ay, 15 günde 1 seans; ayda 1 seans idame tedavisi şeklinde düzenlenmektedir. Saç mezoterapisinde ilk olumlu sonuçların görülmesi için 3 ay geçmesi gerekir. Yan etki riski oldukça azdır.

BOTOKS

  • Yüz, Boyun, Dekolte Bölgesi için Botoks

Botox, ''Clostridium Botulinum” adlı bakteri toksininin saflaştırılmasıyla elde edilen bir ilaçtır. Bu ilaç kas kasılmalarına karşı rahatlatma sağlamak amacıyla tıbbi olarak kullanılmakta ve enjekte edildiği bölgedeki kasları bir süre için gevşetmektedir. FDA (Amerika Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından kullanımını onaylıdır.
Genellikle alın, göz çevresinde kaz ayakları ve kaşlar arası, boyun çizgileri, kaşların kaldırılması veya düşürülmesi, burun üzerindeki tavşan çizgileri, dudak üstündeki dikey çizgiler, dudak köşelerindeki somurtma çizgileri, burun ucunun kaldırılması gibi pek çok bölgede uygulamalar yapılabilmektedir.
Boynun sağ ve sol yanlarında yer alan platisma kasları kasıldıklarında ağız köşelerini ve boyun cildini aşağı çeker ve yüzümüze üzgün, mutsuz ya da somurtkan bir ifadenin yerleşmesine yol açarlar.
Bazı kişiler botoks uygulaması sırasında sızlama hissedebilirler. Ancak, tedavi sonrasında acı pek beklenmez. Tedavi öncesi enjeksiyon uygulanacak bölgelere anestezik etkili kremler kullanmak, bu rahatsızlıkları azaltabilir. 
Botoksun etki süresi kişiye göre değişir. Genellikle 4-6 ay arasında kalıcı olduğu söylenebilir. Yüz kaslarını daha fazla kullanan kişilerde etkinin daha kısa sürmesi doğaldır. Kişinin yaşı önemli olup, hasta ne kadar gençse sinir ucundaki blokaj o kadar hızlı çözülecek ve uygulama aralığı ortalama 4 ay olacaktır. 

  • Aşırı Terleme Tedavisinde Botoks

Özellikle el, ayak ve koltuk altında belirgin şekilde ortaya çıkan ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen aşırı terleme sorunu Botoks ile azaltılmaktadır.
Terleme bölgesine göre deri altına enjekte edilen Botoks, buradaki sinirlerin çalışmasını bloke ederek ter üretimini engeller. Yaklaşık yarım saat süren seans sonrasındaki etki 8-12 ay arasında devam etmektedir. 
Botoks uygulaması ile aşırı terlemeyle birlikte ortaya çıkan kötü koku veya kıyafetlerde oluşan hoş olmayan görüntünün önüne geçilmiş olur.

DOLGU MADDELERİ

  • Hyaluronik Asit

Kırışıklıkları tedavi etmeye yardımcı dünyada da yaygın olarak kullanılan dolgu maddesi, Hyaluronik asittir. FDA onaylı, hayvansal olmayan, enjekte edildiği yere hacim veren, güvenli ve doğal bir üründür. Etkisi hemen görülür ve seçilen konsantrasyona göre 4-10 ay devam eder. Cilt altında bulunan ve zamanla azalan hyaluronik asidin yerine konması ve hücreler arası boşluğu doldurması esasına dayanan bir uygulamadır.
Dolgu tedavisi ile yüzün çeşitli bölgelerinde hafif çizgilerden derin kırışıklıklara kadar tüm uygulamalarda sonuç almak mümkündür. Dolguların kırışıklıklar dışındaki kullanım alanları; dudak konturunu belirginleştirme, dudak dolgunlaştırma, yüzün çökmüş bölgelerine hacim  vererek gençleştirme şeklinde sıralanabilir.
Uygulamadan 45 dakika önce lokal anestezi sağlandıktan sonra konsantrasyona göre seçilen özel iğneler yardımıyla enjekte edilir. Etkisi hemen görülüp sonuç uzun sürelidir. Kırışıklıkların dolgu maddesiyle düzeltilmesi yüzün görünümünde çok büyük farklılıklar yaratmakta, çok daha genç ve sağlıklı  bir görünüm elde edilmektedir.
Uygulamadan hemen sonra, enjeksiyon bölgelerinde hafif kızarıklık ve ödem olabilir, ancak 15-20 dakika içerisinde tamamen yok olurlar. Nadiren olabilecek noktasal deri altı kanamaları ise 5-7 gün içinde tamamen kaybolur.
Hyaluronik asit enjeksiyonu, doğru ellerde uygulandığı takdirde hızlı ve kolay bir uygulamadır. Uygulama öncesi teste ihtiyaç duyulmaz ve yaklaşık 10-15 dakika sürer.
Uygulamanın bir hafta öncesinden itibaren aspirin, ateş düşürücü ilaçlar ile C vitamini alımı kesilmelidir. Böylece  noktasal kanama riski azaltılmış olur.
Uygulamayı izleyen 4 saat boyunca sert çiğneme hareketleri, konuşma ve gülme önerilmez. Uygulama yapılan bölgeye masaj yapılmamalıdır. Dudak dolgunlaştırma uygulamasını takip eden 2 gün boyunca dudaklarınızı da büzmemeye çalışmalısınız. Uygulama sonrası oluşan kızarıklık ve şişlik tamamen geçene kadar bu  bölgeyi aşırı sıcak (sauna, güneşlenme) veya aşırı soğuğa karşı korumalısınız.
Hyaluronik asit ile kırışıklık tedavisi, sıklıkla Botoks enjeksiyonu ile birlikte kullanılmaktadır. Botoks ile kaşları çatma, gözleri kısma, dudakları büzme gibi hareketler yumuşatılarak, iki tedavinin birlikte uygulanması sonucunda daha düzgün, pürüzsüz ve genç bir görünüm elde edilmektedir.
Yaşlandıkça, cildimizdeki hyaluronik asit miktarı azalır ve kırışıklıklar oluşur. Hyaluronik asit;
1. Ciltteki nem seviyesini koruyarak cildin elastik ve dolgun olmasını sağlar.
2. Kolajen üretimini destekleyerek cildi sıkılaştırır.
3. Antioksidan işlevi görerek cilde zarar verecek kimyasal maddeleri uzaklaştırır.

  • PRP (Trombositten Zengin Plazma)

PRP “trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma” uygulaması adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Bu uygulama bir kişinin kendi kanının alınarak trombositi ayrıştırıldıktan sonra aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini temel alır.
Plateletler veya diğer adıyla trombositler vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerine sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında bulunduran kan hücreleridir. Dokularımızda her hangi bir hasar oluştuğunda kanımız trombositleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır.  PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda trombositleri verebilmektedir.  Böylece hasarlı dokunun onarımı da bu kadar hızlı ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır, çünkü PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 3 ile 5 kat fazladır.
Derimizin yaşlanması aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklıdır. Bu nedenle derimizi gençleştirmeye yönelik uygulamalarda aslında vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz. 
PRP uygulaması “otolog” dur, yani kullanılan trombositler hastanın kendisinden alınanlardır, ayrıca kanın alınması, trombositlerin ayrıştırılması gibi işlemler steril ve kapalı bir kit yardımıyla yapılmaktadır, yani dışarıdan da bir bulaşma riski yoktur, uygulama güvenilir olarak değerlendirilebilir.
Toplamda yaklaşık 30 dakikalık bir uygulamadır. Kolay ve acısız bir şekilde uygulanır.
Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. Daha sonra bu parlak görünümde biraz gerileme olur, ancak 3 veya 4 uygulamadan sonra kalıcı bir etki belirgin hale gelir.

DERMAPEN TEDAVİSİ

Dermapen tedavisinde dikey olarak çok sayıda iğne ile cilde mikro kanallar açılmaktadır. 90 derecelik iğneleme tekniği ile çok daha az epidermal hasar oluştuğundan tedavi olacak kişi için çok daha güvenli olmaktadır. Dermapen otomatik ve titreşimli iğneleme tekniği sayesinde ağrı oluşumunu azaltırken, bölgeye uygulanacak ürünlerin emilim miktarını arttırarak tedavi etkinliğini fazlalaştırır. Dermapen ile mezoterapi, PRP, lazer, peeling gibi işlemleri birlikte uyguladığımız zaman tedavilerden daha etkili sonuçlara ulaşabiliriz.
Dermapen uygulama öncesinde derideki makyaj artıkları temizlenir ve deri dezenfekte edilir. Dermapen cihazının cilde dik olarak hızla girip çıkan ince mikro iğneleri sayesinde deri yüzeyinde mikroskobik kanallar açılması ile cildin iyileşme mekanizmalarını tetikler. Dermapen işlemi yaklaşık olarak 20-30 dakika sürer. Bu işlem ile birlikte cildin sıkılığı, elastikiyeti için vazgeçilmez olan kollajen ve elastin sentezinin sağlandığını ve kan dolaşımının arttırıldığını söyleyebiliriz.

CİLT YENİLEME UYGULAMALARI

  • Ablative Cilt Yenileme (Fraksiyonel CO2 Lazer)

Fraksiyonel karbondioksit lazer, derin kırışıkları düzeltmeye yardımcı, sıkılaşmış, yeni ve genç bir cilt oluşumunu destekleyen güvenli ve etkili bir cilt yenileme yöntemidir. İstenmeyen dokuyu buharlaştıran, yüksek yoğunluklu karbondioksit lazeri kullanılır. Bu teknikte binlerce mikroskobik ısı kolonu cildin derinine inerken, zarar görmüş eski cilt hücreleri temizlenir; genç, parlak ve sağlıklı yeni hücrelerin gelişimi desteklenir.
Yalnızca yüzdeki çizgi ve kırışıklıklar için değil aynı zamanda boyun, dekolte ve el gibi diğer cilt bölgelerine de uygulanabilir.
Tek seansta bile gözle görülür sonuçlar mümkündür.
İyileşme süreci genellikle fraksiyonel non-ablatif lazer tedavisinden daha uzundur.
İşlemden 45-60 dakika önce uygulama yapılacak bölgeye topikal anestezik krem sürülür. Tedavi sırasında hafif derecede sıcaklık, ısı veya rahatsızlık hissi duyulabilir.
Tüm yüz uygulaması yaklaşık 20-30 dakika sürmektedir.
Tedavi; ortalama 1 ay ara ile 3-5 kez önerilir.
Tedavinin derecesine bağlı olarak, uygulamadan sonra toplu iğne başı gibi noktasal izler olabilir. En sık görülen yan etkiler genellikle bir hafta içinde azalan ödem ve daha geç kaybolan kızarıklıktır. Daha az sıklıkla kaşınma, kuruluk, soyulma ve pullanma görülebilir.
Esmer hastalarda nadiren kahverengi lekeler olabilir. Diğer olası etkiler geçicidir.
İşlemden sonraki bir ay içerisinde güneşe karşı dikkatli olunmalı ve güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır.
Uygulamadan hemen sonra cilt yüzeyi daha yumuşak, parlak görünümlü ve gergindir. 3-6 ay içerisinde ciltteki yenilenme çok net gözlenir.

  • Non-Ablative Cilt Yenileme (Fraksiyonel Erbium Glass Lazer)

Fraksiyonel Non-ablatif lazer sistemi ışığı mikrosütunlar halinde yayar ve cilt altında pıhtılaşma alanları oluşturur. Bu sütunlarda yeni, sağlıklı dokuyu oluşturacak olan doğal iyileşme süreci başlar.
Fraksiyonel Non-ablatif cilt yenileme sistemi yüz, boyun, dekolte ve eller gibi birçok vücut bölgesinde güvenle çalışabilir.
Epidermis ve dermisin bir kısmını kaldıran CO2 lazer uygulamalarında sonuçlar çok iyi olmasına rağmen birkaç haftaya uzayan kızarıklık ve renk değişikliği sosyal hayatı kısıtlayabilir. Bu yöntemde ise cildin en üst tabakası yerinde kalırken epidermis ve dermise uyarılar gönderir, böylece hızlı iyileşme sağlanır.
Kullanılan başlığa göre değişmekle birlikte 10 mm’lik başlıkta cildin daha derin katmanlarına etki edilerek derin kırışıklıkların ve akne izlerinin giderilmesi, yumuşak dokunun sıkılaştırılması, gözeneklerin küçültülmesi, cildin yenilenmesi sağlanır.
15 mm başlıkla ise cildin yüzeyine etki edilir, dolayısıyla asıl etkinlik cildin yüzeyinde oluşmuş lekeler üzerine sağlanır. Güneş ve yaş lekeleri ile gebelik maskesi dediğimiz lekeler gibi pigmentasyon artışının olduğu durumlarda kullanılır.
Her iki başlıkla da 1 seansta cildin ortalama % 20’si etkilenmektedir. Önerilen seans sayısı 3 - 5 seanstır. Genelde gözle görülür sonuçlar 3. aydan itibaren başlar.
Tedavi bölgesinde birkaç saat içinde kaybolan kızarıklık, sıcaklık, ödem ve gerginlik olabilir. Ciltteki pembemsi görünüm çoğu kez 5-7 gün sürebilir. Uygulama sonrasında genellikle işinize ve diğer günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Uygulama yapılanların çoğu ciltteki pozitif değişiklikleri birkaç gün içerisinde fark ederler. 

KİMYASAL PEELİNG UYGULAMALARI

Kimyasal peeling donuk ve cansız görünümlü cildi canlandırmak için uygulanan yöntemlerden biridir. Ayrıca ciltteki koyu renkli lekelerin tedavisi, akne ve izlerinin tedavisinde de oldukça başarılı sonuçlar alınır.

Kimyasal Peeling Çeşitleri

  • Yüzeysel Peeling

Kullanılan meyve asitleri (Glikolik Asit, Pirüvik Asit, Salisilik asit, Laktik Asit) ciltteki ölü hücreleri temizleyerek sağlıklı hücrelerin gelişmesini ve yüzün canlanmasını sağlar. Kimyasal peeling ile cildin doğal rengi, dokusu ve pürüzsüzlüğü konusunda çok büyük gelişme sağlanabilir. Ayrıca cildi sıkılaştırarak yüzeysel çizgi ve kırışıklıkları da azaltır. Yüzeysel peelingler 2 haftada bir 6-8 seans olarak planlanabilir. Her seansta cildin reaksiyonuna göre konsantrasyon ve peelingin ciltte kalış süresi arttırılır.

  • Orta Peeling

En çok kullanılanı TCA peelingler olup işlemden sonra 3-7 gün ciltte kızarıklık ve soyulma görüleceğinden tedavi planı bu duruma göre yapılmalıdır.
Cosmelan ve Dermamelan, orta peeling sınıfına giren bir uygulamadır. Sadece 1 kez yapılması yeterlidir. Maske gibi uygulanan peeling cilt tipine göre 8- 12 saat ciltte kaldıktan sonra temizlenir ve tedavi daha az konsantrasyondaki aynı ürün ile 3 ila 6 ay devam ettirilir.