Saç Ekimi

Saç Ekimi

Saç Ekimi

Bölüm Hakkında

Sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak, dış görünümüne önem veren herkesin istediğidir. Saç dökülmesi ve buna bağlı ortaya çıkan yeni görüntü pek çok insanın psikolojisini olumsuz etkileyebilmektedir. Reyap Hastanesi İstanbul’da uzman doktorlar ve bu konuda deneyimli uzman ekipler tarafından saç ekimi uygulamaları ileri teknoloji ürünü cihazlarla modern teknikler kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Saç ekimi nedir?

Saçların yoğun olduğu bölgelerden (ense iki kulak üstü) alınan saç köklerinin saçsız alanlara nakledilmesi işlemidir. Günümüzde saç ekimi diye adlandırdığımız bu cerrahi işlem, bir bakıma ototransplantasyondur. Çünkü kıl kökü naklinde sadece kişinin kendi kıl kökleri dış ortama alınarak yine kendisine nakledilir.

Saç ekimi kimlere uygulanabiliyor?

Saç dökülmesi ve saç kaybı yalnızca erkeklere özgü bir durum değildir. Kadınlar da saç kaybı ya da seyrekleşme sorunu yaşayabilmekte ve saç ekimine başvurabilmektedir.

Hangi yöntemlerle yapılmaktadır?

Saç dökülmesi sorununa çözüm olarak geliştirilen saç ekimi işlemi FUE yöntemi ile gerçekleştirilir.

FUE Tekniği (Follicular Unit Extraction): Uzayan ve ömür boyu dökülmeyen saçlara sahip olmak ancak FUE yöntemiyle mümkündür. Saç köklerinin yoğun olduğu ense ve kulak üstü bölgesinden kesme ve dikiş işlemi olmadan folliküler ünitenin çıkarıldığı ve saçsız alanlara nakledildiği bir yöntemdir. Bu nedenle bu yöntem ameliyatsız saç ekimi diye bilinmektedir. Bu yöntemde kökler özel tasarlanmış uç yapısı olan,değişik çaplarda lümenli iğneler ve bu iğnenin takıldığı FUE motoru denilen özel cihaz yardımıyla alınır. Alınan kökler ekim yapılacak sahaya açılan mikro kanalların içerisine tek tek yerleştirilir. Yaklaşık olarak 4-5 saat süren bu operasyaon lokal anestezi altında yapıldığı için hasta kesinlikle ağrı acı hissetmez. Ekilen saçlar üçüncü aydan itibaren yavaş yavaş çıkmaya başlar. 6-8. aylar arasında hemen hemen hepsi çıkmaktadır, tümünün çıkması 10-12. ay arasındadır. Çıkan saçlar ömür boyu dökülmezler. Saç ekimi sadece kellik için değil seyrelmiş bölgelerde saç yoğunluğunu artırmak için de uygulanabilir.

Bu uygulama saç ekimi diye adlandırılmış olmasına rağmen, sadece saçta değil; kaş, bıyık, sakal gibi herhangi bir kıl kökü eksildiğinde de çok rahat kullanılmaktadır.

Saç ekiminin uzman doktorlar tarafından hastane ortamında yapılması gerekir

Hasta saç ekimine karar verdikten sonra; iyi bir araştırma yapmalı ve doğru yerle doğru zamanı seçmelidir. Her hasta doğal saçlarına kavuşmak ister. Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra öncelikli olarak ön bir muayeneye gitmeli ve doktoruyla konuşmalıdır. Saç ekimi sadece uzman doktorların uygun gördükleri hastalara yapılmalıdır. Uygun hastanelerde yapılacak saç analizi neticesinde, hastalar daha bilimsel yöntemlerle tespit edilebilmektedir.