Çocukluk Çağında Grip (İnfluenza) Enfeksiyonu

cocukluk-caginda-grip-influenza-enfeksiyonu
Grip (İnfluenza virüsü enfeksiyonu)  nedir?

Grip diğer adıyla influenza enfeksiyonu  her yıl ekim ayından başlayarak mart ayının sonu nisan başına kadar olan dönemde sıkça görülen oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Hastalığın ismi gribe neden olan virüsün isminden gelmektedir.

İnfluenza enfeksiyonunun etkeni, influenza A, B ve C influenza virüsleridir. C tipi daha nadir olarak görülmekle birlikte salgınlardan sorumlu olan tipler A ve B tipleridir.

Çocuklarda influenza enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

İnfluenza belirtileri çocuğun yaşına ve daha önce virüsle karşılaşıp karşılaşmadığına göre değişmektedir. İnfluenzanın klasik şekli yüksek ateş, baş ağrısı, yaygın ve şiddetli kas ağrıları ve halsizlikle başlar. Bu ilk belirtileri boğaz ağrısı, öksürük ve burun akıntısı takip etmektedir.

Bu belirtiler bağışıklık sistemi düşkün olan çocuklarda, 1 yaşın altındaki mikroplara karşı savunma sistemleri yeterli gelişmemiş olan bebeklerde, astım, kronik kalp, karaciğer, böbrek hastalığı olan çocuklarda daha şiddetli olmaktadır. 

Çocuklarda influenza enfeksiyonunun tanısı nasıl konur?

İnfluenza enfeksiyonunun tanısı koymak için önce bu enfeksiyonu akla getirmek gerekir. Şayet bir çocukta influenza mevsiminde sebebi ortaya konamamış yüksek ateş, yaygın kas ve baş ağrısı varsa mutlaka influenzadan şüphe edilmelidir. İnfluenza enfeksiyonuna çocuğun burnundan kolay şekilde alınacak bir sürüntü örneğiyle hızlı bir şekilde tanı konabilir.

Çocuklarda influenza enfeksiyonunun riskleri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Küçük çocuklarda influenza enfeksiyonu daha şiddetli bir gidiş göstermektedir. İnfluenza enfeksiyonuna bağlı yüksek ateşle birlikte ateşli havale geçirme riski de artmaktadır. Ayrıca influenza enfeksiyonunun seyri sırasında orta kulak iltihabı, alt solunum yolu enfeksiyonları (zatürre), kalp kas dokusunun etkilenmesine bağlı miyokardit-perikardit tabloları ortaya çıkabilmektedir. Tedavide çocuğun klinik durumuna ve tetkik sonuçlarına göre uygun ilaçlar kullanılarak ayaktan veya gerekli durumlarda hastaneye yatırılarak yapılmaktadır.

Çocuklarda influenza enfeksiyonundan korunmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Çocukları influenza enfeksiyonundan korumak için grip mevsiminde kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak tutulması çok önemlidir. Hasta bireylerin çocukları sevmesi, öpmesi engellenmelidir.

Ellerini yıkayabilecek yaştaysa çocuğa etkin bir el yıkama öğretilmeli ve uygulanmalıdır. Küçük bebeklerin bakımını yapanlardın sık sık ellerini yıkamları da çok önemlidir. İnfluenza damlacık yoluyla bulaşan bir enfeksiyon olduğundan kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalıdır.

Tüm bu önlemlere dikkat edilmesinin yanında her yıl grip mevsiminin başlangıcında 6 aydan büyük bütün çocuklar mutlaka influenzaya karşı aşılanmalıdır.

Her yıl aşılanma gereği olmasının nedeni, aşının sağladığı bağışıklığın bir sonraki yıl azalmasıdır. İnfluenza aşıları, her yıl bir sonraki influenza mevsiminde dolaşımda olacağı öngörülen virüs tiplerinden üçünü içerecek şekilde tekrar hazırlanmaktadır.

Uzm.Dr. Salih AYDIN

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

X