Deprem Korkusu

deprem-korkusu

Deprem korkusu birtakım hastalıklara neden olabilir.

Yaşadığımız ülkenin coğrafi konumundan kaynaklı sürekli bir deprem tehlikesi yaşamakta, her gün bu tehlikeli durum için korkular duymaktayız. Birçok insan bu korku ile yaşamaya çalışmakta.

Bu deprem korkusunu yenmek için bir şeyler yapmazsak, duyulan korkuları bastırmaya çalışırken panik atak, anksiyete ve depresyon gibi birçok rahatsızlıkla karşı karşıya kalabiliriz.

Peki deprem korkusunun tıbbi bir adı var mıdır?

Evet var. Seismophobia. Bu durumu yaşayan kişiler, güvenli bir dünya olmadığı düşüncesiyle kendisinin ve ailesinin zarar göreceği gibi korkularla kapalı alanlarda kalamamaktadırlar. Ufak bir ses bile irkilmelerine sebep olur. Böylelikle sürekli ölümü düşünürler ve bu korkuyla yaşarlar.

Hayatın her şeye rağmen devam ettiğini göremezler. İlişki kurmaktan kaçınırlar ve içe kapanıklığı tercih ederler. Bu tabloyu önlemek için bir uzmandan destek almak zorunludur.

Bu stresi yaşamak istemiyorsanız bu korkuyu yenmek durumundasınız. Eğer sürekli bu korkunuzu bastırırsanız ileride hem manevi hem maddi açıdan kayıplara uğrarsınız.

Peki bu korkuyu nasıl yenebilirsiniz? Yaşanmış birçok depreme şahit olduktan sonra veya aldığımız yaşanmışlık haberleri hayatımızı olumsuz etkiliyorsa bu konuda bir uzmandan yardım almanız gereklidir. Kapsamlı bir bilgiye erişmek ve tedaviyi sağlıklı sürdürüp sonlandırmak için uzman yardımı şarttır. Unutmayın ki erken müdahale travma sonrası stres bozukluğunu yaşamamak için oldukça önemlidir.

Deprem esnasında yaşanan korku nedeniyle, kaçmak veya pencereden atlamak gibi birçok yola başvurulmaktadır. Bunun nedeni, depremde yapılması gerekenler hakkında doğru bir bilgi sahibi olmamaktır. Bu nedenle deprem ve yapılması gerekenler hakkında yeterli bilgiye sahip olunmalı ve önlemler en doğru şekilde alınmalıdır.

Eğer sizlerin şikâyetleri yaşanan olaydan sonra birkaç hafta sürüyorsa kesinlikle uzman desteği şarttır. İrkilme, işlerine odaklanamama, isteksizlik, uyku problemleri, depresif belirtiler oluşabilmektedir. Emin olun ki psikolojik tedavi sizin yaşam kalitenizi çok hızlı bir şekilde eski düzeye çevirecektir.

Çocuklarınıza da depremi mutlaka anlatın. Ne olduğunu ve gerçekleri bilsinler. Nasıl olsa gerçekleri öğrenecekler, bu yüzden güvensizliği yaşamalarına izin vermeyin ve doğruları anlatın.

Çocuklar duygularını ancak ağlayarak dışa vururlar. Bırakın tepkilerini bastırmasınlar. Kaçınma göstermesinler. Çünkü duygularını zamanında yaşarsa gelecekteki etkilerini az yaşarlar. Deprem korkusu aileyi bir arada tutmaktadır. Fakat çocukların bağımsızlıklarının ve özerkleşmelerinin önemli olduğunu da unutmayın.

Reyap Hastanesi Çorlu

Uzman Klinik Psikolog Büşra DELİKAN

X