Diş Apsesi

dis-apsesi

Diş apsesi bir veya iki noktada oluşabilecek enfekte olmuş kesecikdir. Periyodontal (diş eti) apsesi, diş eti iltihabı, dişler ve diş etleri arasında cepler oluştuğu zaman meydan gelir ve bakteriler bu cepte gelişir.

Diş apsesi, ilerlemiş bir diş çürümesi veya kırılan bir diş sonucu, bakterilerin diş pulpunu sarmasına uygun ortam sağlaması (bu durum diş özünün ölmesine ve bakteri­lerin en yakındaki diş eti dokusuna ve kemiğe sıçramasına sebep olur) nedeniyle meydana gelir.

Belirtileri
  • Dişte sürekli ya da zonklama şeklinde ağrı;
  • Sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet;
  • Çiğnerken ağrı;
  • Boyunda şişmiş lenf düğümleri
  • Ateş ve genel kırıklık.

Diş apseleri, ağrı yapabilir, yanabilir ve ısırırken çok acı çektirir. Çenenizin altındaki veya boynunuzun ön kısmındaki lenf bezleri şişebilir ve enfeksi­yona bağlı olarak ateşiniz yükse­lebilir. Diş apseniz olduğunu düşünüyorsanız, diş doktorunuzu arayınız ve ayrıca ağrıyı dindirmek için aspirin, parasetamol ya da ibuprofen alınız.

İlk adım olarak, diş hekiminiz büyük bir olasılıkla enfeksiyonu gidermek için bir antibiyotik tedavisi uygulayacak böylece enfeksiyonun vücudunuzun diğer bölümlerine yayılmasını önleyecektir. Rahatlamanız için ayrıca reçeteye ağrı giderici ilaçlar yazabilir.

Dişinizi kurtarmak için diş hekiminiz, o bölgeyi uyuşturabilir ve daha sonra o dişin diş özü yuvasına bir delik açabilir. Bu basıncı azaltacaktır. Diş özü yuvası temizlenir, dezenfekte edilir ve hareket etmeyecek şekilde bir maddeyle doldurulur. Apseli diş temizlendikten sonra eğer şişme devam ediyorsa, diş hekiminiz aktinomikoz adı verilen bir hastalık olup olmadığını anlamak için özel bir kültür yapmayı isteyebilir.

Periyodontal apselerin tedavi­sinde, baskıyı rahatlatmak için, iltihaplı alana sonda sokulur ve iltihaplı kese içindekiler dışarı alınarak temizlenir. Diş apsesi, dişe bir delik açılarak basıncın azaltılması ve diş özünün iltiha­bının temzilenmesi yöntemiyle tedavi edilir. Daha sonra, bir kök kanalı yapılır. Enfeksiyon ısrar ederse, diş çekilmek zorundadır. Enfeksiyon sebebiyle, sonraki işlemlerden önce antibiyotik alınması gerekmektedir.

X