Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü, Doç. Dr. Aliye Yıldırım Güzelant, Uzm. Dr. Nalan Yağmur ve Fizyoterapist Bilge Kaplan önderliğinde başarılı bir ekiple hizmet vermektedir.
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezimiz; kas, eklem, kemik ve omurga hastalıkları, felç, yumuşak doku hastalıkları, sinir yaralanmaları ve özürlülük halleri gibi her yaşta insanları etkileyen, fonksiyon ve işgücü kaybına neden olan hastalıklara etkin tedavi uygulamak amacıyla hizmet vermektedir.
Merkezimizde, günümüzün en ileri ve güvenli teknolojik yöntemleri uygulanmaktadır.
Rehabilitasyon Ünitesi Uygulamalarımız
Her biri belirli konulara hitap etmek için tasarlanmış birçok rehabilitasyon tedavisi türü vardır.
Hepsinin ortak noktası, birincil hedeflerinin; kişilerin hastalık, yaralanma, ameliyat, felç, kardiyak olaylar veya diğer tıbbi sorunlardan kurtulmalarına yardımcı olmak ve bu olaylarda kaybedilen işlevsel yetenekleri ve bağımsızlığı yeniden kazandırmaktır.
Hastanemizde uygulanan rehabilitasyon türleri;
●      Nörolojik hastalıkların rehabilitasyonu (bilişsel rehabilitasyon)
●      Ortopedik rehabilitasyon
●      Spor yaralanmaları tedavisi ve rehabilitasyonu
●      Tendon ve sinir kesileri, plastik cerrahi girişimleri sonrası rehabilitasyon
●      Pediatrik rehabilitasyon
Bilişsel Rehabilitasyon
Bu tür terapi, hafıza, düşünme ve akıl yürütme becerilerini geliştirmeyi hedefler.
Ortopedik Rehabilitasyon (Fizik Tedavi)
Bu tür rehabilitasyon tedavisi, hareket bozukluğunu iyileştirmek için çalışır. Terapistler, hedefe yönelik egzersiz ve bir dizi başka tedavi yöntemiyle hareket, güç, stabilite ve/ veya işlevsel yeteneği geri kazanmak ve ağrıyı azaltmak için hastalarla birlikte çalışır.
Spor Yaralanmaları Tedavisi ve Rehabilitasyonu
Bu terapi şekli, bireyleri bir yaralanma, hastalık veya tıbbi olaydan sonra işe dönmeye hazırlamaya yöneliktir. Bireyin gerekli günlük aktiviteleri gerçekleştirme yeteneğini geri kazanmaya odaklanır.
Bu, diğer potansiyel tedavi seçeneklerinin yanı sıra, ince motor becerilerini geliştirmek, dengeyi sağlamak veya hastalara uyarlanabilir ekipman kullanarak fonksiyonel yeteneklerini nasıl artıracaklarını öğrenmelerinde yardımcı olmak için çalışmak anlamına gelebilir.
Cerrahi Sonrası Rehabilitasyon
Fizyoterapistler ve diğer uzmanların yardımıyla, operasyon sonrası yürümenin, yıkanmanın, giyinmenin ve kendinize bakmanın en iyi ve en güvenli yolunu öğrenebilirsiniz. Kaslarınızı güçlendirecek ve vücudunuzun ameliyat yaptığınız bölgeyi hareket ettirme şeklinizi geliştirmenize yardımcı olacak egzersizleri öğrenirsiniz.
Pediatrik Rehabilitasyon
Pediatrik rehabilitasyon fizyolojik ve anatomik engelli çocukların  fonksiyonel ve psikolojik bağımsızlıklarını kazanmalarına yardımcı olur. Hastanemizin pediatrik rehabilitasyon ekibi, çocukların hem evde hem de okuldaki hayatlarını kolaylaştırmayı hedefler. Bu uğurda okul ve diğer eğitim merkezlerle işbirliği de önem arz eder.
Fizik Tedavi Ünitesi Uygulamalarımız
Rehabilitasyon uygulamalarında genellikle size yardımcı olan farklı sağlık uzmanlarından oluşan bir ekibiniz olur. İhtiyaçlarınızı, hedeflerinizi ve tedavi planınızı belirlemek için sizinle birlikte çalışacaklardır.
İhtiyaçlarınıza göre belirlenen programınız şu tedavi yöntemlerini içerebilir;
●      Traksiyon tedavisi
●      Ultrason tedavisi
●      Kısa dalga tedavisi
●      Parafin tedavisi
●      Infraruj (ışın tedavisi)
●      Soğuk sprey germe tedavis
●      Nokta enjeksiyonu
●      Lazer tedavisi
●      Vakum interferans tedavisi
●      Galvanik elektriksel stimülasyon
●      TENS tedavisi
●      COMPEX–elektriksel kas stimülasyonu
●      CPM (resit egzersiz cihazı)
●      Whirpoll (basınçlı su havuzu)
●      ESWT
ESWT (Ekstrakorporeal Şok Dalgası Tedavisi)
Ekstrakorporeal şok dalgası tedavisi (ESWT), ağrıyı azaltmak ve iyileşmeyi desteklemek için şok dalgalarının yaralı yumuşak dokuya verilmesini içeren, invazif olmayan bir tedavidir. ESWT, geleneksel tedavilere yanıt vermeyen kronik tendinopatili birçok hasta için etkili bir seçenektir.
Genellikle tedavisi zor olan kronik tendinopati, lokalize ağrı ve bir tendonda patolojik değişiklikler durumlarında yapılır. Bu durumlar daha çok sporcularda ortaya çıkar.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doktorları

HEMEN RANDEVU AL

  Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır. 

  2

  HASTANE

  126

  UZMAN DOKTOR

  1200+

  PERSONEL

  45

  TIBBİ BİRİM

  500000+

  YILLIK HASTA SAYISI

  X