Gizli Şeker (Pre-diyabet)

gizli-seker

Kan şekeri düzeyinin normalden daha yüksek, ancak diyabet tanısı koymak için yeterli yükseklikte olmaması durumuna pre-diyabet (gizli şeker) denir. Bu durumda olan kişi pre-diyabetik hasta olarak tanımlanır.

Araştırmalar, pre-diyabetik çoğu kişide 10 yıl içinde Tip 2 diyabet geliştiğini saptamıştır. Yani Pre-diyabet, Tip 2 diyabete (şeker hastalığı) adaylık durumudur.

Eğer aşağıdakilerden birine sahipseniz, gizli şeker (pre-diyabet) için test yaptırmanız önerilir.

  • Kilolu ve 45 yaşın üzerindeyseniz
  • Kilolu ve 45 yaşın altındaysanız ancak yüksek tansiyon, düşük HDL-kolesterol düzeyi, yüksek kan lipid (yağ) düzeyi, ailede diyabet (şeker hastalığı) varlığı, gestasyonel diyabet öyküsü ya da 4,5 kilo üzeri bebek doğumu gibi risk faktörleriniz varsa
  • Vücut ağırlığınız normal ise ve 45 yaş civarında iseniz testi yaptırmanın sizin için uygunluğunu doktorunuza danışınız.

Pre-diyabet nasıl teşhis edilir?

Pre-diyabeti (gizli şeker)  belirlemek için açlık kan şekeri veya oral glikoz tolerans testi (OGTT) kullanabilirler. Her iki test için de az 8 saat süren açlık gereklidir. Açlık kan şekeri için kahvaltı yapmadan önce kan şekeri ölçülür. OGTT’de ise açlık ve glukozdan (şeker)zengin içeçek içildikten sonra 2. saatte tekrar şeker ölçümü yapılır.

Yapılan bu testlerde açlık kan şeker seviyesi 100 ile 125 mg / dl arasında  ise ve/veya 2.saat kan şekeri 140-199 mg/dl arasında ise pre-diyabet (gizli şeker) tanısı konulur.  Eğer açlık kan şekeri 126 ve üzerinde, 2. saat kan şekeri 200 ve üzerinde ise diyabet hastalığı tanısı konulur.

Pre-diyabet (Gizli Şeker) önemli midir?

Pre-diyabet önemlidir. Pre-diyabeti olan kişilerde, pre-diyabeti olmayanlara kıyasla kalp hastalığı veya inme riski yaklaşık %50 artmıştır. Araştırmalar kalp-damar hastalıkları ile ilişkili risk faktörlerinden biri olan pre-diyabeti (gizli şeker) tedavi etmenin, diyabet ve diğer sağlık sorunlarını önlediği veya  geciktirdiğini göstermiştir.

Pre-diyabet Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi planınız ve hedefleriniz hakkında doktorunuz ve diğer sağlık uzmanlarıyla yapılacak planlama yapılmalıdır.  Tedavide ilk adım adım kilo vermektir.

Bireysel bir beslenme tedavisi ve haftanın 5 günü günde 30 dakika düzenli yürüyüş şeklinde yapılan egzersiz programı sonucunda, vücut ağırlığının ılımlı olarak azalması (% 5-10) ile pre-diyabetten diyabete geçiş önlenebilmekte veya geciktirilebilmektedir.

X