Göğüs Hastalıkları

Göğüs Hastalıkları

Göğüs hastalıkları, dünyadaki en yaygın tıbbi durumlardan biridir. Sebebi sigara tüketimi, hava kirliliği gibi dış faktörler olabildiği gibi genetik de olabilir.
Akciğerleriniz, oksijen almak ve karbondioksit göndermek için her gün binlerce kez genişleyen ve gevşeyen karmaşık bir sistemin parçasıdır.
Bu sistemin herhangi bir yerinde problem olduğunda akciğer hastalığı meydana gelebilir ve tedavi edilmemesi, ciddi komplikasyonlara yol açabilir.
Reyap Hastanesi Çorlu göğüs hastalıkları bölümünün tedavi alanına giren hastalıkların başında akciğer kanseri, astım, alerji, bronşit, pnömoni, plörezi, sarkoidoz, pnömotoraks, pulmoner emboli yer alır.
Bu hastalıkların tanısı için hastanemizde bulunan ileri radyolojik görüntüleme tekniklerinin yanı sıra, solunum fonksiyon laboratuvarı, alerji testleri ve bronkoskopi cihazı gibi olanaklar da hastalarımıza modern tedavi hizmetlerinin sunulmasında hekim kadromuza destek vermektedir.
KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)
KOAH ın özellikle sigara içimi veya zararlı toz partiküllerinin solunmasıyla ortaya çıkan kronik zorlu tedavi süreçleri içeren yaygın bir hastalıktır ve KOAH, ölüm nedenleri arasında 4. sırada yer almaktadır. KOAH nefes yollarında mikrobik olmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır.
KOAH’ın Nedenleri
Gelişmiş ülkelerde KOAH’ın ana nedeni tütün kullanımıdır. Ayrıca KOAH genellikle iyi havalandırılmayan evlerde yemek pişirmek ve ısınmak için yakıttan çıkan dumanlara maruz kalan insanlarda görülür.
En yaygın nedenleri;
●      Mesleki zararlı gaz ve taneciklerin (mikro parçacık) solunması
●      Sigara kullanımı
●      Hava kirliliği
Koah hastalığının belirtileri
KOAH Semptomları
Genellikle ciddi akciğer hasarı oluşana kadar ortaya çıkmaz ve genellikle, özellikle sigara maruziyeti devam ederse, zamanla kötüleşir.
Bu hastalığın en yaygın belirtileri;
●      Öksürük
●      Balgam çıkarma
●      Kan tükürme
●      Soluk darlığı
●      Göğüste tıkanma
●      Hırıltılı solunum
●      Kanın oksijen doymuşluğunda azalma
●      Kalp yetmezliğine bağlı, ayaklarda şişme
Koah Hastalığının Vücuda Etkileri
Belirtileriniz tedavi ile düzelmiyorsa veya kötüleşiyorsa ve ateş ya da balgamda değişiklik gibi bir enfeksiyon belirtisi fark ederseniz göğüs hastalıkları bölümünden randevu almanız gerekir.
KOAH belirtileri vücut üzerinde şu etkileri sebebiyle meydana çıkar;
●      Hava yolları daralır, yani akciğerlere daha az hava girer.
●      Hava yollarının duvarları kalınlaşır ve şişer.
●      Hava yollarının çevrelerindeki kaslar kasılır.
●      Hava yollarının içinde balgam artması tıkanıklara neden olur.
●      Alveol içindeki hava tıkanıklıktan dolayı geri boşalamaz, göğüste sıkışıklık hissi ortaya çıkar.
KOAH Tanısı
KOAH genellikle yanlış teşhis edilir ve KOAH’lı birçok kişiye hastalık ilerleyene kadar teşhis konulamayabilir. Teşhis için doktorunuz detaylı bir medikal hikaye ve aile hikayesi alır, ayrıca sigara gibi risk faktörlerini öğrenir. Ardından bazı testler yapar.
Solunum Fonksiyon Testi
Bu testler, soluyabileceğiniz hava miktarını ve ciğerlerinizin kanınıza yeterli oksijen sağlayıp sağlamadığını ölçer. Spirometri adı verilen en yaygın test sırasında, ciğerlerinizin ne kadar hava tutabildiğini ve ciğerlerinizden ne kadar hızlı üfleyebileceğinizi ölçmek için küçük bir makineye bağlı büyük bir tüpe üflersiniz. Diğer testler arasında akciğer hacimlerinin ve yayılma kapasitesinin ölçülmesi, altı dakikalık yürüme testi ve nabız oksimetresi bulunur.
Göğüs Röntgeni
Göğüs röntgeni, KOAH’ın ana nedenlerinden biri olan amfizemi gösterebilir. Röntgen ayrıca diğer akciğer problemlerini veya kalp yetmezliğini de ekarte edebilir.
BT (Bilgisayarlı Tarama)
Akciğerlerinizin BT taraması, amfizemi tespit etmeye yardımcı olabilir ve KOAH ameliyatından yararlanıp yararlanamayacağınızı belirlemeye yardımcı olabilir. BT taramaları, akciğer kanserini taramak için de kullanılabilir.
Arteriyel Kan Gazı Analizi
Bu kan testi, ciğerlerinizin kanınıza ne kadar iyi oksijen getirdiğini ve karbondioksiti uzaklaştırdığını ölçer.
Laboratuvar Testleri
Laboratuvar testleri KOAH’ı teşhis etmek için kullanılmaz ancak semptomlarınızın nedenini belirlemek veya diğer koşulları dışlamak için kullanılabilirler. Ailenizde KOAH öyküsü varsa ve genç yaşta KOAH geliştiriyorsanız bu test yapılabilir.
Astım
Astım, solunum yollarının daraldığı ve şiştiği ve fazladan mukus üretebileceği bir durumdur. Bu nefes almayı zorlaştırabilir ve öksürüğü, nefes verirken ıslık sesini (hırıltı) ve nefes darlığını tetikleyebilir. Bazı insanlar için astım küçük bir rahatsızlıktır. Diğerleri için, günlük aktiviteleri engelleyen ve hayatı tehdit eden bir astım krizine yol açabilen büyük bir sorun olabilir.
Astım iyileştirilemez ancak semptomları kontrol edilebilir. Astım genellikle zamanla değiştiğinden, belirti ve semptomlarınızı takip etmek ve tedavinizi gerektiği gibi ayarlamak için düzenli doktor kontrolü önemlidir.
Astımın Nedenleri
Neden bazı insanların astıma yakalandığı sorusunun cevabı açık değil ancak çevresel ve kalıtsal faktörlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Alerjenlere maruz kalmak astım belirtilerini ve semptomlarını tetikleyebilir. Astım tetikleyicileri kişiden kişiye farklılık gösterir ve şunları içerebilir:
●      Polen, toz akarları, küf sporları, evcil hayvan tüyleri veya hamamböceği atığı parçacıkları gibi hava kaynaklı alerjenler
●      Soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonları
●      Fiziksel aktivite
●      Soğuk hava
●      Duman gibi hava kirleticileri ve tahriş ediciler
●      Bazı ilaçlar
●      Duygusal dalgalanmalar ve stres
●      Karides, kuru meyve, işlenmiş patates, bira ve şarap dahil olmak üzere bazı yiyecek ve içecek türlerine eklenen sülfitler ve koruyucular
●      Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)
Astım Hastalığının Belirtileri
Astım semptomları kişiden kişiye değişir. Seyrek astım ataklarınız olabilir ve semptomlarınız yalnızca belirli zamanlarda – örneğin egzersiz yaparken – ortaya çıkabilir. Sık sık ve belirli bir sebep olmaksızın astım ataklarının ortaya çıkması da mümkündür.
En yaygın astım belirtileri;
●      Nefes darlığı
●      Göğüste sıkışma veya ağrı
●      Çocuklarda yaygın bir astım belirtisi olan nefes verirken hırıltılı solunum
●      Nefes darlığı, öksürük veya hırıltılı solunumdan kaynaklanan uyku sorunları
●      Soğuk algınlığı veya grip gibi bir solunum virüsü tarafından kötüleştirilen öksürük veya hırıltı atakları
Astım Tanısı
Doktorunuz solunum yolu enfeksiyonu veya KOAH gibi diğer olası durumları dışlamak için fizik muayene yapacaktır. Doktorunuz ayrıca belirti, semptomlarınız ve diğer sağlık problemleriniz hakkında size sorular soracaktır. Akciğer fonksiyonunu ölçmek için yapılan testler sonucu astım teşhisi konulur.
Spirometri
Bu test, derin bir nefesten sonra ne kadar hava verebileceğinizi ve ne kadar hızlı nefes verebileceğinizi kontrol ederek bronşiyal tüplerinizin daralmasını tahmin eder.
Tepe Akışı Ölçer
Tepe akış ölçer, ne kadar nefes alıp verebileceğinizi ölçen basit bir cihazdır. Normalden daha düşük tepe akış değerleri, akciğerlerinizin iyi çalışmadığını ve astımınızın kötüleştiğinin bir işaretidir. Doktorunuz, düşük pik akış okumalarını nasıl izleyeceğiniz ve bunlarla nasıl başa çıkacağınız konusunda size talimat verecektir.
Akciğer fonksiyon testleri genellikle, albuterol gibi bronkodilatör adı verilen solunum yollarınızı açmak için bir ilaç almadan önce ve sonra yapılır. Bir bronkodilatör kullanımıyla akciğer fonksiyonunuz düzelirse, muhtemelen astımınız vardır.
Görüntüleme Testleri
Göğüs röntgeni, solunum problemlerine neden olabilecek veya ağırlaştırabilecek yapısal anormallikleri veya hastalıkları (enfeksiyon gibi) belirlemeye yardımcı olabilir.
Alerji Testi
Alerji testleri deri testi veya kan testi ile yapılabilir. Evcil hayvanlara, toza, küfe veya polene alerjiniz olup olmadığını söylerler. Alerji tetikleyicileri tespit edilirse doktorunuz bunun için bir tedavi başlatabilir.

Göğüs Hastalıkları Doktorları

HEMEN RANDEVU AL

  Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır. 

  2

  HASTANE

  126

  UZMAN DOKTOR

  1200+

  PERSONEL

  45

  TIBBİ BİRİM

  500000+

  YILLIK HASTA SAYISI

  Göğüs Hastalıkları

  Nefes aldığınızda akciğerleriniz havadan oksijen alır ve onu kan dolaşımına verir. Vücudunuzdaki hücrelerin çalışması ve büyümesi için oksijene ihtiyacı vardır.
  Normal bir günde yaklaşık 25.000 kez nefes alırsınız. Göğüs hastalığı terimi, astım, KOAH, grip, zatürre ve tüberküloz gibi enfeksiyonlar, akciğer kanseri ve diğer birçok solunum problemi gibi akciğerleri etkileyen birçok rahatsızlığı ifade eder. Bazı akciğer hastalıkları solunum yetmezliğine neden olabilir.
  Reyap Hastanesi İstanbul, solunum sistemi ile ilgili sağlık sorunlarında uzman hekim kadrosu ve modern teknolojik donanımı ile hizmet vermektedir.
  Göğüs hastalıkları uzmanı, solunum sistemi hastalıklarını – akciğerler ve nefes almanıza yardımcı olan diğer organlar- teşhis eden ve tedavi eden doktordur.
  Göğüs Hastalıkları bölümünde tedavi edilen hastalıkların bazıları;
  ●      Akut bronşit (öksürük balgam ateş)
  ●      Kronik bronşit (nefes daralması öksürük balgam)
  ●      Allerjik akciğer hastalıkları, astım, allerjik rinit ile birlikte seyreden astım
  ●      Pnömoni (zatüre)
  ●      Plörezi (akciğer zarında sıvı toplanması)
  ●      Pnömotoraks (akciğer zarında hava kaçağı, akciğer sönmesi)
  ●      Pulmoner emboli (akciğer embolisi)
  ●      Sarkoidoz
  ●      İntertisyel akciğer hastalıkları
  ●      Romatizmal akciğer hastalıkları
  ●      Akciğer kanseri tanısı
  ●      Bronkoskopi ünitesi
  ●      Torax BT eşliğinde TTİAB (transtorasik iğne aspirasyon biyopsisi)
  ●      Sigara bağımlılığı, sigaraya bağlı hastalıklar ve sigara bırakma yöntemleri
  Solunum sistemini tutan herhangi bir hastalık hırıltılı solunum, horlama, nefes daralması, öksürük, ateş, balgam, ağızdan kan gelmesi, göğüs ve yan ağrısı, sırt ağrısı, halsizlik, gece terlemesi, kilo kaybı, iştahsızlık gibi şikayetlere sebep olabilir.
  Göğüs Hastalıklarının Teşhisi
  Hastanemiz göğüs hastalıkları polikliniğinde akciğer hastalıkları ile ilgili tetkik, tedavi ve izlem yapılmaktadır. Göğüs hastalıkları uzmanları, solunum sistemi ve onu etkileyen hastalıklara odaklanır.
  Solunum sistemi şunları içerir:
  ●      Ağız ve burun
  ●      Sinüsler
  ●      Boğaz (yutak)
  ●      Ses kutusu (gırtlak)
  ●      Nefes borusu (trakea)
  ●      Bronşlar
  ●      Akciğerler ve içerdiği bronşiol ve alveoller
  ●      Diyafram
  Bu organların birini veya birkaçını etkileyen bir semptom varlığında göğüs hastalıkları bölümüne randevu almalısınız.
  Alerjik hastalıklarda, deri Prick testi ile etken alerjen tespit edilmekte ve tedavi planı  hazırlanmaktadır. Tıbbi geçmişinizle birlikte, alerji testleri yapıldığında dokunduğunuz, soluduğunuz veya yediğiniz belirli bir maddenin belirli semptomlara neden olup olmadığı doğrulanabilir.
  Solunum fonksiyon testi ve reversibilite testi ile akciğer kapasite ölçümü, KOAH, astım hastalarının tedavi planı yapılabilmektedir. Bronkoskopi ünitesinde, flexible bronkoskopi ile solunum yollarının endoskopik incelenmesi yapılmakta, alınan biyopsi örnekleri ile tüberküloz, sarkoidoz, akciğer kanseri, lenfoma gibi hastalıkların tanısı konulmaktadır.
  Sigara, toplum sağlığını tehdit eden önlenebilir nedenlerin başında gelmektedir.Akciğer üzerine direkt etkileriyle (KOAH, Kronik bronşit, amfizem), akciğer kanserine sebep olmaktadır. Sigara bağımlılığı ile ilgili koruyucu hekimlik yönünde tedavi önerileri ve takipleri polikliniğimizde yapılmaktadır.
  Yoğun bakımımızda ve servisimizde yatan ileri derece KOAH ve solunum yetmezliği hastalarına non-invaziv mekanik ventilasyon uygulanmaktadır.

  Göğüs Hastalıkları Doktorları

  HEMEN RANDEVU AL

   Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır. 

   2

   HASTANE

   126

   UZMAN DOKTOR

   1200+

   PERSONEL

   45

   TIBBİ BİRİM

   500000+

   YILLIK HASTA SAYISI

   X