Göz Hastalıkları

Göz Hastalıkları

Oftalmoloji, gözle ilgili tıbbi durumların incelenmesidir. Göz doktorları, bu organın tıbbi ve cerrahi tedavisinde uzmanlaşmış doktorlardır.
Göz hastalıkları bölümümüzde tanılanan ve tedavi edilen pek çok hastalık mevcuttur.
Göz Hastalıkları Merkezi
Göz hastalıkları merkezimiz, göz hastalıklarına doğru ve kesin tanı koymak ve etkin tedavi uygulamak amacıyla kurulmuştur. Merkezimizde göz hastalıkları ve bozuklukları tedavisinde günümüzün en ileri ve güvenli teknolojik yöntemleri uygulanmaktadır.
Tedavi Ettiğimiz Göz Hastalıkları
Göz doktorları, neredeyse tüm göz rahatsızlıklarının ve görme sorunlarının teşhisi, önlenmesi ve tedavisinden sorumludur. Yaygın göz hastalıkları;
 • Katarakt (Fako)
 • Retina Hastalıkları
 • Göz Tansiyonu (Glokom)
 • Şaşılık – Pediatrik Oftalmoloji
 • Kornea Hastalıkları
Göz Hastalıklarının Tedavisi
oftalmologlar, çok çeşitli tıbbi ve cerrahi prosedürleri gerçekleştirmektedir. Bir göz doktorunun gerçekleştireceği en yaygın günlük prosedürlerden bazıları, hafif göz ve görme durumlarının teşhisi ve izlenmesini içerir. Ayrıca gözlük ve kontakt lens reçetesi yazmak ve takmak da oldukça yaygındır.
Göz hastalıkları bölümünde gerçekleştirilen tedavi yöntemleri;
 • Katarakt ameliyatı
 • Glokom ameliyatı
 • Görüşü düzeltmek için refraktif cerrahi
 • Kanser tedavisi
 • Çapraz gözler gibi travma veya doğum anormalliklerini onarmak için rekonstrüktif cerrahi
 • Kronik veya şiddetli gözyaşı kanalı enfeksiyonları veya tıkanıklıkları
 • Neoplazm (tümör, kist veya yabancı cisim) çıkarılması
 • Diyabetik retinopati veya bağışıklık koşulları gibi diğer koşullarla ilgili vakaları izleme veya danışma
 • Yüz yapısı fonksiyonunu ve görünümünü değiştirmek için göz ve yüz etrafına yapılan enjeksiyonlar
 • Yırtık veya ayrılmış retinaların onarımı
 • Kornea nakilleri
Göz laboratuvarları, göz anjiyosu ve göz ultrasonu da bu bölümde gerçekleştirilen önemli işlemlerdendir.
Katarakt Cerrahisi
Katarakt ameliyatları hastanemizde Dünyada kabul görmüş en güvenilir yöntem olan dikişsiz, küçük kesi tekniğiyle ve lens kapsülü içine katlanabilir göz içi merceği yerleştirilmesi şeklinde yapılmaktadır.
Ameliyatta sadece bölgesel anestezi uygulanmakta, böylece çoğunluğu ileri yaşlarda olan hastalarımızın narkoz alması gerekmemektedir. Hasta ameliyattan 1-2 saat sonra taburcu edilmekte ve ertesi gün kontrolünde gözdeki bandaj çıkartılmaktadır.
Operasyon sonrasında ağır kaldırmama, eğilip doğrulamama, banyo yapamama gibi kısıtlamaları bulunmamaktadır.
Retina Hastalıkları
Retina (gözün görmeyi sağlayan katmanı) hastalıkları farklı nedenlere bağlı olabilir. Diyabet, hipertansiyon gibi damarsal bozukluklar, sarı leke hastalığı gibi değişiklikler, retina yırtıkları, retina ayrışması gibi durumlar ciddi görme kayıplarına ve daha da ötesi gözün kaybına yol açabilirler.
Merkezimizde, diabetik retinopati başta olmak üzere, diğer tüm retina damar hastalıkları (damar tıkanıklıkları, vaskülopatiler), hipertansif retinopati, hematolojik hastalıklara ve diğer iç hastalıklarına eşlik edebilecek retina hastalıkları, görme alanı ve göz anjiyosu gibi tetkiklerle tanılanmaktadır.
Ayrıca tedavisinde kullanılan lazer uygulamaları en gelişmiş cihazlar ve en modern yöntemlerle başarıyla uygulanmaktadır.
Glokom
Glokom (göz tansiyonu), tedavi edilmediğinde körlüğe yol açabilen bir göz hastalığıdır. Hastanemizde; glokom hastaları için göz içi basıncı ve bilgisayarlı görme alanı testleri yapılmaktadır ve  hastalığın hem tanısı hem de takibi başarıyla gerçekleştirilebilmektedir.
FFA (Fundus Floresein Anjiografisi) ve argon lazer uygulamaları da en gelişmiş bilgisayarlı cihazlarla başarıyla uygulanmaktadır.
Göz ultrasonografisi ile hem birçok göz hastalığının tanısı yapılabilmekte hem de katarakt operasyonu yapılacak hastaların ameliyatla gözlerine takılacak merceğin en ideal numarası saptanabilmektedir.
Göz Dışı Girişimler
Gözyaşı yollarının doğuştan ya da edinilmiş tıkanıklıkları için yapılan girişimler, göz kapağı düşüklükleri veya tümörlerindeki plastik cerrahi girişimleri, her yaştaki şaşılıkların gözlükle veya cerrahi tedavisi hastanemizde gerçekleşmektedir.
Merkezimizde okuloplastik, kozmetik kapak cerrahileri, pediatrik oftalmoloji, şaşılık ve norooftalmoloji gibi göz hastalıklarının diğer alt birimlerine ilişkin takip ve tedavi (cerrahi ve/veya medikal) işlemleri de başarıyla yürütülmektedir.
Göz hastalıkları merkezimizde, görme keskinliğinin tespitinden, göz numarasının belirlenmesine, gözlük denemelerine kadar her türlü göz muayenesinde gelişmiş bilgisayarlı cihazlar kullanılmakta; otomatik olarak hızlı ve doğru saptamalar yapılabilmektedir.
Rutin Göz Muayenesi
Göz muayenesi, göz problemlerinin en erken aşamada tespit edilmesine yardımcı olur. Düzenli göz muayeneleri, doktorunuzun görme değişikliklerini fark etmesini veya bunlara uyum sağlamanıza yardımcı olmasını sağlar.
Yaşınız, sağlığınız ve göz problemleri geliştirme riski dahil olmak üzere ne sıklıkla bir göz muayenesine ihtiyacınız olduğunu belirleyen çeşitli faktörler olabilir. En yaygın kabul edilen göz muayenesi sıklığı, yaşa göre ayrılmıştır.
3 Yaş Altında Göz Muayenesi
3 yaşın altındaki çocuklar için, çocuk doktorunuz muhtemelen en yaygın göz problemlerini arayacaktır ve bunlar; göz tembelliği, kayan gözler veya yanlış hizalanmış gözlerdir. Gözle ilgili endişeler veya semptomlar varsa yaşa bakılmaksızın o sırada muayene yapılması uygundur. Çocuğunuz 3 ile 5 yaşları arasında daha kapsamlı bir göz muayenesinden geçebilir.
Okul Çağındaki Çocuklar ve Ergenler İçin Göz Muayenesi
Birinci sınıfa başlamadan önce çocuğunuzun görüşünü kontrol ettirmeniz gerekir. Çocuğunuzun görme sorunu semptomu yoksa ve ailesinde görme sorunu öyküsü yoksa her iki yılda bir göz muayenesi uygundur. Aksi takdirde, göz doktorunuzun tavsiyesine göre göz muayeneleri planlamanız gerekir.
Yetişkinler İçin Göz Muayenesi
Genel olarak, sağlıklıysanız ve herhangi bir görme probleminiz yoksa, gözlerinizi şu programa göre kontrol ettirebilirsiniz;
 • 20’li ve 30’lu yaşlarınızda her beş ila 10 yılda bir
 • 40’tan 54’e her iki ila dört yılda bir
 • 55’ten 64’e her bir ila üç yılda bir
 • 65 yaşından sonra her 1-2 yılda bir
Aşağıdaki durumlardan biri mevcutsa daha sık göz muayenesi yaptırmalısınız;
 • Gözlük veya kontakt lens takıyorsanız
 • Ailede göz hastalığı veya görme kaybı öyküsü varsa
 • Diyabet gibi sizi daha fazla göz hastalığı riski altına sokan kronik bir hastalığınız varsa
 • Ciddi göz yan etkileri olan ilaçlar kullanıyorsanız

Göz Hastalıkları Doktorları

HEMEN RANDEVU AL

  Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır. 

  2

  HASTANE

  126

  UZMAN DOKTOR

  1200+

  PERSONEL

  45

  TIBBİ BİRİM

  500000+

  YILLIK HASTA SAYISI

  X