Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Vücudun diğer bölgeleri gibi ağzınız da bakterilerle doludur ve bu bakteriler çoğunlukla
zararsızdır.

Ancak ağzınız sindirim ve solunum sisteminize giriş noktasıdır ve bu bakterilerin bazıları hastalığa neden olabilir. Normalde vücudun doğal savunması, günlük fırçalama ve diş ipi gibi iyi ağız sağlığı bakımı bakterileri kontrol altında tutar.

Bununla birlikte, uygun ağız hijyeni olmadan bakteriler, diş çürüğü ve diş eti hastalığı gibi ağız enfeksiyonlarına yol açabilecek seviyelere ulaşabilir.

Ağız sağlığının bozulması birçok başka hastalığa yol açabileceği gibi bazı hastalıkların işaretçisi de olabilir. Bu sebeple ağız ve diş sağlığınıza dikkat etmeniz ve düzenli olarak diş hekimi muayenesi olmanız önemlidir.

HİZMETLERİMİZ VE BİRİMLERİMİZ

Diş hekimleri, hastaların dişleri, diş etleri ve ağzın ilgili kısımlarıyla ilgili sorunları teşhis eder ve tedavi eder. Tedavinin pek çok amacı ve şekli olabilir.

Hastanemizde ağız ve diş sağlığı bölümünde sunduğumuz hizmetler;

ORAL DİAGNOZ VE RADYOLOJİ
ÇENE CERRAHİ TEDAVİLERİ
20 YAŞ DİŞ TEDAVİLERİ
DİŞ ETİ HASTALIKLARI (PERİODONTOLOJİ)
DOLGU TEDAVİLERİ
DİŞ BEYAZLATMA UYGULAMALARI
KANAL TEDAVİSİ (ENDODONTİ)
PEDODONTİ (ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ)
PROTEZ ve KÖPRÜ UYGULAMALARI
ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMALARI
IMPLANT TEDAVİLERİ
ORTODONTİ TEDAVİLERİ
DİŞ BEYAZLATMA
LAZER DİŞ TEDAVİLERİ
ÇENE EKLEMİ HASTALIKLARI TEDAVİLERİ (TME)
AĞIZ KOKUSU TEDAVİSİ
DİŞ GICIRDATMA TEDAVİLERİ (BRUKSİZM)

ORAL DİAGNOZ VE RADYOLOJİ

Oral Diagnoz ve Radyoloji bölümünde; ağız içinin muayenesi ve röntgenler aracılığı ile detaylı olarak incelenmesi sonrasında teşhis konulması işlemleri gerçekleştirilir. Ağız içi rahatsızlıklarının nedeninin tespit edilmesinin yanı sıra ileride ortaya çıkabilecek hastalıklar için de ön teşhis işlemleri gerçekleştirilir. Erken teşhis ile koruyu ve önleyici tedaviler ile sorunların en aza indirgenmesi amaçlanır.

RADYOLOJİ

Ağız içi görüntüleme sistemleri ile özellikle sert dokulara sahip olan çene kemiği ve diş rahatsızlıklarının teşhis ve tedavilerini kolaylaştırmakta ve hekimlere yardımcı olmaktadır. Son teknolojik gelişmelerle birlikte en sık kullanılan ağız içi görüntüleme sistemleri; “Ağız İçi Kamera” , “Panoramik Röntgen” , “Periapikal Röntgen” , “Dijital Röntgen” , “Bilgisayarlı Tomografi”.

TEŞHİS VE TEDAVİ

“Oral Diagnoz ve Radyoloji” bölümü; ağız içi ve dışı tüm görüntüleme teknikleri ile doğru teşhis ve tedavi uygulamalarına yardımcı olmaktadır. “Oral Diagnoz ve Radyoloji” bölümünde hastaların kayıtları alındıktan sonra, detaylı ağız içi muayeneleri ayrıntılı olarak yapılmaktadır. Muayene sonrası teşhis için gerekli olan görüntüleme tekniklerinin bir ya da birkaçı kullanılarak uygun olan tedavi planı hazırlanmaktadır.

ÇENE CERRAHİSİ

Çene cerrahi bölümü ile alt (mandibula) ve üst çene (maxilla) kemikleri ve yumuşak dokuları bölgesinde yer alan dokuların çene hastalıklarının tedavisi yapılmaktadır.

ÇENE CERRAHİ TEDAVİLERİ

Kök uçlarındaki lezyonların (iltihapların) çıkarılarak dişlerin kurtarılması
Kök ucu kistlerinin cerrahi yöntemle çıkarılması
Kök ucu anomalilerinin düzeltilmesi
Gömük dişlerin çıkarılması
Gömük köpek dişlerinin cerrahi olarak sürdürülmesi
Diğer dişlere sürme sırasında cerrahi yardım
Çene kemiklerindeki doğumsal veya sonradan gelişen kistlerin cerrahi olarak çıkarılması
Eksik dişlerin yerine implant uygulaması.
Çene kemiklerindeki anormal kemik yapılarının düzeltilmesi
Temel seviyedeki kemiklerin ortognatik cerrahi ile rekonstrüksiyonunun yapılması
Kemik yetersizliğinin olduğu bölgelere kemik greftlerinin yerleştirilerek desteğin sağlanması.
Dişsiz çene kemiklerinin daha uygun protezler için düzeltilmesi
Diş etlerindeki yetersiz sığlıkların arttırılabilmesi için protez öncesi cerrahi
Protez için yeterli mesafe sağlanabilmesi için dişeti ve çene kemiği cerrahisi
Yapışık dil için frenlum cerrahisi

İMPLANT CERRAHİSİ

 • Eksik dişlerin implantlarla tamamlanması için suni kök yerleştirme

 • Gerekliyse bu bölgenin implant öncesi cerrahi ile hazırlanması için kemik greftleri ve membranları ile hazırlanması

DİŞ ETİ HASTALIKLARI (PERİODONTOLOJİ)

Dişe eti hastalıkları olarak bilinen “Periodontoloji” bölümü; dişleri çevreleyen dokular ile bu dokuların iltihabi hastalıklar ve tedavilerini gerçekleştirir. Dişler çene kemiğinin içerisinde gömülü olarak bulunurlar. Kemikle dişin kök yüzeyi arasında “periodontal ligament” adı verilen, fibroelastik liflerden oluşmuş bir doku vardır.

Bu doku, dişler üzerine gelen kuvvetlerin, çene kemiğine yumuşatılarak iletilmesini sağlar. Bu yapıların üzerini diş eti ve ağız mukozası örter. Periodontal hastalık, diş eti ve dişleri çevreleyen bu yumuşak ve sert dokuları etkileyen iltihabi durumdur.

DİŞ ETİ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ 

 • Ağız kokusu

 • Dişlerin sallanması

 • Diş etlerinde çekilme

 • Soğuk içecek içildiğinde sızlama

 • Dişlerin eskisi gibi kapanmaması

 • Diş etlerinde fırçalarken kanama

 • Dişler arasında yeni oluşan aralıklar

 • Ağzınızda sürekli olarak oluşan yaralar

 • Diş etlerinde son zamanlarda oluşan şişlik ve kızarıklık

TEDAVİ

Diş eti tedavisinde en önemli amaç iltihabi reaksiyonun azaltılması ve yavaşlatılmasıdır. Tedavinin ilk aşamasında iltihaba neden olan diş taşı, bakteri plağı ve ceplerin uzaklaştırılması amaçlanır. Diş taşlarının ve bakteri plaklarının uzaklaştırılması için el aletleri ve ses dalgalarıyla çalışan ultrasonik cihazlar (kavitron) kullanılır.

Diğer hastalıklarda olduğu gibi tedaviye erken başlanması çok önemlidir. El aletleri ve ultrasonik cihazlarla yapılan tedavilerle periodontal yıkım yavaşlatılabilir ya da durdurulabilir.

Ağız içinde diş eti iltihabının başlamasına ve ilerlemesine neden olan kötü, eskimiş  dolgular ve protezler değiştirilmelidir.

DOLGULAR

Konservatif diş tedavisi ile dişlerin korunarak en az madde kaybıyla yapılan bir tedavi şeklidir. Genel olarak diş çürüklerinin tedavisini kapsayan bu bilim dalı hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi vermek yerinde olacaktır.

Çürük

Dişler iyi fırçalanmadığı, ağız bakımının kötü olduğu zamanlarda, dişlerin üstündeki plaklarda ve taşlarda (tartar) bulunan bakteriler “şeker” sayesinde hayatta kalırlar. Şekeri kullandıktan sonra oluşan asit, diş sert dokusunu yumuşatmakta, çürüğe neden olmaktadır.

Dolgu

Yumuşayan ve zarar gören diş sert dokusu uzaklaştırılır, diş çürükten arındırılır. Çürük temizlendikten sonra oluşan boşluğa (kavite) uygun bir dolgu materyalinin yerleştirilmesi gerekir. Bu dolgu maddesi kolay uygulanabilmeli, kaviteyi kusursuz bir şekilde örterek herhangi bir sızıntıya neden olmamalıdır.

Aynı zamanda bu dolgunun estetik bir görüntü sergilemesi hastalar ve biz hekimler için tercih sebebidir. Eğer çürükle beraber hastada sıcağa karşı hassasiyet, rahat çiğneyememe veya şiddetli ağrı varsa ya da çürük, dişin içindeki canlı dokuya (pulpa) ulaşmışsa önce kanal tedavisi yapılır, ardından dolgu kaviteye yerleştirilir.

Dolgu Türleri

 • Amalgam Dolgu

 • Kompozit Dolgu

 • Porselen Dolgu

Genel olarak diş hekimliğinde dolgu materyali olarak; amalgam, kompozit, kompomer ya da porselen dolgular (inlay-onlay) kullanılmaktadır.

PORSELEN DOLGU (Inlay-Onlay)

Porselen dolgular madde kaybı çok olan ve dişin tamamından küçültülerek kuron uygulaması gerekli olan hastalara sağlıklı diş dokusunu korumak amacıyla uygulanan bir dolgu yöntemidir. Daha estetik ve kullanışlı olduğundan amalgam dolguların yerine tercih edilmektedir.

Porselen Dolgunun Avantajları

* Uzun süreli bir kullanıma sahiptir ve dayanıklıdır.
* Yenilenme zamanı çok uzundur.
* Son derece estetiktir.
* Materyalin sertliği diş minesinin sertliğine çok yakındır.
* Arka dişlerde (azılarda) kompozit dolgulara kıyasla çiğneme kuvvetlerine son derece dirençlidir.
* Kavite hazırlandıktan sonra ölçü alınıp labarotuvarda hazırlandığı için kusursuz bir diş uyumuna sahiptir.

DİŞ BEYAZLATMA

Çeşitli nedenlerle koyulaşmış dişlerin rengini daha açık hale getirme işlemine diş beyazlatma (bleaching) denir. Bu işlemi evinizde gece yatarken takacağınız bir aparey içine sıkılan jellerle kendiniz yapabilir veya klinikte doktor gözetiminde yaptırabilirsiniz.

Özelikle ön bölgede renkleşmiş, rengi değişmiş dişler estetiği bozmaktadır. Modern diş hekimliği dişi koruyan, kullanıcıyı zorlamayan beyazlatma yöntemleri konusunda büyük aşamalar kaydetmiştir.

Beyazlatmadan önce diş taşı temizliği ile diş taşları, bakteri plakları ve tüm birikintiler uzaklaştırılır. Beyazlatma maddesi diş sert dokusu ile reaksiyona girerek (oksidasyon) dişin renginde açılma sağlar.    

DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ

Home Bleaching

Ofis Bleaching

İç Beyazlatma

 • Home Bleaching (Ev Tipi)

  Bu yöntemde önce ölçü alınarak hasta ağzında beyazlatma plakları hazırlanır. Hasta evde bu plakların içine belirli miktarlarda beyazlatma jelini ( % 10–15 ‘lik karbamidperoksid) uygular. Hasta, tavsiye edilen süre boyunca bu plağı ağzınızda dişlerin üzerinde tutar (3–5 gün).

  Bu yöntemde hasta, diş etlerini çok iyi korumalıdır. Beyazlatma jelinin diş etlerine taşmaması, temas etmemesi gerekmektedir. Taşan jel diş fırçasıyla uzaklaştırılmalıdır.

  Dişlerde bulunan beyaz dolgular bu yöntemle beyazlamayacağı için dişler beyazladıktan sonra estetik görüntüyü bozacaklardır. Bu yüzden bu dolguların da değişmesi gerekmektedir.  Kahveyi, çayı ve sigarayı çok tüketen kişilerde beyazlayan dişlerin tekrar eski haline dönme ihtimali vardır.

 • Ofis Bleaching (Klinikte Uygulanan)

  Zaman kısıtlaması olan hastalar için uygun bir yöntemdir. Çok daha kısa sürede etkin bir beyazlama sağlar. Ev tipine göre daha pahalıdır. Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli UV ışını ya da laser yardımıyla aktif hale getirilir ve beyazlama 1–2 saat içinde gerçekleşir.

KANAL TEDAVİSİ (ENDODONTİ)

Kanal tedavisi olarak bilinen “Endodonti”  bölümde; lenf damarları, sinir ve kan içeren diş içindeki yumuşak tabakanın (pulpanın) tahribatlarının tedavisi gerçekleştirilir.

Yumuşak diş tabakasında meydana genel hasarlarda; eski uygulamalarda dişler çekilmekteydi. Ancak günümüz teknolojisinde dişlere uygulanan kanal tedavisi ile artık tek çözüm diş çekimi olmak çıkmıştır.

Neden Kanal Tedavisi?

Eğer dişin kök kanallarındaki canlı doku veya pulpa, diğer adı ile sinirler, iltihaplanmışsa veya canlılığını sürdüremeyecekse kanal tedavisi gerekir.

Çünkü bu dokunun vücuttaki diğer dokular gibi kendini yenileme ve tamir etme kabiliyeti yoktur. Derin çürükler, diş üzerinde yapılan dolgu, diş kesimi gibi işlemler; dişte oluşan kırık ve çatlaklar pulpanın iltihaplanmasına yol açabilir. Buna ek olarak dişe gelen travmalarda, dişte herhangi bir çatlak ya da çürük olmasa da pulpanın iltihaplanmasına ve hasar görmesine yol açabilir. Eğer iltihaplı pulpa tedavi edilmezse, ağrıya ve abseye neden olur.

Bütün Dişlere Kanal Tedavisi Yapılabilir mi?

Kanal tedavisi ile bazı dişler kurtarılamayabilir. Kanallara girilememesi, köklerdeki kırıklar, yeterli kemik desteğinin olmaması veya dişin restore edilemeyecek kadar harap olması başlıca nedenlerdir.

Kanal Tedavisi Dişi Öldürür mü?

”Kanal tedavisi dişi öldürür” düşüncesi gerçeği yansıtmamaktadır. Kanal tedavisiyle dişin içindeki canlı doku alındıktan sonra diş sıcağa ve soğuğa karşı hissiz hale gelir, ancak çene kemiğinden ve çevre dokulardan gelen damar veya sinirlerle görevine devam eder ve kemik içinde tutunur. Tedavi sonrası yapılacak uygun bir dolgu ya da restorasyon yardımıyla çok rahat çiğneyebilir ya da dişinizi protez ayağı olarak kullanabilirsiniz.

PEDODONTİ (ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ)

Pedodonti (Çocuk diş hekimliği); 0 yaş ile 14 yaş arası çocukların süt dişleri ile daimi dişlerinin sağlıklı gelişimini ve korunmasını sağlayan diş hekimliği bölümüdür.

Pedodontik uygulamaların başarısında bir çok faktörün rolü vardır ancak başarının temelini hasta-hekim ilişkisi oluşturmaktadır. Kurulan iletişim sayesinde çocuğun korku ve endişesi azaltılabilir, kendini güvende hissetmesi, uyumlu olması ve rahatlaması sağlanır.

Pedodonti Bölümü

 • Bebeğin anne karnındaki yaşamında süt dişlerinin gelişmesini ve kireçlenmesini etkileyen faktörleri,

 • Doğum sonrası, bebeklerde diş sürmesi ve diş sürmesini etkileyen faktörleri,

 • Kalıcı dişlerin gelişimi-kireçlenmesi ve sürmesini,

 • Çocukların süt ve kalıcı dişlerindeki çürükleri ve bunların tedavi yöntemlerini,

 • Çocukların ağız-diş sağlığını koruma yöntemlerini,

 • Çocuk hastalarda ağız-diş bulgularının sistemik hastalıklarla ilişkisini,

 • Koruyucu diş hekimliğini,

 • Diş travmaları ve tedavilerini

 • Zihinsel engelli çocuklarda koruyucu hekimlik ve diş tedavilerini,

 • Erken süt dişi kayıpları nedeniyle ileride ortaya çıkabilecek sorunların önlenmesi uygulamalarını kapsamaktadır.

Pedodonti Uygulamaları

 • Fluorid Uygulamaları

 • Fissür Örtücü Uygulamaları

 • Yer Tutucu Uygulamaları

 • Beslenme Alışkanlığının Düzenlenmesi

PROTEZ ve KÖPRÜ

* Kuron-Köprü Uygulamaları (sabit)
* Total – Parsiyel Protezler (Hareketli)
* İmplant Üstü Protezler

KURON-KÖPRÜ UYGULAMALARI

KURON

Dolgu yapılamayacak derecede zarar görmüş ve harap olmuş dişler kuronlarla restore edilir. Bazı zarar görmüş dişlerde kanal tedavisinden sonra kök kanalından destek alan kuronlar da yapılabilmektedir. İyi bir ağız bakımıyla çok uzun süre ağızda kalmaktadırlar. Hangi kuronun size uygun olduğuna yapılacak muayene sonrası karar verilecektir.

Avantajları

* Seramik alt yapı nedeniyle elde edilen ışık geçirgenliği sayesinde çok daha doğal görüntü ve renk uyumu
* Metale göre daha yüksek doku uyumu

KÖPRÜ
Bir ve birkaç diş eksikliğinde eksik bölgeye komşu birer ya da ikişer dişin üzerine yapılacak sabit protez için yeterli miktarda aşındırma yapılarak ölçü alınmasıyla laboratuarda hazırlanan, sonrasında da prepare edilen dişler üzerine özel yapıştırıcısı ile yapıştırılan sabit protezlerdir. 

Avantajları

* Dişler üzerine yapıştırıldığından sabittirler,  rahat ve konforlu kullanılırlar
* Estetiktirler
* Çiğneme rahatlığı doğal dişlerden ayırt edilemez

KISMİ ve TOTAL PROTEZLER

Parsiyel Protezler (Kısmi Protezler): Ağızdaki mevcut diş sayısı sabit bir köprü yapımı için yeterli değilse hem dişlerden hem de hastanın ağız içi yumuşak dokularından destek alınarak yapılan, çıkarılıp takılabilen protezlerdir. Yalnızca akrilikten veya metal kaideli akrilikten (iskelet protezler) yapılırlar.

Sadece akrilikten yapılan protezler uzun ömürlü olmamaları nedeniyle kısıtlı miktarlarda ve daha çok geçici protezler olarak tercih edilirler.

İskelet Parsiyel Protezler: Hastanın ağız içi yumuşak dokularından ve mevcut dişlerden direk veya indirek tutucularla (kroşe-çengel) destek alan, alt yapısı metal hareketli protezlerdir.

Avantajları

* Ekonomiktirler
* Belirli oranlarda estetik ve fonksiyon sağlarlar

Hassas Tutuculu Parsiyel Protezler: Hastanın ağız içi yumuşak dokularından ve kuronlanan mevcut dişlerin üzerlerine yerleştirilen tutuculardan destek alan hareketli protezlerdir. Halk arasında çıt çıtlı protezler olarak da bilinirler.

Avantajları

* Kroşelerin (çengellerin) olmaması nedeniyle çok estetiktirler
* Daha iyi bir tutuculuk ve stabilizasyon sağlarlar
* Dişler üzerine daha dengeli ve az kuvvet uygularlar

Total Protezler (Tam Protezler): Ağızdaki tüm dişler kaybedildiğinde yapılan protezlerdir. Diş eti renginde akrilik kaide üzerinde prefabrik dişlerin dizilmesi ile hazırlanan yumuşak doku destekli hareketli protezlerdir. Negatif hava bacıncı ile ağızda tutunurlar.

Avantajları

* Ekonomiktirler
* Tam dişsizlik sorununa önemli bir çözüm yoludur.

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Estetik diş hekimliği; hastanın yüzü ile uyumlu ve doğal görünümlü olarak yapılan diş uygulamalarıdır. Diş tedavisinden sonra hastanın memnuniyeti sadece tedavinin başarısına bağlı olmayıp, ulaşılan estetik sonuçla da yakından ilgilidir. Estetik konusunda mutlaka hastanın da görüşü alınmalı, istekleri not edilmelidir. Ayrıca estetik sağlanırken biyolojik ve fonksiyonel bakış açıları da ihmal edilmemelidir.

Estetik Uygulama Yapılabilecek Durumlar

* Dişlerde birçok sebebe bağlı oluşan renklenmelere ya da koyu ve renkli dişlere
* Kazalara bağlı kırılan ön bölge dişlerine
* Birçok neden bağlı olarak meydana gelen ön diş çürüklerine
* Diş etleri çekilmelerinden dolayı kötü görünüme sahip dişlere
* Diş eti tedavilerinden sonra dişlere estetik şekillendirilme yapılması
* Ön bölgede birçok sebebe bağlı olarak kaybedilen dişlerin dudak ve yüz estetiğine uygun olarak şekillendirilmesinde

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

* Beyazlatma (bleaching)
* Veneer (kompozit veya porselen laminate)
* Full Porselen Kuronlar veya Köprüler
* Dişin Rengiyle Uyumlu Porselen Dolgular
* Diş Eti Şekillendirme
* Ortodonti
* Profesyonel Diş Temizliği

Porselen Laminate

Parlayan ışıltılı bir gülümse için porselen laminateler oldukça uygundur. Dişi tamamen kesip kaplamak yerine geçen bu uygulama hem zamandan tasarruf hem de bazı durumlarda dişe tel takılmasına gerek kalmaz.

Laminateler ince bir porselen tabakasıdır, ölçü alındıktan sonra laboratuarda hazırlanır ve dişin ön yani görünen yüzüne yapıştırılır.

Dişin sadece ön yüzünde küçük bir hazırlık yapılır. Böylece doğal dişiniz zarar görmez. Laminateler son derece doğal göründükleri için, hayal ettiğiniz kalıcı estetik sağlanmış olur.

Kompozit Laminate

Porselen laminatelerde olduğu gibi dişin sadece ön yüzünde sınırlı miktarda aşındırma yapılır. Ölçü alınmadan ağız içerisinde direk olarak diş rengindeki kompozit dolgu maddesi ile belli oranlardaki renk, şekil ve pozisyon bozuklukları düzeltilebilir. Çok daha kısa sürede (tek seansta) gerçekleştirilen ve fiyatı porselen laminatelere göre çok daha uygun olan bir yöntemdir. Bir diş için ortalama 20-30  dakika gereklidir ve hemen sonuç alınır.

Diş Eti Şekillendirme

“Gingivektomi” olarak da bilinen diş eti şekillendirme, diş boylarının kısa olması sebebiyle; diş etlerinin aşırı göründüğü ya da diş etlerinin asimetrik olduğu durumlarda estetik olarak düzeltilmesidir. Diş eti uzmanları tarafından yapılan uygulamalar ile diş boyları uzatılabilir veya diş eti simetrik hale getirilebilir.

İMPLANT

İmplant, eksik dişlerin yerine; işlevini ve estetiğini tekrar kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.

Diş implantları; titanyum veya zirkonseramikten yapılmış “suni diş köklerinin” çene kemiğine yerleştirilmesi ve burada sıkıca tutunmalarını sağlar. İmplantlar kemiğe tutunduktan (osseointegrasyon) sonra üzerlerine bir veya birden fazla diş, köprü veya hareketli protezler yapılmaktadır.

İmplantlar Sayesinde

* Sağlam dişleriniz kesilmeyecek, aşındırılmayacak,
* Proteziniz sabit olacak,
* Bazı durumlarda kullanılan hareketli protezler ağzınızda sıkıca kalacak, oynamayacak,
* Çene kemiğiniz korunacak, çiğneme fonksiyonuna sahip olacak, yapılan dişler doğal ve estetik duracaktır.

İmplant Muayenesi

* Öncelikle implant muayenesinde genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınır, gerekli görülürse bazı tahliller istenebilir (diyabet, damar hastalıkları, vb).
* Panaromik radyografide (gerektiğinde tomografide) implant için gerekli kemik yoğunluğu ölçülür, anatomik oluşumlar, ne tür ve kaç tane implant yerleştirileceğine karar verilir. Eskiden kemik yoğunluğu ve desteği az olan hastalarda implant uygulaması yapılamıyordu. Ancak son yıllarda geliştirilen cerrahi materyal ve tekniklerle bu sorun önemli ölçüde aşılmıştır.

Her Hastaya İmplant Uygulanabilir mi?

İmplantlar belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması ön görülen bölgede, çene kemiğinin, bu implantı kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Mevcut kemiğin kalitesi implantın başarısını etkileyen faktörlerden biridir.

Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması duruma göre tercih edilmeyebilir.

İmplantların Kemikle Kaynaşma Süresi

Üst çenede 3- 6 ay, alt çenede 3 aydır. Belirlenen sürenin sonunda çok küçük bir kesi ile implanta ulaşılır ve iyileşme başlığı (gingiva former) takılır. Bu başlıklar diş etinizin şekillenmesine yardımcı olacaktır. Tek cerrahili implant uygulamaları da mevcuttur fakat iyileşme sürecinde minimum ağız içi etkileşim için daha çok çift cerrahili teknik tercih edilmektedir.

İmplant Operasyonlarında Toplam Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Diş ve kemik yapınıza göre belirlenen operasyon şekline göre toplam süre değişir. İstendigi takdirde yapilacak  geçici protezlerle normal günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

İmplant Üstüne Yapılacak Protezler

İmplantlar üzerine yapılacak protezler vak’anın özelliğine göre değişik tiplerde olabilirler. Çiğneme konforunuz ve estetiğiniz için protezlerin sabit olması tercih sebebidir. Fakat bazı vak’alarda hareketli yani hasta veya diş hekimi tarafından çıkarılabilecek protezler uygulamak da gerekmektedir. Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları vardır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.

İmplant Yerleştirilmesi Ne Kadar Zaman Alıyor?

Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işleme bağlıdır. Bir tek ameliyat 10 dakika ile bir kaç saat arası sürebilir. Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir. Tam iyileşme 3-4 ay sürebilir. Greftleme yapilmişsa  (Kemik Greftleme -Otojen Greftleme-, yani kemik desteğinin arttırılması) iyileşmedeki bu sure 6 aya kadar cikabilir.

Günlük Hayata Dönüş?

Operasyon sonrası hastanın günlük hayatına devam etmesini engelleyecek bir durum söz konusu değildir. Dikiş sonrası hasta 3 saat kadar yemek yemeyeceği için operasyona tok gelmesi önerilmektedir. Belirtmek gerekir ki, istediginiz takdirde tedavi süresince hiçbir zaman dişsiz de kalmayacaksınız.

İmplant Tedavisinin Avantajları

* Daha iyi estetik görünüm
* Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme
* Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
* Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

ORTODONTİ

Ortodonti bölümünde; çapraşık dişlerin düzeltilmesi, diş, çene ve yüzdeki uyumsuzlukların giderilmesi ile ilgili tedavi uygulamaları gerçekleştirilir.

Ortodontistler (ortodonti uzmanı) tarafından uygulanan ortodontik tedaviler çene kemiğinin ve dişlerin doğru yerde ve konumda yerleşmesini sağlar. Dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi ile önemli bir estetik kazanım sağlandığı gibi, ağız ve diş sağlığına da pek çok katkıda bulunulur.

Çapraşıklıkların giderilmesi ile bu bölgelerin daha kolay ve etkili temizlenmesi sağlanır, böylece çürük ve dişeti hastalıklarının önüne geçilmiş olur. Ayrıca dişlerin ve çenelerin birbiriyle kapanışları düzeleceği için daha sağlıklı çiğneme fonksiyonu kazanılmış olur.

Ortodontik Tedaviler

Sabit Ortodontik Apareyler

Diş üzerine yapıştırılan braketler ile yapılan tedavi şeklidir. Braketler metal yada porselenden olabilir. Diş rengindeki porselen braketler estetik olarak hiçbir rahatsızlık vermezler.

Hareketli Ortodontik Apareyler

Hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği apareylerdir. Daha basit vakalarda uygulanırlar

Çene Ortopedisi

Alt ve üst çenenin birbirine göre bozulan ilişkilerini küçük yaşlarda yüze takılan özel apereylerle düzeltmeyi amaç edinen bir ortodonti alanıdır. Çoğu zaman ortopedik tedavi (çenelerin uyumu sağlanır) ve ortodontik tedavi (dişlerin kapanış uyumu sağlanır) birlikte yürütülür.

Ortognatik Cerrahi

Ortodontik veya ortopedik tedavi ile düzeltilemeyecek durumlarda ortognatik cerrahiye başvurulur. Çene ve yüzde oluşan bozukluklar doğuştan yada kaza ve hastalıklara bağlı olarak sonradan ortaya çıkabilmektedir.

Çenelerin birbirine ve yüze göre uyumsuzluğu hastalarda hem estetik hem de fonksiyonel rahatsızlıklara yol açmaktadır. Gelişen üstün teknoloji ve cerrahi teknikler ile bu bozuklukların düzeltilmesi sağlanabilmektedir.

Şeffaf Kalıp

Bazı basit vakalarda braket kullanmadan, şeffaf kalıpların kullanımıyla çapraşıklıklar artık düzeltilebilmektedir. İki haftada bir değiştirilecek olan hastaya özel bu kalıpları günde yaklaşık olarak 20 saat takmak gerekmektedir. Her tedavi ortalama 60 çift (alt-üst çene) farklı düzeltici kalıp gerektirmektedir. Tedavi süresi braketlerle yapılan tedavi süresine yakındır. Vakaya göre 6 ay ile 24 ay arasında değişir.

Ortodontik Tedavi Sırasında Dişler Nasıl Hareket Eder?

Diş üzerine braket ve tellerle bir kuvvet uygulanır. Böylece kuvvetin yönünde bir hareket oluşur. Hareket eden dişin önünde geçici bir süre için kemik dokusunda bir yıkım olur, hareketin aksi yönünde ise yeni kemik dokusu yapılır. Böylece yeni yerlerini alan dişler, yeni bir kemik yuvasına da otururlar.

ÇENE EKLEMİ HASTALIKLARI (TME)

Alt çene eklemi (TME) kondil, disk ve çiğneme kaslarından oluşur. Alt çenenin öne, arkaya ve yana hareketini sağlar. Bu yapılar arasındaki uyumsuzluk TME hastalıklarına sebep olur. TME hastalıkları, eklem içi veya eklem dışı patolojiler sonucunda eklem işlevlerinde görülen bozukluklardır.

TME’nin Belirtileri

* Yüzde ağrı
* Yüzde asimetri
* Çiğnerken ağrı
* Kulaklarda çınlama
* Baş dönmesi, bayılma
* Boyunda ağrı veya sertlik
* Çiğnerken çenede yorgunluk
* Dişleri birbiri üstüne kapatırken ağrı
* Migrene benzeyen şiddetli baş ağrıları
* Esnerken ya da sakız çiğnerken zorluk ve ağrı
* Ağzınızı açıp kapatırken gıcırdama, klik, tıkırtı sesi
* Çenenizi sınırlı açma, çenenin kilitlenmesi veya yerinden çıkması

TME’nin Sebepleri

* Tümörler
* TME artiriti
* Diş eksikliği
* Ağzı çok açmak
* Diskin yerinden çıkması
* Dişlerin kapanışındaki bozukluk (maloklüzyon)
* Çiğneme kaslarında spazma neden olan stres ve gerginlik
* Kuron-köprülerin ve dolguların uyumsuz ve yüksek yapılması
* Araba kazası, düşme ya da çarpma sonucu TME’ de oluşan hasar
* Diş sıkma veya gıcırdatma alışkanlığı neticesinde TME’ ye fazla yük gelmesi

TME Tedavi Seçenekleri

* Öncelikle hastanın kas spazmını önlemek için hafif sıcak bezle masaj, ağrı kesici ve kas gevşeticiler önerilir
* Artrosentez
* Cerrahi müdahale
* Psikolojik danışmanlık ve stres yönetimi
* Kişiye özel yapılan, diş sıkma ve gıcırdatmayı önleyen ağız içi sert plak  (oklüzal splint, gece plağı)

SIKÇA SORULAN SORULAR

İMPLANT SIKÇA SORULAN SORULAR

İmplant nedir?

İmplant, eksik dişlerin yerine; işlevini ve estetiğini tekrar kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Diş implantları; titanyum veya zirkonseramikten yapılmış “suni diş köklerinin” çene kemiğine yerleştirilmesi ve burada sıkıca tutunmalarını sağlar. İmplantlar kemiğe tutunduktan (osseointegrasyon) sonra üzerlerine bir veya birden fazla diş, köprü veya hareketli protezler yapılmaktadır.

İmplantın faydaları nelerdir?

* Sağlam dişleriniz kesilmeyecek, aşındırılmayacak,
* Proteziniz sabit olacak,
* Bazı durumlarda kullanılan hareketli protezler ağzınızda sıkıca kalacak, oynamayacak,
* Çene kemiğiniz korunacak, çiğneme fonksiyonuna sahip olacak, yapılan dişler doğal ve estetik duracaktır.

İmplant muayenesi nasıl yapılır?

* Öncelikle implant muayenesinde genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınır, gerekli görülürse bazı tahliller istenebilir (diyabet, damar hastalıkları vb.). Panaromik filmde (gerektiğinde tomografide) implant için gerekli kemik yoğunluğu ölçülür, anatomik oluşumlar, ne tür ve kaç tane implant yerleştirileceğine karar verilir. Eskiden kemik yoğunluğu ve desteği az olan hastalarda implant uygulaması yapılamıyordu. Ancak son yıllarda geliştirilen cerrahi materyal ve tekniklerle bu sorun önemli ölçüde aşılmıştır.

Herkese implant uygulanabilir mi?

İmplantlar belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması ön görülen bölgede, çene kemiğinin, bu implantı kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir.. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması duruma göre tercih edilmeyebilir.

İmplant yerleştirilirken ağrı hissedilir mi?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda ağrı duymazsınız. Operasyon sırasında hastanın tercihine göre lokal anestezi veya sedasyon uygulanabilir. Ameliyat sonrası, diş çekiminden sonraki ağrıya benzer bir his olabilir. Ağız boşluğu çok yüksek iyileşme kapasitesine sahiptir. Genellikle implantın yerleştirildiği akşam duyulabilecek bu ağrı, ağrı kesiciler ile giderilebilir.

İmplantlar kemikle ne kadar sürede kaynaşır?

Üst çenede 3- 6 ay, alt çenede 3 aydır. Belirlenen sürenin sonunda çok küçük bir kesi ile implanta ulaşılır ve iyileşme başlığı (gingiva former) takılır. Bu başlıklar diş etinizin şekillenmesine yardımcı olacaktır. Tek cerrahili implant uygulamaları da mevcuttur fakat iyileşme sürecinde minimum ağız içi etkileşim için daha çok çift cerrahili teknik tercih edilmektedir.

İmplanttan önce cerrahi işlem gerekli midir?

Kişilerin kemik desteği ve yoğunluğu implant için her zaman uygun olmayabilir. Bu yüzden önceden bir operasyon ile bu kemik desteği sağlanmalıdır. Alt çenede dişler çekildikten sonra arkalarında diş kökü şeklinde bir boşluk bırakırlar. Bu boşluğu doldurmak ve şekillendirmek için lokal anestezi altında hastanın kendi kemiğinden ya da suni kemik tozundan ekleme yapılır.

İmplantın operasyon süresi ne kadardır?

Diş ve kemik yapınıza göre belirlenen operasyon şekline göre toplam süre değişir. İstendigi takdirde yapilacak  geçici protezlerle normal günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

İmplantın yerleştirilmesi ne kadar sürer?

Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işleme bağlıdır. Bir tek ameliyat 10 dakika ile bir kaç saat arası sürebilir. Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir. Tam iyileşme 3-4 ay sürebilir. Greftleme yapilmissa  (Kemik Greftleme -Otojen Greftleme-, yani kemik desteğinin arttırılması) iyileşmedeki bu sure 6 aya kadar cikabilir.

Günlük hayata ne zaman dönülür?

Operasyon sonrası hastanın günlük hayatına devam etmesini engelleyecek bir durum söz konusu değildir. Dikiş sonrası hasta 3 saat kadar yemek yemeyeceği için operasyona tok gelmesi önerilmektedir. Belirtmek gerekir ki, istediginiz takdirde tedavi süresince hiçbir zaman dişsiz de kalmayacaksınız.

İmplantın avantajları nelerdir?

* Daha iyi estetik görünüm
* Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme
* Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
* Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

İmplantı kim uygular?

İmplant uygulaması alanında uzman çene cerrahları tarafından yapılmaktadır.

Eksik her diş için implant gerekir mi?

Hayır. Eğer eksik diş sayısı 1’den fazla ise, implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak 2 adet implant; 2 ya da 4 dişin yerine hizmet verebilir.

İmplantlar vücut tarafından reddedilebilir mi?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış ve yıllardır yoğun araştırmalar ile incelenmiştir. Bu maddeler hiçbir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan maddelerdir. Vücudun bunlara karşı antikor üretip kalp ve böbrek nakillerinde olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir.

İmplantların ömrü ne kadar?

Bu konuda en önemli belirleyici faktör hastanın ağız bakımına verdiği önemdir. Ağız bakımı iyi olan kişilerde implantların ağızda 30 yıl kadar sorunsuz kaldığı görülmüştür. İmplantın ömrü bir çok etkene bağlı olarak değişebilmektedir. Gereken bakımlar yapıldığı takdirde implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler.

DİŞ BEYAZLATMA SIKÇA SORULAN SORULAR

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Dişleri beyazlatmak için 3 farklı yöntem bulunmaktadır.

* Home Bleaching
* Ofis Bleaching
* İç Beyazlatma

Home Bleaching nedir?

Bu yöntemde önce ölçü alınarak hasta ağzında beyazlatma plakları hazırlanır. Hasta evde bu plakların içine belirli miktarlarda beyazlatma jelini ( % 10–15 ‘lik karbamidperoksid) uygular. Hasta,  tavsiye edilen süre boyunca bu plağı ağzınızda dişlerin üzerinde tutar (3–5 gün). Bu yöntemde hasta, diş etlerini çok iyi korumalıdır. Beyazlatma jelinin diş etlerine taşmaması, temas etmemesi gerekmektedir. Taşan jel diş fırçasıyla uzaklaştırılmalıdır.

Ofis Bleaching nedir?

Klinikte uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Zaman kısıtlaması olan hastalar için uygun bir yöntemdir. Çok daha kısa sürede etkin bir beyazlama sağlar. Ev tipine göre daha pahalıdır. Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli UV ışını ya da laser yardımıyla aktif hale getirilir ve beyazlama 1–2 saat içinde gerçekleşir.

İç Beyazlatma nedir?

Önce kanal tedavisinin kalitesi incelenir. Kanal tedavisi iyi değilse tekrarlanır. Dişteki dolgu uzaklaştırılır. Açılan kaviteye beyazlatma jeli uygulanır. Sonra diş, geçici dolgu ile sıkıca kapatılır. En önemli yan etkileri, diş çevresi dokuların zarar görmesi ve kök ucunda erime görülmesidir. Bazı durumlarda renkleşmiş diş komşu dişlerden daha fazla beyazlayabilir.

Diş beyazlatmanın yan etkileri var mıdır?

Tüm diş beyazlatma yöntemleri dişler de az da olsa hassasiyete sebebiyet verebilmektedir. Bu hassasiyet; havaya, çok sıcak ve çok soğuk yiyeceklere karşı bile olabilmektedir. Bu durum normal ve beklenen bir yan etkidir. Hassasiyetin genellikle 24-48 saat içersinde geçmesi beklenir. Beklenmeyen bir durum ile karşılaşıldığında mutlaka hekime başvurulmalıdır

Dişlerin beyazlaması ne kadar sürer?

Dişlerin beyazlaması kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Kimi dişler bir ya da iki günde beyazlarken, bazı dişerlerin beyazlaması bir iki ayı bulabilmektedir. Ortalama beyazlamasa süresi 2-3 haftadadır.

Dişlerde sarılaşma grileşmeden ne kadar çok ise beyazlatma o kadar etkili olabilmektedir. Antibiyotik kullanımına bağlı oluşan grileşmelerin beyazlaması daha zordur ve sonuca ulaşmak daha uzun bir süre gerektirebilir.

Diş beyazlatmanın etkisi ne kadar sürer?

Beyazlatma sonrasında renk yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Bu süre 6 ay ile 1 yıl arası bir zaman alır. 4-6 ayda bir 1 ya da 2 seans ile desteklenebilir.

Diş beyazlatma porselenleri de beyazlatır mı?

Tüm beyazlama yönetmeleri ve maderli doğal diş yapısı için planlanmıştır; ve uygulanmaktadır. Porselen kaplama kuron ve köprülerde yapılan beyazlatma işlemleri sonuç vermemektedir.

Beyazlatma sonrası kahve içebilir miyim?

Beyazlatma ve sonrasında yaklaşık 2 hafta boyunca; kahve, kola, şarap gibi renklendirici maddelerden uzak kalınması tavsiye edilir.

Diş beyazlatma sonuçları herkeste aynı mıdır?

Diş beyazlatma işlemi kişiden kişiye göre farklı sonuçlanmaktadır. Dişlerin beyazlaması kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Kimi dişler bir ya da iki günde beyazlarken, bazı dişerlerin beyazlaması bir iki ayı bulabilmektedir.

Dişlerde sarılaşma grileşmeden ne kadar çok ise beyazlatma o kadar etkili olabilmektedir. Antibiyotik kullanımına bağlı oluşan grileşmelerin beyazlaması daha zordur ve sonuca ulaşmak daha uzun bir süre gerektirebilir.

Dişin renklenme sebepleri nelerdir?

* Hayat boyu devam eden fizyolojik renklenme
* Dolgu yapıldıktan sonra oluşan renklenme (amalgam)
* Dişlerin geliştiği sırada yani daha sürmeden antibiyotik kullanımı
* Kanal tedavisine bağlı olarak dişin içinden gelen renk değişikliği
* Kahve, çay, tütün, kırmızı şarap ve uzun süre ağız gargaralarının kullanımına bağlı olarak dişin yüzeyinin renklenmesi
* Darbe (travma) sonucu dişin içindeki canlı dokunun ölmesiyle dişin içindeki kanamaya bağlı olarak oluşan renklenme

Diş beyazlatma önerilmeyen durumlar nelerdir?

* Ağız bakımının iyi olmaması

* Dişlerdeki harabiyet ya da büyük çürükler

* Diş etleri ve periodontal dokularda hastalık varsa

* Diş gıcırdatması olan hastalarda

PROTEZ ve KÖPRÜ SIKÇA SORULAN SORULAR

Kuron nedir?

Dolgu yapılamayacak derecede zarar görmüş ve harap olmuş dişler kuronlarla restore edilir. Bazı zarar görmüş dişlerde kanal tedavisinden sonra kök kanalından destek alan kuronlar da yapılabilmektedir. İyi bir ağız bakımıyla çok uzun süre ağızda kalmaktadırlar. Hangi kuronun size uygun olduğuna yapılacak muayene sonrası karar verilecektir.

Metal porselen kuronlar nedir?

Metal bir alt yapı üzerine porselen işlenerek yapılan sabit protezlerdir. Hem ön dişlerde hem arka dişlerde kullanılabilir.

Full porselen kuronlar nelerdir?

Metal yerine birtakım kristallerle (zirkonyum, lösit vs) güçlendirilmiş seramik alt yapılar üzerine porselen işlenmesiyle elde edilen sabit protezlerdir. Gelişen teknoloji ile kullanılan gereçler ve malzemeler sayesinde metale eşit dayanıklılık elde edilmiştir. Kuralına uygun kullanıldıklarında metal-seramik köprülerle aynı dayanıklılığı gösterirler.

Full porselen kuronların avantajları nelerdir?

* Seramik alt yapı nedeniyle elde edilen ışık geçirgenliği sayesinde çok daha doğal görüntü ve renk uyumu
* Metale göre daha yüksek doku uyumu

Köprü nedir?

Bir ve birkaç diş eksikliğinde eksik bölgeye komşu birer ya da ikişer dişin üzerine yapılacak sabit protez için yeterli miktarda aşındırma yapılarak ölçü alınmasıyla laboratuarda hazırlanan, sonrasında da prepare edilen dişler üzerine özel yapıştırıcısı ile yapıştırılan sabit protezlerdir.  

Köprünün avantajları nelerdir?

* Dişler üzerine yapıştırıldığından sabittirler,  rahat ve konforlu kullanılırlar
* Estetiktirler
* Çiğneme rahatlığı doğal dişlerden ayırt edilemez

Parsiyel protez nedir?

Ağızdaki mevcut diş sayısı sabit bir köprü yapımı için yeterli değilse hem dişlerden hem de hastanın ağız içi yumuşak dokularından destek alınarak yapılan, çıkarılıp takılabilen protezlerdir. Yalnızca akrilikten veya metal kaideli akrilikten (iskelet protezler) yapılırlar. Sadece akrilikten yapılan protezler uzun ömürlü olmamaları nedeniyle kısıtlı miktarlarda ve daha çok geçici protezler olarak tercih edilirler.

İskelet Parsiyel Protez nedir?

Hastanın ağız içi yumuşak dokularından ve mevcut dişlerden direk veya indirek tutucularla (kroşe-çengel) destek alan, alt yapısı metal hareketli protezlerdir.

Hassas tutuculu parsiyel protez nedir?

Hastanın ağız içi yumuşak dokularından ve kuronlanan mevcut dişlerin üzerlerine yerleştirilen tutuculardan destek alan hareketli protezlerdir. Halk arasında çıt çıtlı protezler olarak da bilinirler.

Total protez nedir?

Ağızdaki tüm dişler kaybedildiğinde yapılan protezlerdir. Diş eti renginde akrilik kaide üzerinde prefabrik dişlerin dizilmesi ile hazırlanan yumuşak doku destekli hareketli protezlerdir. Negatif hava bacıncı ile ağızda tutunurlar.

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Estetik diş hekimliği nedir?

Estetik diş hekimliği; hastanın yüzü ile uyumlu ve doğal görünümlü olarak yapılan diş uygulamalarıdır. Diş tedavisinden sonra hastanın memnuniyeti sadece tedavinin başarısına bağlı olmayıp, ulaşılan estetik sonuçla da yakından ilgilidir.

Estetik konusunda mutlaka hastanın da görüşü alınmalı, istekleri not edilmelidir. Ayrıca estetik sağlanırken biyolojik ve fonksiyonel bakış açıları da ihmal edilmemelidir.

Estetik uygulama hangi durumlarda yapılabilir?

* Dişlerde birçok sebebe bağlı oluşan renklenmelere ya da koyu ve renkli dişlere
* Kazalara bağlı kırılan ön bölge dişlerine
* Birçok neden bağlı olarak meydana gelen ön diş çürüklerine
* Diş etleri çekilmelerinden dolayı kötü görünüme sahip dişlere
* Diş eti tedavilerinden sonra dişlere estetik şekillendirilme yapılması
* Ön bölgede birçok sebebe bağlı olarak kaybedilen dişlerin dudak ve yüz estetiğine uygun olarak şekillendirilmesinde

Estetik diş hekimliği uygulamaları nelerdir?

* Beyazlatma (bleaching)
* Veneer (kompozit veya porselen laminate)
* Full Porselen Kuronlar veya Köprüler
* Dişin Rengiyle Uyumlu Porselen Dolgular
* Diş Eti Şekillendirme
* Ortodonti
* Profesyonel Diş Temizliği

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Dişleri beyazlatmak için 3 farklı yöntem bulunmaktadır.

* Home Bleaching
* Ofis Bleaching
* İç Beyazlatma

Home Bleaching Nedir?

Bu yöntemde önce ölçü alınarak hasta ağzında beyazlatma plakları hazırlanır. Hasta evde bu plakların içine belirli miktarlarda beyazlatma jelini ( % 10–15 ‘lik karbamidperoksid) uygular. Hasta,  tavsiye edilen süre boyunca bu plağı ağzınızda dişlerin üzerinde tutar (3–5 gün). Bu yöntemde hasta, diş etlerini çok iyi korumalıdır. Beyazlatma jelinin diş etlerine taşmaması, temas etmemesi gerekmektedir. Taşan jel diş fırçasıyla uzaklaştırılmalıdır.

Ofis Bleaching Nedir?

Klinikte uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Zaman kısıtlaması olan hastalar için uygun bir yöntemdir. Çok daha kısa sürede etkin bir beyazlama sağlar. Ev tipine göre daha pahalıdır. Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli UV ışını ya da laser yardımıyla aktif hale getirilir ve beyazlama 1–2 saat içinde gerçekleşir.

Porselen Laminate Nedir?

Parlayan ışıltılı bir gülümse için porselen laminateler oldukça uygundur. Dişi tamamen kesip kaplamak yerine geçen bu uygulama hem zamandan tasarruf hem de bazı durumlarda dişe tel takılmasına gerek kalmaz. Laminateler ince bir porselen tabakasıdır, ölçü alındıktan sonra laboratuarda hazırlanır ve dişin ön yani görünen yüzüne yapıştırılır. Dişin sadece ön yüzünde küçük bir hazırlık yapılır. Böylece doğal dişiniz zarar görmez. Laminateler son derece doğal göründükleri için, hayal ettiğiniz kalıcı estetik sağlanmış olur.

Kompozit Laminate Nedir?

Porselen laminatelerde olduğu gibi dişin sadece ön yüzünde sınırlı miktarda aşındırma yapılır. Ölçü alınmadan ağız içerisinde direk olarak diş rengindeki kompozit dolgu maddesi ile belli oranlardaki renk, şekil ve  pozisyon bozuklukları düzeltilebilir. Çok daha kısa sürede (tek seansta) gerçekleştirilen ve fiyatı porselen laminatelere göre çok daha uygun olan bir yöntemdir. Bir diş için ortalama 20-30  dakika gereklidir ve hemen sonuç alınır.

Diş Eti Şekillendirme Nasıl Yapılır?

“Gingivektomi” olarak da bilinen diş eti şekillendirme, diş boylarının kısa olması sebebiyle; diş etlerinin aşırı göründüğü ya da diş etlerinin asimetrik olduğu durumlarda estetik olarak düzeltilmesidir. Diş eti uzmanları tarafından yapılan uygulamalar ile diş boyları uzatılabilir veya diş eti simetrik hale getirilebilir.

Ağız ve Diş Sağlığı Doktorları

HEMEN RANDEVU AL

Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır.  

2

HASTANE

126

UZMAN DOKTOR

1200+

PERSONEL

45

TIBBİ BİRİM

500000+

YILLIK HASTA SAYISI

X