Göğüs Hastalıkları

Göğüs Hastalıkları

Nefes aldığınızda akciğerleriniz havadan oksijen alır ve onu kan dolaşımına verir. Vücudunuzdaki hücrelerin çalışması ve büyümesi için oksijene ihtiyacı vardır.
Normal bir günde yaklaşık 25.000 kez nefes alırsınız. Göğüs hastalığı terimi, astım, KOAH, grip, zatürre ve tüberküloz gibi enfeksiyonlar, akciğer kanseri ve diğer birçok solunum problemi gibi akciğerleri etkileyen birçok rahatsızlığı ifade eder. Bazı akciğer hastalıkları solunum yetmezliğine neden olabilir.
Reyap Hastanesi İstanbul, solunum sistemi ile ilgili sağlık sorunlarında uzman hekim kadrosu ve modern teknolojik donanımı ile hizmet vermektedir.
Göğüs hastalıkları uzmanı, solunum sistemi hastalıklarını – akciğerler ve nefes almanıza yardımcı olan diğer organlar- teşhis eden ve tedavi eden doktordur.
Göğüs Hastalıkları bölümünde tedavi edilen hastalıkların bazıları;
●      Akut bronşit (öksürük balgam ateş)
●      Kronik bronşit (nefes daralması öksürük balgam)
●      Allerjik akciğer hastalıkları, astım, allerjik rinit ile birlikte seyreden astım
●      Pnömoni (zatüre)
●      Plörezi (akciğer zarında sıvı toplanması)
●      Pnömotoraks (akciğer zarında hava kaçağı, akciğer sönmesi)
●      Pulmoner emboli (akciğer embolisi)
●      Sarkoidoz
●      İntertisyel akciğer hastalıkları
●      Romatizmal akciğer hastalıkları
●      Akciğer kanseri tanısı
●      Bronkoskopi ünitesi
●      Torax BT eşliğinde TTİAB (transtorasik iğne aspirasyon biyopsisi)
●      Sigara bağımlılığı, sigaraya bağlı hastalıklar ve sigara bırakma yöntemleri
Solunum sistemini tutan herhangi bir hastalık hırıltılı solunum, horlama, nefes daralması, öksürük, ateş, balgam, ağızdan kan gelmesi, göğüs ve yan ağrısı, sırt ağrısı, halsizlik, gece terlemesi, kilo kaybı, iştahsızlık gibi şikayetlere sebep olabilir.
Göğüs Hastalıklarının Teşhisi
Hastanemiz göğüs hastalıkları polikliniğinde akciğer hastalıkları ile ilgili tetkik, tedavi ve izlem yapılmaktadır. Göğüs hastalıkları uzmanları, solunum sistemi ve onu etkileyen hastalıklara odaklanır.
Solunum sistemi şunları içerir:
●      Ağız ve burun
●      Sinüsler
●      Boğaz (yutak)
●      Ses kutusu (gırtlak)
●      Nefes borusu (trakea)
●      Bronşlar
●      Akciğerler ve içerdiği bronşiol ve alveoller
●      Diyafram
Bu organların birini veya birkaçını etkileyen bir semptom varlığında göğüs hastalıkları bölümüne randevu almalısınız.
Alerjik hastalıklarda, deri Prick testi ile etken alerjen tespit edilmekte ve tedavi planı  hazırlanmaktadır. Tıbbi geçmişinizle birlikte, alerji testleri yapıldığında dokunduğunuz, soluduğunuz veya yediğiniz belirli bir maddenin belirli semptomlara neden olup olmadığı doğrulanabilir.
Solunum fonksiyon testi ve reversibilite testi ile akciğer kapasite ölçümü, KOAH, astım hastalarının tedavi planı yapılabilmektedir. Bronkoskopi ünitesinde, flexible bronkoskopi ile solunum yollarının endoskopik incelenmesi yapılmakta, alınan biyopsi örnekleri ile tüberküloz, sarkoidoz, akciğer kanseri, lenfoma gibi hastalıkların tanısı konulmaktadır.
Sigara, toplum sağlığını tehdit eden önlenebilir nedenlerin başında gelmektedir.Akciğer üzerine direkt etkileriyle (KOAH, Kronik bronşit, amfizem), akciğer kanserine sebep olmaktadır. Sigara bağımlılığı ile ilgili koruyucu hekimlik yönünde tedavi önerileri ve takipleri polikliniğimizde yapılmaktadır.
Yoğun bakımımızda ve servisimizde yatan ileri derece KOAH ve solunum yetmezliği hastalarına non-invaziv mekanik ventilasyon uygulanmaktadır.

Göğüs Hastalıkları Doktorları

HEMEN RANDEVU AL

Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır. 

2

HASTANE

126

UZMAN DOKTOR

1200+

PERSONEL

45

TIBBİ BİRİM

500000+

YILLIK HASTA SAYISI

X