Kalp ve Damar Cerrahisi

Kalp ve Damar Cerrahisi

Kalp ve damar cerrahisi bölümü, kalp, akciğerler ve diğer göğüs organlarının hastalıklarını teşhis ve tedavi eder.
Kalp ve damar cerrahisinin ana alanları şunlardır:
●      Yetişkin kalp cerrahisi
●      Genel göğüs cerrahisi
●      Doğuştan kalp sorunlarının cerrahisi
●      Kalp ve akciğer nakli ameliyatı
Reyap Hastanesi kalp ve damar cerrahisi Bölümünde, Prof. Dr. Ercan Eren, Prof. Dr Kemal Korkmaz ve Op. Dr. Alper Yüksel yönetiminde koroner bypass cerrahisi, kapak ameliyatları, büyük aort damarı ameliyatları, bacak atardamarları ve varis ameliyatları, karotis (şah damarı) ameliyatları başarı ile uygulanmakta olup, ameliyat öncesi ve sonrası yoğun bakımda hasta takibi yapılmaktadır.
Açık Kalp Operasyonları
Reyap Hastanesi kalp ve damar cerrahisi kliniğimizde yapılan açık kalp operasyonlarında, kalp-akciğer makinesi kullanılır. Operasyon esnasında bir süre kalp ve akciğer durdurulur. Bu organların görevini bu süre içinde kalp-akciğer makinesi üstlenir. Gerekli operasyon yapıldıktan bu organlar görevlerini yeniden üstlenirler.
Koroner Bypass Cerrahisi
Koroner Bypass operasyonlarında genellikle 3 ya da daha fazla damara müdahale edilmektedir. Ameliyatların süresi Bypass uygulanacak damarların sayısına ve ek olarak yapılacak girişimlere göre değişmekle birlikte, ortalama 4 saattir. Hasta yoğun bakıma alındıktan 4-6 saat sonra tamamen uyanır ve solunum destek cihazından ayrılır.
Koroner Bypass ameliyatlarından sonra hastalar genellikle 1 hafta içinde kendi ihtiyaçlarını giderebilecek, 2-3 hafta içinde yalnız yaşayabilecek duruma gelirler.
Koroner Bypass ameliyatlarında genellikle hastanın göğüs, kol damarı ve bacak toplardamarları kullanılmaktadır.
Kapak Ameliyatları
Reyap Hastanesi, kalp ve damar cerrahisi bölümünde “mitral” ve “aort” kapak ameliyatları çok sık yapılmaktadır. Aort kapaklarda ileri yaşa bağlı kireçlenmelere yönelik ameliyatlar daha sık yapılmaktadır. Mitral kapak ameliyatlarında sıklıkla görülen ritim bozuklukları (atriyal fibrilasyon) radyofrekans ablasyon ile düzeltilmektedir. Bu yöntem ülkemizde sadece birkaç merkezde uygulanmaktadır.
Mitral kapak hastalarında kapağa yönelik tamir yöntemleri tercih edilmektedir. Kapak ameliyatlarında yine daha uzun süre dayanıklılık gösteren mekanik kapaklar tercih edilmektedir.
Genel durumu iyi, beklenen hayat süresi uzun olan ileri yaş hastalarında da aynı tür kapaklar kullanılmaktadır. Biyolojik kapaklar ise, doğum yapmak isteyen genç kadınlarda veya ileri yaşta olup kan sulandırıcı ilaç kullanmakta zorluk çekecek olan hastalarda uygulanmaktadır.
Büyük Aort Damarı Ameliyatları
Büyük aort damarı ameliyatlarında öncelikle endovasküler cerrahi, yani endostent tercih edilmektedir. Kalp damarlarına takılan 1 milimetrelik stentler gibi aort içine konulan 2-3 santimetre çapında stentler başarı ile yerleştirilmektedir.
Bu işlem, radyoloji departmanının invaziv yöntemleri ile birlikte yürütülmektedir. Bunun yanı sıra büyük aort anevrizmalarında tüm aortanın değiştirildiği ameliyat yöntemleri de kullanılmaktadır.
Asendan Aort Anevrizma Operasyonu
Çıkan aortun genişlemesi ve balonlaşması hastalığıdır. 50 mm ve üzerindeki anevrizmalarda diseksiyon, rüptür gelişme olasılığı yüksek olduğu için operasyon önerilir. Genel anestezi altında, kalp-akciğer makinesi kullanılarak anevrizmatik damarın eksizyonu, yerine yapay damar yerleştirilmesi operasyonudur.
Bacak Atardamarları ve Varis Ameliyatı
Yaygın bir damar hastalığı olan varis, bir toplardamar hastalığıdır ve skleroterapi yapılamayan hastalara ameliyat yapılmaktadır. Reyap Hastanesi Damar Cerrahisi bölümünde, karın aortu ve bacak atar damarlarına başarılı Bypass ameliyatları yapılmaktadır. Bu ameliyatlarda suni damarlar kullanılmaktadır.
Varis İçin Skleroterapi (Enjeksiyon ile Kurutma)
Enjeksiyon ile kurutma, hastaneye yatmadan gerçekleştirilebilir. Bazı durumlarda ameliyattan sonra tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabileceği gibi, nükslerin tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Mikro varisler ise endovenöz lazer tekniği ile tedavi edilebilmektedir.
Karotis (Şah Damarı) Ameliyatları
Koroner kalp hastalığı olanlarda şah damarının daraltıcı hastalığı görülme sıklığı oldukça fazladır (%8-12). Bu nedenle Koroner Bypass ameliyatı olması gereken 55 yaşın üzerindeki her hastanın şah damarlarının renkli Doppler Ultrasonografi ile tetkik edilmesi hayati önem taşımaktadır.
Ameliyat öncesinde %70- 80’in üzerinde darlık saptanan hastalarda, şah damarı gerek kalp ameliyatından önce gerekse (özel durumlarda) kalp ameliyatı ile birlikte ameliyat edilmektedir. Bu ameliyatta şah damarını daraltan sert plaklar temizlenmekte ve gerekirse şah damarı bir yama ile genişletilmektedir.
Hastalarımız genellikle ameliyattan bir gün önce yatırılır, ameliyat sonrası 2-5 saat süre ile solunum cihazına bağlı kalıp ertesi gün servise çıkabilir ve ortalama 4-5 gün sonra taburcu edilir.

Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorları

HEMEN RANDEVU AL

Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır.

2

HASTANE

126

UZMAN DOKTOR

1200+

PERSONEL

45

TIBBİ BİRİM

500000+

YILLIK HASTA SAYISI

X