Nöroloji

Nöroloji

Reyap Hastanesi’nin nöroloji polikliniğinde erişkin ve çocuk beyin-sinir kas hastalıklarının tanıları, tedavileri klinik deneyimlerden ve son teknolojik gelişmelerden yararlanarak gerçekleştirilir.
Kliniğimizde tanı ve tedavisi gerçekleştirilen hastalık ve durumlar Nörologlar, nörolojik koşulları veya sinir sistemi ile ilgili sorunları yönetir ve tedavi eder.
Nörolojiye hastalar genellikle şu semptomların varlığında gelir; koordinasyon sorunları, kas güçsüzlüğü, duygusal değişimler, bilinç bulanıklığı, konfüzyon, baş dönmesi ve dokunma, görme veya koku alma gibi duyu sorunları.
Nöroloji kliniğinde en sık rastlanan hastalık ve durumlardan bazıları;
●      Epilepsi
●      İnme
●      Nöropsikoloji
●      Baş ağrısı
●      Nöro-onkoloji
●      Alzheimer
●      Uyku bozuklukları
●      Baş dönmesi ve denge bozuklukları
●      Multiple Skleroz
●      Parkinson ve hareket bozuklukları
●      Sinir ve kas hastalıkları
Beyin damar hastalıkları (felç-inme) özellikle ilk oluştuğu dakikalar ve saatler içinde tedavi edilirse kalıcı hasarlar önlenebilir. 24 saat hizmet veren inme merkezimizde acil tedaviyi gerçekleştirir ve sonrasında nörolojik yoğun bakım ve rehabilitasyon takipleri ile hastalar izlenir. Ayrıca inme sonrasında ikincil korumaya yönelik tanı ve tedavi yapılır.
Epilepsinin teşhis ve tedavisi, preoperatif değerlendirme, uzun dönemli video-EEG muayenesi, nöropsikolojik değerlendirme, MR, PET-CT VE SPECT testleriyle değerlendirilerek yapılır.
Intraoperatif görüntüleme yöntemleri, olası hastalıkları izleme ve önleme de kullanılıyor.
  • Nöropsikoloji Laboratuvarı: EEG, EMG, Transkraniyal Manyetik Stimülasyon (TMS)
  • Denge Laboratuvarı: Postürografi
  • Nörokognitif Laboratuvarı
  • Uyku Bozuklukları Laboratuvarı
Nörolojik Prosedür ve Testler
Nöroloji bölümüne aldığınız ilk randevunuz sırasında hikaye alınır, fizik muayene ve nörolojik muayene yapılır. Nörolojik muayene kas gücünü, refleksleri ve koordinasyonu test eder.
Farklı bozuklukların benzer semptomları olabileceğinden, nöroloğunuzun tanı koymak için daha fazla teste ihtiyacı olabilir. Nörologlar, bir durumu teşhis etmeye veya tedavi etmeye yardımcı olacak çeşitli prosedürler önerebilir.
Bilgisayarlı Tomografi (BT)
BT taraması, vücudunuzun etrafında farklı açılardan alınan bir dizi X ışını görüntüsünü birleştirir ve vücudunuzdaki kemiklerin, kan damarlarının ve yumuşak dokunun ekine kesit görüntülerini oluştur. BT taraması, X ışınlarından daha ayrıntılı sonuçlar elde edilir.
BT’nin pek çok kullanım alanı vardır ancak özellikle araba kazası gibi travma türlerinden sonra kişileri hızlı bir şekilde incelemek için uygundur. BT taraması, nörolojik hastalığın tanısını sağlamasının yanı sıra cerrahi veya radyasyon tedavisini planlamak için de önemlidir.
MR (Manyetik Rezonans) Görüntüleme
MR, doktorunuzun organlarınızı, dokularınızı ve iskelet sisteminizi incelemesinin invazif olmayan bir yoludur. Çeşitli sorunları teşhis etmeye yardımcı olmak için vücudun içinin yüksek çözünürlüklü görüntülerini elde etmeyi sağlar.
MR, beyin ve omurilik hastalıklarının tanısında en sık kullanılan görüntüleme testidir.
MR ile en sık teşhis edilen hastalık ve durumlar;
●      Serebral damarların anevrizmaları
●      Göz ve iç kulak bozuklukları
●      Multipl Skleroz
●      Omurilik hastalıkları
●      İnme
●      Tümörler
●      Travmaya bağlı beyin hasarı
Özel bir MR türü, beynin fonksiyonel MR’sidir (fMRI). Beynin belirli bölgelerine kan akışının görüntülerini üretir. Beynin anatomisini incelemek ve beynin hangi bölümlerinin kritik işlevleri yerine getirdiğini belirlemek için kullanılabilir.
Bu, beyin ameliyatı için düşünülen kişilerin beyinlerindeki önemli dil ve hareket kontrol alanlarının belirlenmesine yardımcı olur. Fonksiyonel MR, bir kafa travmasından veya Alzheimer hastalığı gibi bozukluklardan kaynaklanan hasarı değerlendirmek için de kullanılabilir.
Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) Taraması
PET taraması, dokularınızın ve organlarınızın nasıl çalıştığını ortaya çıkarmaya yardımcı olan bir görüntüleme testidir. PET taraması, bu aktiviteyi göstermek için radyoaktif bir ilaç kullanımını içerir. Bu tarama bazen hastalığın semptomları ortaya çıkmadan önce tanılamayı sağlar.
İzleyici, çalışılan organ veya dokuya bağlı olarak enjekte edilebilir, yutulabilir veya solunabilir. İzleyici, vücudunuzun genellikle hastalık alanlarına karşılık gelen daha yüksek kimyasal aktiviteye sahip bölgelerinde toplanır. PET taramasında bu alanlar parlak noktalar olarak görünür.
PET taraması, birçok kanser, kalp hastalığı ve nörolojik bozukluklar dahil olmak üzere çeşitli durumların ortaya çıkarılması veya değerlendirilmesinde faydalıdır. Genellikle BT ve MR ile birleştirilerek tanı değeri artırılır ve tedavi programı oluşturulur.
Transkranial Manyetik Stimülasyon (TMS)
TMS, beyne bir bobin aracılığıyla manyetik darbeler uygulanması tekniğidir. Başa yerleştirilen bobine bir elektrik akımı iletilir ve bu da beyinde elektrik akımına neden olur. Farklı manyetik alan modellerini ortaya çıkarmak için farklı bobin türleri kullanılır ve beynin daha derin alanlarını uyarmak için dozaj artırılır.
TMS, davranışla ilgili devreleri uzamsal ve zamansal hassasiyetle haritalamak için kullanılmasıyla bir tanın aracı ve beyin fonksiyonunda kalıcı değişikliklere yol açabilmesiyle bir tedavi aracı olarak kullanılır. 
TMS ile tedavi edilebilen hastalık ve durumlar;
●      Parkinson
●      Depresyon
●      Migren
●      Ağrı yönetimi
●      Çınlama
Ayrıca inme rehabilitasyonu da yapılabilir. Doktorunuz sizin ihtiyaçlarınıza göre kafanıza yerleştirilen bobinin yerleşimine ve uygulanacak doza karar verir. 40 dakika süren seans boyunca uyanık ve tetikte kalmanız gerekir.
Tedavi sırasında ve sonrasında kısa bir süre kafa derisinde biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz.TMS invazif olmayan ve anestezi gerektirmeyen bir ayakta tedavi yöntemidir. Tedaviden sonra iyileşme süresi yoktur ve doğrudan evinize gidebilirsiniz.
Elektromiyografi (EMG)
EMG, beyin veya omurilik ile periferik sinir sistemi arasındaki elektriksel aktiviteyi ölçer. Bu sinir kollarınızda ve bacaklarınızda bulunur ve hareket ve dinlenme zamanlarında kas tonusundan sorumludur.
EMG’ler, nöroloğunuzun omurilik hastalığının yanı sıra genel kas veya sinir fonksiyon bozukluğunu teşhis etmesine yardımcı olabilir.
Bu test sırasında nörolog, hareket ve dinlenme dönemlerinde aktiviteyi ölçmeye yardımcı olmak için kaslarınıza küçük elektrotlar yerleştirir. EMG kaydı esnasında genellikle sinir iletim hızı (NCV) kaydı da alınır.
EMG, kas aktivitesini ölçerken NCV, sinirlerinizin bu kasları kontrol eden gerekli sinyalleri gönderme yeteneğini değerlendirir.
Toplamda, ortalama EMG/ NCV kombinasyon testinin tamamlanması yaklaşık 1 saat veya daha uzun sürebilir. Sonuçları etkileme olasılığı sebebiyle testten birkaç saat önce kafein ve nikotin gibi uyarıcılardan kaçınmanız gerekir.
Elektroensefalogram (EEG)
Saç derinize yerleştirilen elektrotlarla EEG, beyindeki elektriksel aktiviteyi ölçer. Enfeksiyon, tümörler ve yaralanmalar gibi beyin rahatsızlıklarının yanı sıra nöbetler ve psikiyatrik bozuklukların teşhisine yardımcı olmak için kullanılır.
EMG’nin aksine, EEG genellikle herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Kafa derisindeki elektrotlar, beyindeki küçük yükleri ölçtüğünden farklı aydınlatma veya sesler gibi beyin sinyallerini ölçmek için ortamda değişiklikler yapılır.
EMG gibi test gününde uyarıcılardan kaçınmanız gerekir. EEG, ortalama 1 saat sürer ve bazen test, siz uyurken yapılır.
Postürografi
Posturografi, statik veya dinamik koşullarda postüral (duruş) kontrolü ölçmek için kullanılan bir test bataryasıdır. Hem hareketsiz duruş hem de farklı hareketler esnasında denge kontrolünde yer alan merkezi sinir sistemi adaptif mekanizmalarını ölçmek için kullanılır.
Duruş ve denge ile ilgili beyindeki karmaşık etkileşimler nedeniyle postürografide, gözlerin açık veya kapalı ve hastanın üzerinde durduğu platformun hareketli veya hareketsiz oluşunu içeren pek çok durum oluşturulur ve böylece denge ve duruş problemlerine yol açan sorunun kaynağı araştırılır.
Nörokognitif Laboratuvarı
Nörokognitif Laboratuvarımız, yaşam boyu öğrenme sırasında beyindeki ve davranıştaki büyük değişiklikleri araştırmak için tasarlanmış birinci sınıf bir araştırma merkezidir. Araştırma görevlileri, nörobilim, psikoloji, eğitim ve bilgisayar bilimi araçlarını kullanarak çalışmalar yürütürler.
Laboratuvarımız, EEG , göz/ kafa izleme, sanal gerçeklik (VR) ve işlevsel yakın kızılötesi spektroskopiyi (fNIRS) içermesiyle modern teknolojik alt yapıya sahiptir.
Laboratuvarımızda gerçekleştirdiğimiz projelerimiz şunları içerir:
●      VR tabanlı öğrenme ortamları ve değerlendirmeleri geliştirmek
●      Otizmli öğrencilerin belirlenmesinde okullara yardımcı olacak tanı araçları geliştirmek
●      Alzheimer ya da demansı olan kişilerin işlevsel değerlendirmelerini geliştirmek için çalışmak
Uyku Bozuklukları Laboratuvarı
Uyku bozuklukları laboratuvarımız uyku bozukluklarını teşhis etmek için kullanılan kapsamlı testler gerçekleştirir. Beyin dalgalarınızın, kanınızdaki oksijen seviyesini, kalp atış hızınızın, nefesinizin ve çalışma sırasında göz ve bacak hareketlerinizin kaydedilmesiyle uyku bozukluklarının tanısı konur.
Ayrıca daha önce bir uyku bozukluğu teşhisi konmuşsa doktorunuzun tedavi planınızı ayarlamasını da sağlar.
Laboratuvarımızda uyku düzeninizin bozulup bozulmadığını veya ne zaman bozulduğunu ve nedenini belirlemek için uyku aşamaları ve döngüleri izlenir.
Doktorunuz şunlara sahip olduğunuzdan şüphelenirse bu değerlendirmeyi önerebilir:
●      Uyku apnesi veya uyku ile ilgili başka bir solunum bozukluğu
●      Huzursuz bacak sendromu
●      Narkolepsi
●      REM uykusu davranış bozukluğu
●      Uyurgezerlik
●      Açıklanamayan kronik uykusuzluk

Nöroloji Doktorları

HEMEN RANDEVU AL

Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır. 

2

HASTANE

126

UZMAN DOKTOR

1200+

PERSONEL

45

TIBBİ BİRİM

500000+

YILLIK HASTA SAYISI

X