Nükleer Tıp

Nükleer Tıp

Hastalıkların tanı ve tedavisinde radyoaktif maddelerin kullanıldığı nükleer tıp bölümünde teknoloji açısından oldukça gelişmiş cihaz, teşhis ve tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.
Nükleer tıp prosedürleri, belirli hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılmaktadır. Bu prosedürler, radyofarmasötik olarak adlandırılan radyoaktif malzemeleri kullanır. Tanısal tetkikler olarak tiroit, kemik, kalp, böbrek ve diğer birçok organın ve hastalığın sintigrafik görüntülenmesi yapılmaktadır.
Hastalıkların teşhisinde kullanılan radyoaktif madde miktarı kişinin ihtiyaçlarına bağlıdır.
Bu materyaller farklı vücut organlarından geçer ve bazı durumlarda belirli organlar veya dokular tarafından emilir. Böylece hastalıkların teşhisi sağlayan görüntüler elde edilmiş olur.
Nükleer Tıp Görüntüleme Prosedürü 
Bir nükleer tıp görüntüleme prosedürü sırasında, doktorlar hastalara radyofarmasötik verir. Tıbbi muayenenin türüne bağlı olarak solunabilir (solunabilir), enjekte edilebilir veya yutulabilir.
Radyofarmasötik verildikten sonra, hastadan genellikle bir masaya uzanması istenir. Fotoğraf çekmek için hastanın vücuduna radyasyonu algılayan özel bir kamera yerleştirilir.
Vücudun radyoaktif materyali nerede yoğunlaştırdığını göstermek için bir bilgisayar kullanılır. Bu, doktorların organların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmelerini ve hastalıkları teşhis etmelerini sağlar.
Radyoaktif maddeler genellikle vücuttan saatler ila aylar arasında atılır. Kanserli doku taraması yapan PET/CT cihazı onkoloji hastaları için oldukça önemli veriler sağlamaktadır.
Bölümde aynı zamanda tiroit hastalıkları başta olmak üzere bazı tümör ve enfeksiyonel hastalıkların tedavisi de yapılmaktadır. PET, BT ve Gamma Kamera ile hizmet verilmektedir.
PET Taramaları 
Doktorlar, vücut organlarının nasıl çalıştığı hakkında daha fazla veri almak için PET taramalarını kullanır. PET taramaları, organın bir görüntüsünü sağlayan bir bilgisayarlı eksenel tomografi (CAT) taraması ile birlikte gerçekleştirilebilir.
PET taramaları, organların hücresel düzeyde nasıl çalıştığına ve hasar görüp görmediklerine dair net bir bilgi sağlar.
PET taraması, doktorların etkili tedavi seçeneklerini belirlemesine yardımcı olur. PET taramaları genellikle kalp rahatsızlıklarını teşhis etmek, doktorların uygun kanser tedavisini belirlemelerine yardımcı olmak, Alzheimer hastalığı ve beyin rahatsızlıklarının teşhisine yardımcı olmak için kullanılır. Ayrıca tıbbi araştırmalar için veri sağlayabilirler.

Nükleer Tıp Doktorları

HEMEN RANDEVU AL

  Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır.  

  2

  HASTANE

  126

  UZMAN DOKTOR

  1200+

  PERSONEL

  45

  TIBBİ BİRİM

  500000+

  YILLIK HASTA SAYISI

  X