Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları)

Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları)

Psikiyatri (ruh kekimliği), bölümünün başka mesleklerin adları ile karışması sık karşılaşılan bir olgudur.
Psikiyatri bir tıp dalıdır. Başlıca ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Bu alanda günlük dilde akıl hastalığı, ruh hastalığı, sinirlilik halleri denilen durumlar yer alır. Bu hastalıklar düşünce, davranış ve duygu değişiklikleri ile kendini gösterir. Psikiyatri bu hastalıkların tanı ve tedavileriyle ilgilenir.
Ruh-zihin gibi kavramların bedenin işlevlerinden bağımsız olduğu düşüncesi yaygındır. Psikiyatri mesleğine adını da veren “ruh kavramı” ile beynin duygu, düşünce, davranışlarla ilgili işlevleri kastedilir.
Bütün işlevler gibi insan varlığını biçimlendiren işlevler de hem bedensel hem dış koşullardan etkilenir. Psikiyatrik hastalıkların ortaya çıkmasında bedende ve dış ortamda oluşan değişikliklerin etki derecesi hastalıktan hastalığa değişebilir.
Örneğin beyin tümörlerine bağlı ruhsal hastalıklarda bedensel etmenlerin etkisi oldukça yüksek iken yaşanılan olağan dışı durumlara tepki olarak ortaya çıkan ruhsal travmalarda dış etkenler belirleyicidir.
Psikiyatride Tedavi
Psikiyatristler, her hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak çeşitli psikoterapi türleri, ilaçlar, psikososyal müdahaleler ve diğer tedavileri (elektrokonvülsif terapi veya EKT gibi) kullanır. Psikiyatrik hastalıkların tedavisinde, hastalıkların özelliklerine göre farklı yöntemler uygulanır.
Doğrudan bedene uygulananlar tedavi yöntemleri (ilaç, elektrokonvulzif tedavi, vb.) olduğu gibi insanın duygusal, düşünsel özelliklerini veya ilişkilerindeki değişkenleri hedef alan yöntemler (psikoterapi) de mevcuttur.
Psikoterapinin amacı, hastanın daha iyi durumda olabilmesi için rahatsız edici semptomları ortadan kaldırmak veya kontrol etmektir. Psikoterapi, problem çözmeye odaklanan hedef odaklı bir terapidir.
Çoğu ilaç, psikiyatristler tarafından tıpkı yüksek tansiyon veya diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlarla aynı şekilde kullanılır. Psikiyatristler, kapsamlı değerlendirmeleri tamamladıktan sonra, ruhsal bozuklukların tedavisine yardımcı olacak ilaçlar yazabilir.
Psikiyatrik ilaçlar, bazı zihinsel bozukluklarda rol oynadığı düşünülen beyin kimyasındaki dengesizliklerin düzeltilmesine yardımcı olabilir. Uzun süreli ilaç tedavisi gören hastaların, ilacın etkinliğini ve olası yan etkilerini izlemek için periyodik olarak psikiyatristleri ile görüşmeleri gerekecektir.
Bazen başka tedaviler de kullanılır. Beyne elektrik akımlarının uygulanmasını içeren tıbbi bir tedavi olan elektrokonvülsif terapi (ECT), diğer tedavilere yanıt vermeyen şiddetli depresyonu tedavi etmek için sıklıkla kullanılır.
Derin beyin stimülasyonu (DBS), vagus sinir stimülasyonu (VNS) ve transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS), bazı zihinsel bozuklukları tedavi etmek için kullanılan yeni terapilerden birkaçıdır. Işık terapisi mevsimsel depresyonu tedavi etmek için kullanılır.
TMS, uzun süreli deprosyonun tedavisinde kullanılan oldukça etkili bir cihazdır ve hastanemizde bu tedavi uygulanmaktadır.

Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) Doktorları

HEMEN RANDEVU AL

Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır. 

2

HASTANE

126

UZMAN DOKTOR

1200+

PERSONEL

45

TIBBİ BİRİM

500000+

YILLIK HASTA SAYISI

X