Saç Ekimi

Saç ekimi, başınızdaki seyrelme veya saçsızlık olabilecek bir bölgeye daha fazla saç eklemek için yapılır.
Saç derisinin daha kalın kısımlarından veya vücudun diğer kısımlarından saçlar alınarak ve saç derisinin incelen veya saçsız olan kısmına aşılanır.
Dünya çapında, erkeklerin yaklaşık %60’ı ve kadınların %50’si bir tür saç dökülmesi sorunundan muzdariptir. Bu sorunu çözebilmek için insanlar genellikle topikal tedavilere yönelse de saç ekimi kadar etkili değillerdir.
Sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak, dış görünüşüne önem veren herkesin istediğidir. Saç dökülmesi ve buna bağlı ortaya çıkan yeni görüntü pek çok insanın psikolojisini olumsuz etkileyebilmektedir.
Reyap Hastanesi İstanbul’da uzman doktorlar ve bu konuda deneyimli uzman ekipler tarafından gerçekleştirilen saç ekimi uygulamaları, ileri teknoloji ürünü cihazlarla modern teknikler kullanılarak yapılmaktadır.
Saç Ekimi Nedir?
Saçların yoğun olduğu bölgelerden (ense ve kulak üstü) alınan saç köklerinin saçsız alanlara nakledilmesi işlemidir. Günümüzde saç ekimi diye adlandırdığımız bu cerrahi işlem, bir bakıma ototransplantasyondur. Çünkü kıl kökü naklinde sadece kişinin kendi kıl kökleri dış ortama alınarak yine kendisine nakledilir.
Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?
Saç dökülmesi ve saç kaybı yalnızca erkeklere özgü bir durum değildir. Kadınlar da saç kaybı ya da seyrekleşme sorunu yaşayabilmekte ve saç ekimine başvurabilmektedir. Kafa derisindeki hastalıklar ve ağır psikolojik rahatsızlık gibi durumlarda saç ekimi uygulanamayabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuz sizi bilgilendirecektir.
Saç Ekimi Hangi Yöntemlerle Yapılmaktadır?
Saç dökülmesi sorununa çözüm olarak geliştirilen saç ekimi işlemi FUE ve FUT yöntemlerii ile gerçekleştirilir. Bu iki yöntemde de ekime başlamadan önce cerrahınız saçın alınacağı bölgeyi sterilize eder ve lokal anestezi ile uyuşturur. İşlem sırasında uykuda kalmak için sedasyon da talep edebilirsiniz. Reyap Hastanesi’nde doğrusal yara izinin daha az olduğu FUE tekniği tercih edilmektedir.
FUE tekniği (Follicular Unit Extraction)
Uzayan ve ömür boyu dökülmeyen saçlara sahip olmak ancak FUE yöntemiyle mümkündür. Saç köklerinin yoğun olduğu ense ve kulak üstü bölgesinden kesme ve dikiş işlemi olmadan folliküler ünitenin çıkarıldığı ve saçsız alanlara nakledildiği bir yöntemdir. Bu nedenle bu yöntem ameliyatsız saç ekimi diye bilinmektedir.
Bu yöntemde kökler özel tasarlanmış uç yapısı olan, değişik çaplarda lümenli iğneler ve bu iğnenin takıldığı FUE motoru denilen özel cihaz yardımıyla alınır. Alınan kökler ekim yapılacak sahaya açılan mikro kanalların içerisine tek tek yerleştirilir. Yaklaşık olarak 4-5 saat süren bu operasyon, lokal anestezi altında yapıldığı için hasta kesinlikle ağrı ve acı hissetmez.
Ekilen saçlar üçüncü aydan itibaren yavaş yavaş çıkmaya başlar. 6-8. aylar arasında hemen hemen hepsi çıkmaktadır, tümünün çıkması 10-12 ayı bulmaktadır. Çıkan saçlar ömür boyu dökülmezler. Saç ekimi sadece kellik için değil seyrelmiş bölgelerde saç yoğunluğunu artırmak için de uygulanabilir.
Bu uygulama saç ekimi olarak adlandırılmış olmasına rağmen, sadece saçta değil; kaş, bıyık, sakal gibi herhangi bir kıl kökü eksildiğinde de rahatlıkla kullanılmaktadır. Saç ekiminin uzman doktorlar tarafından hastane ortamında yapılması gerekir.
Hasta saç ekimine karar verdikten sonra; iyi bir araştırma yapmalı ve doğru yer ve doğru zamanı seçmelidir. Her hasta doğal saçlarına kavuşmak ister. Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra öncelikli olarak ön bir muayeneye gitmeli ve doktoruyla konuşmalıdır. Saç ekimi sadece uzman doktorların uygun gördükleri hastalara yapılmalıdır. Böylece yapılan saç analizi sonucunda işlemden daha fazla fayda elde edilir.

HEMEN RANDEVU AL

  Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır.

  2

  HASTANE

  126

  UZMAN DOKTOR

  1200+

  PERSONEL

  45

  TIBBİ BİRİM

  500000+

  YILLIK HASTA SAYISI

  X