Uyku Laboratuvarı

Uyku Laboratuvarı

Doktorunuz bir uyku laboratuvarı randevusu önerirse bu teste neyin dahil olduğunu ve ne bekleyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.
Uyku laboratuvarları, doktorların uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, narkolepsi, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk ve uyurgezerlik ve REM uyku davranış bozukluğu gibi uyku bozukluklarını teşhis etmelerine yardımcı olur.
Genellikle bu bozukluklar normal bir muayenehane ziyareti ile tespit edilemez ve bu sebeple doktorunuzun siz uyurken daha kesin kanıtlar toplaması gerekir.
Uyku ve Uyku Bozuklukları
Uyku bozuklukları; uyku kalitesi, süresi ve miktarı ile ilgili sorunları içerir ve bu da gündüz sıkıntılarına ve vücut fonksiyonunda problemlere yol açar. Uyku bozukluğu sebebiyle gelişen tıbbi durumlar genellikle depresyon, anksiyete veya bilişsel bozukluklar gibi diğer akıl sağlığı koşullarıyla birlikte ortaya çıkar.
Uyku bozukluğu hem fiziksel hem de duygusal problemlerle bağlantılıdır. Uyku sorunları, zihinsel sağlık koşullarına hem katkıda bulunabilir hem de kötüleşebilir ve diğer akıl sağlığı koşullarının bir belirtisi olabilir.
Uyku Nedir?
Uyku yaşantımızın önemli bir kısmını kapsayan fizyolojik bir süreçtir. Uyku süresinin kişiden kişiye değişmekte olduğu ve bu sürenin 4 saat ile 11 saat arasında değiştiği bilinmektedir. Uyku süreleri genetik faktörlerin etkisi ile kişiden kişiye değişmektedir. Uyku, gün boyu yorulan, yıpranan sinir sistemi ve diğer organların onarıma alındığı yaşam kalitesini artırmak için gerçekleştirilen çok önemli olan bir süreçtir.
Uyku Bozukluğuna İşaret Eden Belirtiler
Uyku bozukluğu kendini çok farklı şekillerde belli edebilir ve aşağıdaki cümlelerin birini bile kuruyorsanız hemen ilgili doktora randevu almanız gerekir;
●      Gün içinde sürekli yorgunum, uyumak istiyorum, kendimi dinlenmiş hissedemiyorum.
●      Gece uykuya dalmada zorluk çekiyorum, çok az uyuyorum.
●      Gece sıçrama ile uyanıyorum.
●      Uykuda sürekli kabus görüyorum, konuşuyorum.
●      Yatak arkadaşım uykuda horladığımı ve ara ara nefes alamadığımı söylüyor.
●      Gece uykularından sık sık uyanıyorum.
●      Gece uykumu çok iyi aldığım halde uyumamış gibi hissediyorum.
●      Toplantılarda, okurken veya TV seyrederken uyuyakalabiliyorum.
●      Sabah yorgun ve baş ağrısı ile uyanıyorum.
Uyku Bozukluklarının Nedenleri
Uykuya dalma ve sürdürmede güçlük toplumda her üç kişiden birinde görülen önemli bir sorundur. Stres gibi psikolojik faktörler, uyum bozuklukları ve yaşam tarzı (kafein tüketimi yüksekliği, vardiyalı çalışma, gece yapılan egzersiz vs.) uyku bozukluklarının en yaygın sebeplerindendir. Uykusuzluğun nedeni bulunup tedavi edilmediğinde hem psikolojik hem de fiziksel rahatsızlıklar yaşam kalitesini olumsuz etkiler.
Birçok tıbbi problem uykuyu bozabilir ve insanların uykusuzluktan şikayetçi olmasına yol açabilir. Tıbbi hastalığı tedavi etmek uykusuzluğu da tedavi edebilir.
Psikiyatrik Problemler
Depresyon ve anksiyete dediğimiz psikiyatrik problemlerde hastalarda çok uyuma isteği ve halsizlik olabildiği gibi uykusuzluk problemleri de görülebilmektedir.
Psikiyatrik bozuklukların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da uykusuzluğa veya tam tersi çok uyuma isteğine neden olabilir. Hastadan alınan doğru hikayeyle hastaya uygun olan doğru ilaç seçildiğinde 1 ay içinde uyku problemi düzeltilebilmektedir.
Uyku ile İlişkili Solunum Bozukluğu
Gündüz yorgunluk, gece horlamaları ve uyku partnerinin ara ara hastanın nefes alamadığını fark etmesi, uyku apnesinin en yaygın belirtileridir. Uyku apnesine sahip insanların uyku sırasında nefesi durur. Bu durum kişiyi gece boyunca onlarca hatta yüzlerce kez uyandırabilir.
Solunumun durduğu süre 10 saniye gibi kısa olabilir. Çoğu hasta uyandığını hatırlamaz. Uyku apnesi tanısı için bir uyku testi gerekir. Uyku apnesi olan kimseler pozitif havayolu basıncı denilen tedaviden sıklıkla fayda görürler. Bu tedavi, uyku esnasında buruna takılan bir maske yoluyla hava basıncı vererek hava yolunu açık tutar.
Tedavi edilmediği takdirde beyin ve kalp başta olmak üzere birçok organı olumsuz etkileyen uyku apnesinin tanısı, uyku laboratuvarları sayesinde mümkündür.
Huzursuz Bacak Sendromu
Uyku ya da istirahat esnasında bacaklarda hissedilen uyuşma, basınç hissi, ağrı ve huzursuzluğa yol açan sendromdur. 
Altta yatan kansızlık, böbrek yetmezliği gibi metabolik bozuklukları araştırdıktan sonra verilen medikal tedavi ile birçok hastada tama yakın düzelmeler sağlanır. Böylece hasta, kaliteli gece uykularına kavuşmuş olur.
Periyodik Bacak Hareketleri
Periyodik bacak hareketleri uyku sırasında kısa kas kasılmalarıdır. Kasılmalar bir- iki saniye süreli bacak sıçramalarına neden olabilir. Bu hareketler her gece uykuda yüzlerce kısa kesintilere ve huzursuz bir uykuya neden olur. Tedavide ilaçlar, akşam egzersizleri, sıcak banyo veya bunların birleşimi yer alır.
Gastro-özofajeal Reflü (Mide Ekşimesi)
Uyku sırasında mide içeriği boğaza geri gelebilir. Bu durum hastayı gece içinde bir çok kez uyandırır. Uyku sırasında, daha az yutkunma olması ve yatar pozisyon nedeniyle daha fazla reflü oluşur. Eğer böyle bir probleminiz varsa, başınızı yastıklarla yukarı kaldırmayı deneyin. Yatağın baş kısmını da 15-20 cm kaldırabilirsiniz. Reflüyü tedavi eden ilaçlar da kullanılır.
Yaşam Tarzı
Fazla kafein tüketimi, alkol alımı, vardiyalı çalışma, yatmadan önce yapılan egzersizler, uyku kalitesini düşürebilir. Uyku laboratuvarları, birçok uyku bozukluğu için hayati bir tanı aracıdır. Aynı zamanda tanı konduktan sonra da tedavinin ne kadar etkili olduğunun izlenmesi ve sonraki adımlara karar verilmesi için de gereklidir.
Uyku Bozuklukları Tedavisi
Önce uyku bozukluğunun nedeni bulunmalıdır. Medikal tedaviler uygulanabilir. Ancak uyku hapları bazen bir başka hastalıklardan kaynaklanan problemleri maskeleyebilir veya tersine arttırabilir.
Hasta hikayesinin detaylı alınması sonucu doğru medikal tedavinin kullanılması gerekmektedir. Bazı reçetesiz ilaçlar da dahil olmak üzere pek çok uyku hapı mevcuttur. Doktorunuza danışmadan kendi kendinize ilaç kullanmak doğru değildir.
Medikasyon haricinde uyku apnesi için buruna takılan bir maske ile hava basıncı verilerek hava yolunun açık tutulması veya tüm uyku sorunları için Uyku hijyeni olarak adlandırılan kuralların uygulanması da faydalıdır.
Uyku Hijyeni Nedir?
Uyku hijyenine dikkat etmek, daha iyi bir uyku uyuyabilmenizin en basit yollardan biridir. Güçlü uyku hijyeni, kesintisiz uykuyu teşvik eden günlük rutinlere sahip olmak anlamına gelir. Sabit bir uyku programı yatak odanızı daha rahat bir ortam haline getirmek, yatmadan önce rahatlatıcı bir rutin uygulamak ve gün boyunca sağlıklı alışkanlıklar oluşturmak ideal uyku hijyenine katkıda bulunabilir.
Uyku hijyeni kişisel ihtiyaçlara göre şekillenir ancak herkes için ortak bazı kuralları da vardır;
●      Akşam kafein tüketilmemeli,
●      Her Gün aynı saatte yatıp aynı saatte uyanılmalı (haftasonları da dahil),
●      Sabah uyanınca yataktan kalkılmalı ve uyandıktan sonra yatak dinlenme yeri olarak kullanılmamalı,
●      Yatak, uyku ve cinsel ilişki dışında kullanmamalı
●      Gündüz uykusu uyumamalı
●      Akşam sporu yapılmamalı
Gündüz yapılan egzersizlerin uyku kalitesine olumlu etkisi bulunmaktadır. Yatmadan önce odanızı havalandırmak, akşam alkollü içecek ve sigara gibi nikotin içeren maddelerden uzak durmak, oda ısısına özen göstermek, yatak odanızı sessiz, karanlık ve hafif soğuk duruma getirmek ve gün içinde yapmanız gerekip gece aklınıza takılabilecek olan sorunları yatağa girmeden önce halletmeye çalışmak ile uyku kalitesini arttırmak mümkündür.
Uyku Laboratuvarı 
Uyku hastalıkları tanısında özel donanımlara sahip olan laboratuvarda uyku bozukluklarının nedenlerini araştırmak, saptamak ve uygun tedaviye başlamak için yol gösterici olan aletler kullanılmaktadır.
Uyku laboratuvarındaki polisomnografik kayıtlamalar en temel verileri sağlamaktadır. Polisomnografik incelemeler sırasında  kullanılan kayıtlarda pek çok test yöntemine başvurulmaktadır.
1) EEG (Elektroanselograf)
Gece uykusu boyunca EEG, kayıt alarak kişinin uyku- uyanıklık dönemlerini ve uykunun evrelerini belirler.
2) EOG (Elektro-okülograf)
Uyku esnasında gerçekleştirilen göz hareketlerini kaydeder.
3) EMG (Elektromyografi)
Uyku süresi bouınca kasların kasılı ya da gevşemiş olduğu dönemler belirlenir.
4) Pulse oksimeter
Uyku sırasında kan dolaşımının azaldığı dönemler ve dönemlerin sayısı, süresi ve derinliği gibi bilgilere ulaşmamızı sağlar.
5) EKG
Kalp ritmi, kalp hızı gibi bulguları kaydederek standart verilerle karşılaştırmayı sağlar.
6) Hava akım ölçümü
Bu ölçümle, nefes alışverişlerinin derinliği ve düzeni takip edilir, nefes durmaları belirlenir. Karın veya göğüsten solunum alıp almadığını,  bazı dönemlerde nefes alamama ataklarının yaşandığını gösteren kayıtlar böylece elde edilebilir.
7) Bacak hareketleri izlenir kayıt edilir ve değerlendirilir
Tüm bu paremetrelerin uyku esnasında kaydedilmesi ile kapsamlı bir değerlendirme yapılır ve uyku bozukluğunun tanı ve tedavisinde çok önemli bilgiler elde edilir.

HEMEN RANDEVU AL

Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır.    

2

HASTANE

126

UZMAN DOKTOR

1200+

PERSONEL

45

TIBBİ BİRİM

500000+

YILLIK HASTA SAYISI

X