Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi

Yenidoğan dönemi, doğumdan sonraki ilk 28 günü kapsayan bir dönemdir. Yenidoğan döneminde ortaya çıkabilecek sorunlar bebeğin yaşam boyu sağlığı önemli rol oynamaktadır.
Günümüzde erken veya zamanında gerçekleşen her doğum için doğumun gerçekleşeceği kurumda, yenidoğan yoğun bakım ünitesinin varlığı büyük önem taşımaktadır.
Bu nedenle tüm gebeliklerin yenidoğan yoğun bakım ünitesi olan merkezlerde takip edilmesi gerekir. Doğum öncesi ve sonrasında annenin ve bebeğin en uygun takip ve tedavisi de bu şekilde gerçekleştirilir.  
Reyap Hastanesi İstanbul yenidoğan yoğun bakım ünitesi multidisipliner yaklaşımıyla kritik hastalara 7 gün, 24 saat yaşamsal destek veren teknoloji ile donatılmış ve tecrübeli doktor ve hemşire kadrosu ile hizmet vermektedir.
Enfeksiyon kontrol önlemleri açısından ise ünitemiz anne ve baba dışında ziyaretçilere kapalıdır.
Yenidoğan yoğun bakım ünitemizde sadece hastanemizde doğan bebekler değil, aynı zamanda yoğun bakım ihtiyacı olan ve başka bir kurumda doğmuş olan bebekler de kabul edilmektedir.
Reyap Hastanesi İstanbul yenidoğan yoğun bakım ünitesinde şu hizmetler verilmektedir:
●      Erken doğan bebeklerin (24. gebelik haftasından itibaren doğan tüm prematüre bebeklerin) bakımı
●      Çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerin (1500 gram ve altı) bakımı
●      Solunum desteğine ihtiyaç duyan bebeklerin tedavisi (CPAP, ventilatör tedavisi, toraks tüpü takılması)
●      Bilirubin ölçümü ve Sarılık tedavisi (fototerapi /ışık tedavisi/, kan değişimi)
●      Yenidoğan konvülsiyon tedavisi
●      Yenidoğan sindirim sistemi hastalıklarının ve beslenme sorunlarının tedavisi
●      Otomatik ABR yöntemi ile yenidoğan işitme taraması
●      Erken doğan bebeklerde ROP (prematüre retinopatisi) muayenesi
●      Hasta başı USG (beyin ve iç organların değerlendirilmesi için ultrason)
Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Yer Alan Ekipmanlar
Üniteye ilk girdiğinizde, gördüğünüz tüm ekipmanlardan biraz endişe duymanız normaldir. Ancak bu ekipmanların her biri bebeğinizin iyileşmesine yardımcı olmak için yerleştirilmiştir.
Bebek Isıtıcıları
Bunlar, bebeklerin izlenirken sıcak kalmasına yardımcı olmak için üzerlerinde ısıtıcılar bulunan küçük yataklardır. Açık oldukları için bebeklere kolay erişim sağlarlar.
İnkübatörler
Bunlar, şeffaf, sert plastikle çevrili küçük yataklardır. Kuluçka makinesindeki sıcaklık, bebeğinizin vücut ısısını olması gereken yerde tutmak için kontrol edilir. Doktorlar, hemşireler ve diğer bakıcılar, kuluçka makinesinin yanlarındaki deliklerden bebeklere bakarlar.
Fototerapi
Bazı yenidoğanlarda sarılık gelişebilir. Fototerapi, sarılığı tedavi eder. Tedavi sırasında bebekler özel bir ışık terapisi battaniyesine uzanırlar ve yataklarına veya küvözlerine ışıklar takılır. Bebeklerin çoğu sadece birkaç günlüğüne fototerapiye ihtiyaç duyar.
Monitörler
Monitörler, hemşirelerin ve doktorların bebeğinizin yaşamsal belirtilerini (sıcaklık, kalp atış hızı ve nefes alma gibi) übitedeki herhangi bir yerden takip etmesine olanak tanır.
Besleme Tüpleri
Prematüre bebekler veya hasta olan bebekler genellikle henüz ememez veya biberonu ağzına alamaz. Diğerleri emzirebilir veya biberon alabilir ancak büyümek için yine de ekstra kaloriye ihtiyaç duyabilirler. Bu bebekler, bir beslenme tüpü aracılığıyla besin (mama veya anne sütü) alırlar. Hemşireler ağrıyı önlemek için sık sık tüpleri değiştirirler.
İntravenöz Kateter
Bir intravenöz kateter (IV), ilaç ve sıvı vermek için bir damara giren ince, bükülebilir bir tüptür. Ünitedeki neredeyse tüm bebeklerin IV’si vardır. Bunlar genellikle ellerde veya kollardadır. IV’ler, bebeğinize birkaç saatte bir aşı yapmak yerine bazı ilaçların günün her saati küçük miktarlarda verilmesine izin verir. 
Ventilatörler
Ünitedeki bebeklerin bazen nefes almak için ekstra yardıma ihtiyacı vardır. Bir bebek ventilatöre (veya solunum makinesine) bir endotrakeal tüp (ağız veya burun yoluyla nefes borusuna yerleştirilen plastik bir tüp) ile bağlanır.
Okssijen Başlığı veya Burun Kanülü
Bazı bebeklerin fazladan oksijene ihtiyacı vardır ancak ventilatöre ihtiyaç duymazlar. Kendi kendine nefes alabilen bebekler, burundaki plastik tüplerden (nazal kanül olarak adlandırılır) veya kafasına yerleştirilen bir oksijen başlığından oksijen alabilir.

Yenidoğan Yoğun Bakım Doktorları

HEMEN RANDEVU AL

Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır.   

2

HASTANE

126

UZMAN DOKTOR

1200+

PERSONEL

45

TIBBİ BİRİM

500000+

YILLIK HASTA SAYISI

X