Jilet İzlerinin Dermabrazyon ve Greftleme ile Kamuflajı

jilet-izlerinin-dermabrazyon-ve-greftleme-ile-kamuflaji

Jilet izleri genellikle ergenlik döneminde yoğun stresli dönemlerde yapılmış kendi kendine zarar verme sonucu oluşan ve toplum tarafından hoş kabul edilmeyen deri kesikleridir.

İlerleyen yıllarda bu izler kişi için utanç kaynağı olabilmektedir. Bu sebepten dolayı yaz günü uzun kollu elbiseler tercih edilmekte ve kollar saklanmaya çalışılmaktadır.

Vücudun herhangi bir bölgesinde ve herhangi bir nedenle (cerrahi, travma, enfeksiyon vs.) meydana gelmiş yara izinin tamamen görünmez hale getirilmesi bugünkü tekniklerle ve teknolojiyle mümkün değildir. Kötü görünen iz daha iyi bir görünüme kavuşturulabilir, ancak tamamen ortadan kaldırılamaz. Kol veya önkoldaki eski izler mekanik dermabrazyon sonrası ince kısmı kalınlıkta deri grefti ile kapatılarak jilet izi görünümü kamufle edilebilir.

Koltukaltı veya genel anestezi sonrası izlerin olduğu bölgeye mikromotor denilen aletle aşındırma yapılır. Ardından ince kalınlıkta deri kasığa yakın uyluk bölgesinden dermatom denilen aletle alınır ve aşındırılmış deri bölgesine sabitlenir.

3 ile 5 gün nemli pansuman altında ve hareketsiz kalmasına özen göstererek (alçı atel ile) bırakılır. Deri alınan uyluk bölgesi de nemli pansuman ile ortalama 10 gün kapatılarak buranın kendiliğinden epitelize olması, yani iyileşmesi beklenir.

Yukarıda anlatılan bu işlem aslında izi ortadan kaldırma işlemi değildir, izi dönüştürme işlemidir. Uygulanan operasyonun ana fikri; toplum tarafından kabul görmeyen, hoş karşılanmayan jilet izinin kabul gören  yanık izine çevrilmesidir.

X