Kalp ve Damar Cerrahisi

Kalp ve Damar Cerrahisi

Reyap Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde uzman doktorlarımız yönetiminde koroner bypass cerrahisi, kapak ameliyatları, büyük aort damarı ameliyatları, bacak atardamarları ve varis ameliyatları, karotis (şah damarı) ameliyatları başarı ile uygulanmakta olup ameliyat öncesi ve sonrası yoğun bakımda hasta takibi yapılmaktadır.
Açık Kalp Operasyonları
Kalp ve damar cerrahisi kliniğimizde yapılan açık kalp operasyonlarında kalp-akciğer makinesi kullanılır ve operasyon esnasında bir süre kalp ve akciğer durdurulur. Bu organların görevini bu süre içinde kalp-akciğer makinesi üstlenir. Gerekli operasyon yapıldıktan sonra kalp-akciğer makinesinden çıkılarak bu organlar, görevlerini yeniden üstlenirler.
Koroner Bypass Cerrahisi
Koroner bypass operasyonlarında genellikle 3 ya da daha fazla damara müdahale edilmektedir.
Ameliyatların süresi bypass uygulanacak damarların sayısına ve ek olarak yapılacak girişimlere göre değişmekle birlikte ortalama 4 saattir. Hasta yoğun bakıma alındıktan 4-6 saat sonra tamamen uyanır ve solunum destek cihazından ayrılır.
Koroner bypass ameliyatlarından sonra hastalar genellikle 1 hafta içinde kendi ihtiyaçlarını giderebilecek, 2-3 hafta içerisinde ise yalnız yaşayabilecek duruma gelirler.
Koroner bypass ameliyatlarında genellikle hastanın göğüs, kol damarı ve bacak toplardamarları kullanılmaktadır.
Kapak Ameliyatları
Hastanemizde mitral ve aort kapak ameliyatları sıklıkla yapılmaktadır. Aort kapaklarda ileri yaşa bağlı kireçlenmelere yönelik ameliyatlar daha sık gerçekleştirilmektedir. Mitral kapak ameliyatlarında sıklıkla görülen ritim bozuklukları (atriyal fibrilasyon) yine cerrahi ekibine özel bir yöntem olan radyofrekans ablasyon ile düzeltilmektedir.
Bu yöntem ülkemizde sadece birkaç merkezde uygulanmaktadır ve Reyap Hastanesi, bunlardan biridir.
Mitral kapak hastalarında daha uzun süre dayanıklı olan mekanik kapakların tercih edilmesinin yanı sıra kapak tamirleri yöntemleri de mevcuttur. Genel durumu iyi ve beklenen hayat süresi uzun olan ileri yaş hastalarda da aynı tür kapaklar kullanılmaktadır.
Biyolojik kapaklar ise, doğum yapmak isteyen genç kadınlarda veya ileri yaşta olup kan sulandırıcı ilaç kullanmakta zorluk çekecek olan hastalarda uygulanmaktadır.
Büyük Aort Damarı Ameliyatları
Büyük aort damarı ameliyatlarında öncelikle endovasküler cerrahi, yani endostent tercih edilmektedir. Kalp damarlarına yerleştirilen 1 milimetrelik stentler gibi aort içine konulan 2-3 santimetre çapında stentler başarı ile göğüs ve karın aortuna konulabilmektedir.
Bu işlem invaziv radyoloji departmanı ile birlikte yürütülmektedir. Bunun yanında büyük aort anevrizmalarında tüm aortanın değiştirildiği ameliyat yöntemleri de kullanılmaktadır.
Asendan Aort Anevrizma Operasyonu
Çıkan aortun genişlemesi ve balonlaşması hastalığıdır. 50 mm ve üzerindeki anevrizmalarda diseksiyon ve rüptür gelişme olasılığı yüksek olduğu için operasyon önerilir. Genel anestezi altında, kalp-akciğer makinesi kullanılarak anevrizmatik damarın eksizyonu, yerine yapay damar yerleştirilmesi operasyonudur.
Bacak Atardamarları ve Varis Ameliyatları
Damar hastalıkları arasında en sık görülen varis, bir toplardamar hastalığıdır ve skleroterapi yapılamayan hastalara ameliyat yapılmaktadır. Bu durumda bypass ameliyatları yapılmaktadır ve suni damarlar kullanılmaktadır.
Varis İçin Skleroterapi
Enjeksiyon ile kurutma (skleroterapi), hastaneye yatmadan gerçekleştirilebilir. Bazı durumlarda ameliyattan sonra tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabileceği gibi, nükslerin tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Mikro varisler hastanemizde endovenöz lazer teknigi ile tedavi edilebilmektedir.
Karotis (Şah Damarı) Ameliyatları
Koroner kalp hastalığı olanlarda şah damarının daraltıcı hastalığı görülme sıklığı oldukça fazladır (%8-12). Bu nedenle koroner bypass ameliyatı olması gereken 55 yaşın üzerindeki her hastanın şah damarlarının renkli Doppler ultrasonografi ile tetkik edilmesi hayati önem taşımaktadır.
Ameliyat öncesinde %70-80’in üzerinde darlık saptanan hastalarda, şah damarı gerek kalp ameliyatından önce gerekse (özel durumlarda) kalp ameliyatı ile birlikte ameliyat edilmektedir. Bu ameliyatta şah damarını daraltan sert plaklar temizlenmekte ve gerekirse şah damarı bir yama ile genişletilmektedir.
Hastalarımız genellikle ameliyattan bir gün önce yatırılır, ameliyat sonrasi 2-5 saat süre ile solunum cihazına bağlı kalıp ertesi gün servise çıkarılabilmektedir. Bu işlemde taburcu olma süresi ortalama 4-5 gündür.
Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi
Hastanemizde ameliyat sonrası bakım ve takibin en mükemmel şekilde gerçekleştirildiği 22 yataklı servisi, 8 yataklı KVC yoğun bakım ünitesinde bağışıklık sistemi zayıflamış hastaların takip edilebileceği 1 adet basınç ayarlı izolasyon odası bulunmaktadır.
Her yatak başında EKG, non invaziv veya invaziv tansiyon, solunum, ısı gibi temel parametrelerin ölçümünü sağlayan cihazları, intraaortik balon pompası ve tüm özel girişim gerektiren basınç ölçüm izlenimlerini sağlayan gelişmiş monitörler bulunmaktadır.
Yoğun bakımda hasta başı monitörizasyonuna ilave olarak monitör teknisyenlerinin santral monitörizasyon ile 24 saat hasta takibi yapılmaktadır.
Her yatak başında solunum desteği sağlamak için ventilatör bulunur.
Ayrıca ameliyathaneden yoğun bakım ünitesine ve BT, MR gibi görüntüleme yöntemlerinin gerçekleştirildiği radyoloji bölümüne transferde kullanılmak üzere mobil ventilatörler bulunmaktadır. Enfeksiyon riski taşıyan hastalar için bir adet izolasyon odası vardır.
Gerektiğinde yatak başında kalp ultrasonu (EKO), röntgen ve EEG yapılabilir, ayrıca göğüs tüpü takılması ve trakeostomi açılması işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.
İzole hasta odalarımızın hepa filtresi yoğun bakımın içindeki hepa filtrelerden ayrıdır. Yoğun bakım ünitesinin ameliyathaneye bitişik olarak yapılandırıldığı hastanemizde, hastalarımızın ameliyat sonrası enfeksiyon riski minimuma indirgenmiştir.
Enfeksiyon riskini minimuma indiren en yeni sistemlerle donatılmış olan kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitemiz, kapalı sistem ve özel iklimlendirme havalandırma sistemine sahiptir.
Bypass Operasyonlarında Bacak Yarası ile Barışma Zamanı!
Reyap Hastanesi Çorlu ve İstanbul’da uygulanabilen By-pass ameliyatında hastaların en önemli sorunlarından olan bacaklarda oluşan yaralar sorun olmaktan çıkıyor. Ağrı, morarma, sertleşme ve iyileşme sorunlarının yanında hareket kabiliyetlerinde de ciddi kısıtlamaya yol açan bu sorun, modern teknoloji sayesinde çözülmüştür.
Hastanelerimizde, görünüm olarak sorun olan bu uzun kesilerin yerine artık 2 cm’lik küçük bir kesi ile tüm damarı sorunsuz çıkarmayı sağlayan endoskopik damar çıkarma yöntemi uygulanarak hastaların konforları sağlanmaktadır.

Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorları

HEMEN RANDEVU AL

  Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır.  

  2

  HASTANE

  106

  UZMAN DOKTOR

  1200+

  PERSONEL

  45

  TIBBİ BİRİM

  1000000+

  YILLIK HASTA SAYISI

  X