Kendi Kendine Meme Muayenesi

kendi-kendine-meme-muayenesi
Meme kanseri son yıllarda giderek yaygınlaşan ve sıklığı giderek artan önemli bir sağlık sorunudur.

Genellikle yurtdışından bildirilen çalışma sonuçları, günümüzde meme kanseri sıklığının neredeyse dokuz kadında bire ulaştığını bildirmektedirler. Kadınlar arasında görülen kanser türlerinde ise %25’ ten fazla bir orandadır.
Tüm dünyada kanserden ölüm oranlarında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır.
Bilindiği üzere pek çok kanserde tümörün büyüklüğü ile ters orantılı bir seyir vardır. Bir tümör ne kadar erken ve küçük yakalanırsa üstesinden gelmek o kadar mümkündür.
Diğer kanserlere oranla yerleşim yeri itibariyle henüz çok küçükken yakalama olasılığıyla meme kanseri günümüzde artık giderek daha rahat baş edilebilir bir kanser türü haline gelmiştir.
Dolayısıyla, her kadın kendi kendine meme muayenesi yapmayı öğrenmeli ve bunu düzenli bir alışkanlık haline getirmelidir. Çünkü meme kanserinde erken tanı, daha etkili tedavi ve çoğu durumda tam şifa anlamına gelir.
Yıllık olağan muayenelerinizde doktorunuzun yaptığı meme muayenesi ve belli bir yaştan sonra muayeneye ek olarak yapılan mamografi/meme ultrasonografisi meme kanseri erken tanısının doktorunuza düşen kısmıdır.
Gerekli durumlarda ve özellikle de muayene sırasında normal dışı olduğunu düşünülen bir bulguya rastladığında mutlaka doktora danışılmalıdır.
 
Kendi kendine meme muayenesi ne zaman yapılır?

Kendi Kendine Meme Muayenesi her kadının yapması ve 20 yaşında başlaması gereken bir yöntemdir. Ayda bir kez olmak üzere ömür boyu sürdürülmelidir.

• Adet gören kadınlarda: Adetin bitiminden itibaren 5 ila 7. günlerde
• Menopozdaki kadınlarda: Her ayın belirlenen aynı günü
• Emziren kadınlarda: Emzirmeyi takiben göğüslerdeki süt boşaldıktan sonra
• Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda: Her yeni kutunun başlangıcından bir gün önce
 
Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?

Kendi kendine meme muayenesinde üç aşama vardır. Doğru bir muayene için bu aşamalar sırasıyla ve dikkatle uygulanmalıdır.

1. Memelerin gözle değerlendirilmesi
2. Yatar pozisyonda elle değerlendirme
3. Memelerin ayakta elle değerlendirilmesi
 
Unutulmamalıdır ki memedeki kitlelerin %80’ i hastaların kendisi tarafından saptanmaktadır. Vücudun dışında yer alan bu organın tümörleri, daha küçükken elle kolayla saptanabilmesi sayesinde, günümüzde artık tedavisi giderek kolaylaşan ve tümüyle bertaraf edilebilen tümörler arasında yer almaktadır.
Ancak bu avantaj, meme muayenesini ihmal edenlerde bir dezavantaj hale gelmektedir. Bu muayenenin amacı hastanın kendi kendine hastalığının tanısını koyması değil, normalden farklı bir durumdan erkenden hekimini haberdar etmesidir.
Sizlere sağlık dolu, mutlu günler dilerim…
 
Prof. Dr. Cengizhan YİĞİTLER
Genel Cerrahi Uzmanı
Reyap Hastanesi Çorlu
X