KOAH – Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı

koah-kronik-obstruktif-akciger-hastaligi

Kronik obstruktif akciğer hastalığı kısaca (KOAH), zararlı gaz ve partiküllere karşı hava yolları ve akciğerin artmış kronik inflamatuar yanıtı ile ilişkili, genellikle ilerleyici özellikteki kalıcı hava yollarının daralması ile karakterize, önlenebilir, tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Hastalık orta ve ileri yaş grubunda daha sık ortaya çıkar ve yavaş ilerleme gösterir. Bu nedenle KOAH’lı hastalar erken dönemdeki belirtilerini sigara içimine veya yaşlarının ilerlemesine bağlarlar.

Nefes daralması, öksürük , balgam , göğüs ve sırt ağrısı başlıca bulgulardır. Sigara içimi, hava kirliliğine maruz kalma, bazen genetik geçişler hastalık sebepleri arasında sayılır.

Tanıyı koyabilmede hastadan alınan anamnez ve yapılan muayene sonrası,  bize yardımcı olan yöntemler arasında  solunum fonksiyon testi, Pa Akciğer grafisi ve gereken durumlarda akciğer tomografisi, hemogram ve diğer rutin biyokimyasal kan tetkikleri vardır . 
     
KOAH’ta tedavinin en önemli hedefi hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak, alevlenme dediğimiz enfeksiyon durumlarıyla erken mücadele etmek ve ölüm hızını azaltmaktır.
Başta sigara ve diğer nikotin içeren maddelerin bırakılması, fiziksel aktiviteyi artırmak gerekmektedir .

Tedavi protokolümüzde solunum yollarını rahatlatıcı, hastalığın ilerlemesini engelleyici ilaçların yanı sıra, sık enfeksiyonlardan korumak amacıyla grip ve zatüree aşısı önerilmektedir.

X