Nefroloji

Nefroloji

Nefroloji; başlıca böbrekler olmak üzere, mesane ve idrar yollarını kapsayan boşaltım sisteminin hastalıklarını inceleyen bilimdir.
Nefroloji bölümümüz böbrek hastalığının erken evrelerini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olmak için düzenli kontrol önerir. Çünkü bazen hastalığın erken evrelerde herhangi bir belirti olmayabilir veya yorgunluk, uyku problemleri ve idrar miktarında değişiklikler gibi spesifik olmayan semptomlar ortaya çıkabilir.
Düzenli testler, özellikle böbrek hastalığı riski altındaysanız (yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, ailede böbrek sorunları öyküsü) önem arz eder.
Nefrolojinin incelediği başlıca hastalıklar
●      Böbrek iltihapları (nefrit, pyelonefrit gibi)
●      Böbrek yetmezliği (akut veya kronik)
●      İdrar yolu enfeksiyonları
●      Hipertansiyon (böbrek kaynaklı)
Nefroloji Bölümünde Yapılan Test ve Prosedürler
Nefrologlar böbrek, idrar yolları ve mesane hastalıklarının tanı ve tedavisi için çeşitli testler ve prosedürler gerçekleştirebilirler.
Laboratuvar Testleri
Böbreklerinizin işlevini değerlendirmek için çok çeşitli testler kullanılabilir. Bu testler tipik olarak kan veya idrar numunesi üzerinde gerçekleştirilir.
Kan Testleri
Glomerüler filtrasyon hızı (GFR), nefroloji bölümünde yapılan testlerden biridir. Bu test böbreklerinizin kanınızı ne kadar iyi filtrelediğini ölçer. Böbrek hastalığında GFR normal seviyelerin altına düşmeye başlar.
Serum kreatinin testinde kandaki kreatinin miktarı değerlendirilir. Kreatinin, atık bir üründür ve böbrek yetmezliği olan kişilerin kanında daha yüksek seviyelerde bulunur.
Kan üre nitrojeni (BUN) testinde kreatinin de olduğu gibi kanda bulunan BUN seviyesi ölçülür ve bu atık ürünün yüksek seviyelerinin bulunması böbrek fonksiyon bozukluğunun bir işaretidir.
İdrar Testleri
İdrar tahlili sonucunda anormal miktarlarda kan, glikoz, protein veya bakteri varlığının yanı sıra pH ölçümü gerçekleştirilir. Bun değerlerin her biri böbrek hastalığının tanısı için önemlidir.
Albümin/ kreatinin oranı (ACR) testi, idrardaki protein albümin miktarını ölçer. İdrarda albümin bulunması, böbrek fonksiyon bozukluğunun bir işaretidir.
24 saatlik idrar toplama yönteminde, 24 saat boyunca üretilen tüm idrarı toplamak için özel bir kap kullanır. Bu numune üzerinde daha fazla test gerçekleştirilebilir.
Kreatinin klirensi testi, böbrek disfonksiyonu test bataryasında önemli bir yere sahiptir. Bu, kandan çıkan ve idrara taşınan kreatinin miktarını hesaplamak için kullanılan hem kan örneğinden hem de 24 saatlik idrar örneğinden alınan kreatinin ölçüsüdür.
Prosedürler
Laboratuvar testlerinin sonuçlarını gözden geçirmeye ve yorumlamaya ek olarak nefrolog aşağıdaki prosedürler üzerinde başka uzmanlarla birlikte çalışabilir:
●      Ultrason, BT taraması veya X-ışınları gibi böbreklerin görüntüleme testleri
●      Diyaliz kateterinin yerleştirilmesi dahil olmak üzere diyaliz
●      Böbrek biyopsileri
●      Böbrek nakli

HEMEN RANDEVU AL

  Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır. 

  2

  HASTANE

  126

  UZMAN DOKTOR

  1200+

  PERSONEL

  45

  TIBBİ BİRİM

  500000+

  YILLIK HASTA SAYISI

  X