3 TESLA MR

3 TESLA MR

3 Tesla MR, tüm vücudun görüntülenmesinde kullanıldığı gibi beyin ameliyatlarında sağladığı hızlı görüntülerle, tümörün temizlenmesine yardımcı olan bir cihazdır.
Ameliyat yapılırken de görüntü elde edilebilmesi özelliği sayesinde cerrah, ihtiyaç duyduğu her noktada hastayı uyandırmadan ve ameliyat bölgesini kapatmadan steril bir ortamda tetkik yapabilir. Bu da cerrahın, ulaşılması zor bölgelerde bile tümörün büyüklüğü ve yerleşimi konusunda fikir elde etmesi anlamına gelir. Kalıntıların tümüyle temizlenememesi, fonksiyonel alanlarda hasar oluşması, hatalı bölgelere işlem yapma gibi riskler ortadan kalktığı için ikinci ameliyata gerek duyulmadan 3 Tesla MR sayesinde ameliyat, tek aşamada sonlandırılabilir.
3 Tesla MR’nin Özellikleri
3 tesla MR, daha düşük manyetik alana sahip MR’lerden en az 2 kat daha yüksektir. Böylece güvenilir ve yüksek çözünürlüklü görüntüler, hızlı bir şekilde elde edilir. 3 Tesla MR’nin, diğer görüntüleme yöntemlerine kıyasıyla pek çok avantaja sahiptir.
Doğru Veriler Elde Etmeyi Sağlar
Düşük tesla MR’lere göre daha sağlıklı veri elde etmeyi sağlar. 3 Tesla MR cihazı ile daha önce kullanılan düşük teslalı MR’lara göre hem ameliyat sırasında hem de sonrasında çözünürlüğü yüksek ve hızlı veriler elde edilmesi mümkündür. Cihaz bunu; güçlü manyetik alanı ile gerçekleştirir. Daha önce kullanılan 1.5 Tesla MR cihazına göre, iki kat manyetik alan gücü yaratarak dokulardan daha fazla sinyal alınması yöntemiyle çalışır.
Hızlı Çalışır
Yüksek manyetik güce sahip MR, daha hızlı çalışır. Bu, özellikle beyin ameliyatlarında önem kazanır. Görüntülerin ameliyat sırasında değerlendirilmesiyle, ameliyatın başarı şansı yükselir.
İkinci Ameliyat Riskini Ortadan Kaldırır
Intraoperatif MR kullanılmadan yapılan ameliyatlarda çeşitli riskler ortaya çıkabilir. MR kullanmadan gerçekleştirilen ameliyatlarda; mikroskopla görülemeyecek kadar küçük olması ya da beynin dokusuyla aynı renkte olması gibi nedenlerle kalıntılar tespit edilemez. Oysa beyin tümörü ameliyatlarında bu nedenlerden dolayı kalıntı kalma olasılığının %30-40 civarındadır.
Ameliyattan sonra hasta, yoğun bakıma alınır ve burada 24 saat kaldıktan sonra çekilen MR görüntüsüyle, kalıntı olup olmadığı hakkında kesin bilgi elde edilir. Eğer MR’da bir kalıntı saptanırsa, ikinci ameliyat kararı alınır. Ancak 3 Tesla MR’nin operasyon esnasında kullanılabilmesi sayesinde kalıntılar hemen fark edilir ve 2. ameliyata ihtiyaç kalmaz.
Beyindeki Kalıntı İhtimalini Sıfıra Düşürür
3 Tesla MR cihazı sayesinde operasyon sonrasında beyinde kalıntı ihtimali sıfıra iner. Elde ettiği görüntüler sayesinde gözden kaçabilecek tüm kalıntıları ortaya çıkarır ve böylece cerrahın bu kalıntıları da alabilmesi için doğru veri sağlanmış olur.
Kalıntı kalmasının kötü sonuçlarından biri, tümörün bu kalıntılardan tekrar büyüme riskinin olmasıdır. Büyüyen tümörün, yaşam kalitesini düşürmesinin yanı sıra hastanın yaşamını yeniden tehdit etmesi de olasıdır. Kalıntıların tamamen yok edilmesiyle kötü huylu tümörlerin metastaz yapma süresi de uzar. İşlem bölgesi kesin olarak saptanır.
Beyin çok hassas bir yapıya sahip olduğu için cerrahın ameliyat sırasında büyük bir titizlikle hareket etmesi gerekir. Dolayısıyla tümörün, küçük kalıntıların ve damar anomalilerin bulunduğu bölgelerin çok iyi tespit edilerek işlem yapılması önemlidir.
Ancak bu noktada cerrah, bir başka önemli sorunla karşı karşıya kalır. Kafatası açıldığı zaman, beyin çok hafif de olsa yer değiştirir Bu yüzden ameliyat öncesinde çekilen MR görüntüleri dikkate alındığında hatalı bölge üzerinde işlem yapma riski mevcuttur. Bu durumda; küçük bir hata bile hastanın tedavi şansını düşürebilir.
Operasyon sırasında kullanılabilen 3 Tesla MR cihazı ise hatalı bölge üzerinde işlem yapma riski ortadan kalkar.
Ameliyata Bağlı Yan Etkileri Ortadan Kaldırır
Beynimizin ‘konuşma’ ve ‘vücudun karşı tarafını oynatma’ gibi fonksiyonel alanlarını, beyne bağlı olan liflerin tümöre olan yakınlığını ve o noktaya ne kadar baskı yaptığı gibi unsurlarını da ameliyat sırasında, intraoperatif 3 Tesla MR cihazıyla rahatlıkla tespit etmek mümkündür. Cerrahi müdahale esnasında ihtiyaç duyulan her noktada MR çekilerek tümör ile lifler arasındaki bağlantı kontrol edilebilir. Bu sayede hastanın felç olması ya da konuşma yeteneğinin kaybolması gibi ciddi riskler de ortadan kalkar.

REYAP SAĞLIK GRUBU | İSTANBUL - ÇORLU

YAŞAM KALİTENİZİ YÜKSELTMEK İÇİN!

Konforlu Bakım

Suit oda, corner suit oda, özel hasta odası ve yoğun bakım yatakları ile birlikte hasta ve hasta yakınlarına üst düzey konfor sunmaktayız.

Uzman Tıbbı Birimler

Reyap Sağlık Grubu; tıptaki gelişmeleri takip eden, alanında uzman ve akademik hekim kadrosu ve deneyimli sağlık çalışanları ile 7 gün 24 saat uluslararası standartlarda hizmet sunmaktadır.

Üst Düzey Kalite

Reyap Sağlık Grubu olarak, 2011 yılında Tekirdağ Çorlu’da hizmete giren ilk hastanesinin ardından, Ekim 2016’da Reyap Hastanesi İstanbul ile Esenyurt’ta üst düzey kalitede hizmetine devam ediyor.

Teknolojik Ekipmanlar

Tam teknik kapasiteye sahip, ileri teknoloji ürünü tıbbi cihazlar ile üstün nitelikli sağlık hizmeti sunuyoruz.

HEMEN RANDEVU AL

  Hızlı randevu formu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır.

  2

  HASTANE

  126

  UZMAN DOKTOR

  1200+

  PERSONEL

  45

  TIBBİ BİRİM

  500000+

  YILLIK HASTA SAYISI

  X