Tomosentez Mamografi

Tomosentez Mamografi

Meme kanseri taramasında en modern cihazi 3 boyutlu tomosentez dijital mamografidir.
Bilinen konvansiyonel tomografi tekniğinin temellerine dayanan ve dijital görüntülemenin de avantajlarını kullanan bir teknoloji olan meme tomosentezi incelenen memenin hacimsel görüntülerini yaratır ve sonra bu hacimsel bilgi setinden kesitsel görüntüleri yapılandırır.
Bu milimetrik kesitler sayesinde meme dokusu daha net ve ayrıntılı olarak görüntülenmekte ve varsa tümörün yeri 3 boyutlu olarak tespit edilmektedir.
Kanserli doku yoğun meme dokusu içinde gizlenebilir ve bu sebeple 2 boyutlu mamografiyle görüntülenmesi mümkün olmayabilir. 2 boyutlu görüntünün eksikleri göz önüne alındığında 3 boyutlu meme tomosentezi ile tanıda ulaşılan doğruluk oranı artışı, hayati önem kazanmaktadır.
Reyap Hastanesi’nde kullanılan Mammomat Inspiration Prime Edition görüntüleme ve tanı cihazlarının en yeni ve en gelişmiş örneği olup kadınlara kusursuz hizmet sunulması için tasarlanmıştır.
Tomosentez Prosedürü
Tomosentez prosedürü, mamogramınkine çok benzerdir. Genellikle tomosentez prosedürü yaklaşık 15 dakika sürer. Tomosentez için hastaneye gelen hasta, öncelikle elbisesini belden yukarı çıkarmak için soyunma odasına götürülür ve orada önlük veya pelerin giyer.
Daha sonra tomotosentez cihazının yanına giden hastanın her seferinde bir memesi röntgen alanına konumlandırılır.
Bu prosedürde göğüs, mamografide olduğu gibi sıkıştırılmaz. Ancak, görüntüleme işlemi sırasında sadece göğsü sabit tutmak için plaklar yine de alçaltılacaktır ve X-ışını tüpü göğsün üzerine yerleştirilir. Prosedür sırasında, X-ışını tüpü göğsün üzerinde bir kemer oluşturarak hareket eder.
İşlem sırasında 7 saniye içerisinde göğsün 11 görüntüsü alınır. Daha sonra, diğer göğsün görüntülerinin çekilebilmesi pozisyon değiştirilir.
Bu işlem tamamlandıktan sonra görüntüler, her iki memenin 3 boyutlu görüntüsünü oluşturacak bilgisayara gönderilir. Son görüntü, radyoloğa ve ardından muayene edilmek üzere doktora gönderilir.
Prosedür İçin Hazırlık
Tomosentez için hazırlık, mamografi için hazırlanmaya benzerdir. Prosedür önce şunlara dikkat etmenizde fayda vardır;
●      İki parçalı giysiler giyin. Bu, prosedür için soyunmayı kolaylaştırır ve belden aşağısının giyinik kalmasına izin verir.
●      Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız veya emziriyorsanız bunu doktorunuza bildirin.
●      Göğüs hassasiyetini azaltmak için prosedürü regl döngünüzden bir veya iki hafta sonra planlayın.
●      Olası göğüs hassasiyetini azaltmak için işleminizden iki hafta önce yediğiniz veya içtiğiniz kafein miktarını sınırlandırın.
●      İşlem günü belden yukarısında deodorant, pudra, losyon, yağ veya krem kullanmayın.
●      Doktorunuza sahip olabileceğiniz herhangi bir semptom, göğüslerinizdeki veya yakınında ameliyatlar, aile öyküsü veya prosedürden önce herhangi bir hormon kullanımı hakkında bilgi verin.
●      İşlemden önce göğüs implantlarınız olup olmadığını görüntüleme teknisyenine bildirin.

REYAP SAĞLIK GRUBU | İSTANBUL - ÇORLU

YAŞAM KALİTENİZİ YÜKSELTMEK İÇİN!

Konforlu Bakım

Suit oda, corner suit oda, özel hasta odası ve yoğun bakım yatakları ile birlikte hasta ve hasta yakınlarına üst düzey konfor sunmaktayız.

Uzman Tıbbı Birimler

Reyap Sağlık Grubu; tıptaki gelişmeleri takip eden, alanında uzman ve akademik hekim kadrosu ve deneyimli sağlık çalışanları ile 7 gün 24 saat uluslararası standartlarda hizmet sunmaktadır.

Üst Düzey Kalite

Reyap Sağlık Grubu olarak, 2011 yılında Tekirdağ Çorlu’da hizmete giren ilk hastanesinin ardından, Ekim 2016’da Reyap Hastanesi İstanbul ile Esenyurt’ta üst düzey kalitede hizmetine devam ediyor.

Teknolojik Ekipmanlar

Tam teknik kapasiteye sahip, ileri teknoloji ürünü tıbbi cihazlar ile üstün nitelikli sağlık hizmeti sunuyoruz.

HEMEN RANDEVU AL

  Hızlı randevu formu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır.   

  2

  HASTANE

  126

  UZMAN DOKTOR

  1200+

  PERSONEL

  45

  TIBBİ BİRİM

  500000+

  YILLIK HASTA SAYISI

  X