Terleme Tedavisi

TERLEME TEDAVİSİ

Özel Reyap Hastanesi Çorlu doktorlarından Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Nejla DİNÇER, terleme tedavisinde kullanılan yöntemler hakkında bilgiler verdi.

Dinçer yaptığı açıklamada;

“Şu son dönemde iklim farklılaşması ile birlikte yaz döneminde hepimizin ortak sıkıntısı terlemek ve buna bağlı gelişen cilt rahatsızlıklarıdır.

Özellikle stres, endişe gibi psikolojik nedenlerle görülen terleme problemi gündelik hayatı, insan ilişkilerini etkilemekle birlikte çekingenlik yaratabilmektedir.

Kişinin günlük hayatının etkileyen aşırı terleme probleminin birden fazla tıbbi çözümü mevcuttur. Bunlardan bazıları cerrahi yöntemlerdir ve sık tercih edilmezler.

Cerrahi olmayan ve terleme tedavi yöntemleri arasında en popüler olan ise ‘Botulinum toksin tedavisi’ uygulamasıdır.

Terleyen bölgelere yapılan uygulama ile terleme ve beraberinde gelen kötü koku sorunu giderilebilir. Böylece hasta özgüvenini geri kazanabilir.

 Peki Botulinum Toksini Nedir?

Botulinum toksini (BT) laboratuvar şartlarında Clostridium  Botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Asetil Kolin serbestleşmesini engelleyerek ter yapımını azaltır. BT-A’nın Amerika Birleşik Devletleri’nde Botox, Avrupa’da Dysport adıyla satılan iki ticari formu mevcuttur. Ürünlerin ikisi de ülkemizde bulunmaktadır.

El, ayak ve koltuk altı terleme tedavisinde ulaşılabilir, günübirlik, ayaktan, konforlu bir uygulama olarak tercih edilmektedir.

Uygulama Öncesi Hazırlık

1-Uygulamanın etkisi, etki süresi ve yan etkiler konusunda bilgi verilir. Bilgilendirilmiş onam formu hasta tarafından imzalanır.

2-Uygulamadan 24 saat önce deodorant, antiperspirant kullanımı sonlandırılır.

3-Aksilla uygulaması için kıllar tıraş edilir.

4-Uygulamadan 30 dakika önce terlemeye neden olacak sıvı alımı kesilir.

Uygulama Öncesi Anestezi

1-Hastaya ağrıya dayanamıyorsa 1 saat öncesinden EMLA krem uygulanabilir.

2-Bazı hastalar ağrıya dayanıklı olabilir; bu durumda lidokain veya kriyojen sprey yeterli olabilir.

Uygulamanın süresi yaklaşık 30 dakikadır

Etkinin 1 hafta sonra başlayacağı hastaya anlatılır. 

“Yaşam kalitesi bozulmuş hastalar için botoks uygulaması etkili ve güvenilir bir seçenek olmuştur. Kullanılagelen yöntemlere yanıt vermeyen ve gün içinde fazla terlemekten dolayı günlük aktiviteleri, sosyal ilişkileri bozulmuş hastalara uygulanabilir.

Etki süresi 7-8 aydır.”

Özel Reyap Hastanesi Çorlu

Dermatoloji Uzmanı

Uzm. Dr. Nejla DİNÇER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X