Blog-artritler-desktop
Young sport man with strong athletic legs holding knee with his hands in pain after suffering ligament injury  isolated on white.

Reyap Hastanesi hekimlerinden FTR ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Özgöçmen, romatizmal hastalıkların sık karşılaşılan önemli bulgusu olan eklem ağrısı konusunda bilgi paylaştı.    

Artritler (eklem iltihapları), oldukça yaygın görülen ve sonuçları itibarıyla bedensel sakatlığa neden olabilen hastalıklardandır. İltihaplı eklem romatizmaları sadece eklemlerde hasar yapmakla kalmaz, kalp damar sistemi, böbrekler, gözler gibi diğer organ ve sistemlerde de hasarlar oluşturabilir.   

Genellikle ilk başvuru şikâyeti olduğu için eklem ağrılarını önemsemek gerekir. Şu üç bulgu iltihaplı eklem romatizması olabileceğini gösteren çok önemli işaretlerdir:  

-Sabahları eklemlerinizde yarım saatten fazla süren katılık ve tutukluk oluyorsa,  

-Başta el ve el-bilek eklemleriniz olmak üzere bir veya daha fazla ekleminizde şişlik oluşmuşsa, 

-Ekleminizi kavrayıp sıkıştırdığınızda ağrı hissediyorsanız, iltihaplı eklem romatizması olasılığınız yüksektir.  

Reyap Hastanesi hekimlerinden FTR ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Özgöçmen toplumda sık karşılaşılan bel ağrısı şikâyetlerinin hafife alınmaması gerektiğini belirtti ve bilgi paylaşımında bulundu:  

‘’Bel ağrıları toplumda yaygın görülen kas iskelet sistemi şikâyetlerindendir. Omurga ve ilişkili yapıların mekanik bozuklukları bel ağrısının sıklıkla rastlanılan nedenidir. Ancak iltihaplı omurga romatizmasında oluşan bel ağrısı farklı karakteriyle mekanik nedenlerden ayırt edilebilir.

İltihaplı omurga romatizmalarına bağlı bel ağrıları genellikle şu özelliklere sahiptir;  

Genellikle kırk yaşından önce başlayan ve genellikle 3 ay veya daha uzun süre devam eden ağrılardır. Bel ağrısı şikâyeti genellikle akut bir olayla veya aniden değil de, yavaş yavaş ve sinsi bir şekilde başlar. Geceleri özellikle sabaha karşı uykudan uyanmanıza neden olacak şiddette bel ağrısı olabilir. Egzersiz ve hareket etmekle bel ağrısı şiddeti azalabilir ancak uzun süre istirahat etmekle ve hareketsiz kalmakla düzelmez aksine şiddeti artabilir. Bu özelliklere sahip bel ağrısı iltihaplı omurga romatizmasının habercisi olabilir.’’

Bize Ulaşın

Çağrı Merkezi

0850 473 77 77

WhastApp

0553 077 70 08


Sizi Arayalım

This site is registered on wpml.org as a development site.