Blog-astim-nedir-desktop
Female hands holding asthma inhaler on wooden background

Solunum yolunda  daralmalar ile ortaya çıkan hastalığa astım denir. Hırıltılı solunum, öksürük, nefes daralması, göğüste sıkışma hissi en sık görülen belirtileridir.

Soğuk algınlığının ilerlemesi ya da alerjik hastalıklar astımı tetikleyebilir. Astımı tetikleyen en bilinen etkenler ev tozları, polenler, küf mantarları, kedi ve köpek, yün hayvanları ve bazı gıdalardır.

Astım hastalığının tanısı için hastanın klinik muayenesi sonrasında kanda bakılan alerji miktarının ölçümü, cilde yaptığımız alerji deri testi (prick test), solunum fonksiyon testleri ve akciğer sinüs grafisi tetkikleri yapılmaktadır.

Rahatlatıcı ilaçlar, astım hastalığının ilk aşamasında kullanılan ilaçlardır. Erken teşhis ile hastanın ilk bulgularını kontrol altına almak daha kolay olmakta ve tedavi ile yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır .

Hava yollarının daralmasını daha uzun süreli engelleyebilmek için kullandığımız kombine tedaviler bulunmaktadır. Hasta ve doktor işbirliği astım tedavisi ve takibinde çok önemlidir.

Acil ilaçlar, hastalığın çok fazla ilerlediği dönemde uygulanan tedavidir. Tedavinin amacı o an hastayı rahatlatmak ve şikâyetlerini gidermektir.

Kişisel Olarak Neler Yapabilirim?

En önemli nokta ilaçlarınızı doktorunuzun tarif ettiği şekilde ve dozda kullanmanızdır. Sigaranın bulunduğu ortamdan mümkün olduğunca uzak durmalısınız ve kesinlikle sigara içmemelisiniz. Düzenli yapılan egzersiz ve spor faaliyetleri hastalığınızın tedavisinde size yardımcı olacaktır.

Sağlıklı günler dileriz!

Bize Ulaşın

Çağrı Merkezi

0850 473 77 77

WhastApp

0553 077 70 08


Sizi Arayalım

This site is registered on wpml.org as a development site.