Blog-meme-muayenesi-desktop
Breast cancer awareness concept,Happy woman hands holding on breast,Great for prevention cancer concept

Meme kanseri son yıllarda giderek yaygınlaşan önemli bir sağlık sorunudur.

Genellikle yurtdışından bildirilen çalışma sonuçlarına göre, günümüzde meme kanseri sıklığının görülme olasılığı dokuz kadında bire ulaşmıştır. Kadınlar arasında görülen kanser türlerinde ise bu oran %25’ten fazladır. Tüm dünyada kanser sebepli ölüm oranlarında ise akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Bilindiği üzere pek çok kanserde tümörün büyüklüğü ile ters orantılı bir seyir vardır. Bir tümör ne kadar erken ve küçükken fark edilirse üstesinden gelmek de o kadar mümkündür.

Diğer kanserlere oranla yerleşim yeri itibariyle henüz çok küçükken fark edilebilmesi sebebiyle meme kanseri,  günümüzde giderek daha rahat baş edilebilir bir kanser türü haline gelmiştir.

Dolayısıyla, her kadın kendi kendine meme muayenesi yapmayı öğrenmeli ve bunu düzenli bir alışkanlık haline getirmelidir. Çünkü meme kanserinde erken tanı, daha etkili tedavi ve çoğu durumda tam şifa anlamına gelir.

Yıllık olağan muayenelerinizde doktorunuzun yaptığı meme muayenesi ve belli bir yaştan sonra muayeneye ek olarak yapılan mamografi/meme ultrasonografisi, meme kanserinin erken tanı ve tedavisinde önemli rol oynar. Muayene sırasında veya gündelik hayatta, normal olmadığı düşünülen bir bulguya rastladığında mutlaka doktora danışılmalıdır.

Kendi Kendine Meme Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Kendi kendine meme muayenesi her kadının yapması gereken bir yöntemdir. Ayda bir kez olmak üzere ömür boyu sürdürülmelidir.

  • Adet gören kadınlarda, adetin bitiminden itibaren 5 ila 7. günlerde,
  • Menopozdaki kadınlarda, her ayın belirlenen aynı gününde,
  • Emziren kadınlarda, emzirmeyi takiben göğüslerdeki süt boşaldıktan sonra,
  • Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, her yeni kutunun başlangıcından bir gün önce yapılmalıdır.
Kendi Kendine Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kendi kendine meme muayenesinde üç aşama vardır. Doğru bir muayene için bu aşamalar sırasıyla ve dikkatle uygulanmalıdır:

  1. Memelerin gözle değerlendirilmesi
  2. Memelerin yatar pozisyonda, elle değerlendirilmesi
  3. Memelerin ayakta, elle değerlendirilmesi

Unutulmamalıdır ki, memedeki kitlelerin %80’i hastaların kendisi tarafından saptanmaktadır. Tümörlerin daha küçükken elle, kolay bir şekilde fark edilebilmesi sayesinde tümörler, günümüzde tedavisi giderek kolaylaşan ve tümüyle bertaraf edilebilen tümörler arasında yer almaktadır.

Ancak bu avantaj, meme muayenesini ihmal edenlerde bir dezavantaj hale gelmektedir. Bu muayenenin amacı hastanın kendi kendine hastalığının tanısını koyması değil, normalden farklı bir durumda erkenden hekimini haberdar etmesidir.

Sizlere sağlık dolu, mutlu günler dilerim…
Prof. Dr. Cengizhan YİĞİTLER

Genel Cerrahi Uzmanı

Reyap Hastanesi Çorlu

Bize Ulaşın

Çağrı Merkezi

0850 473 77 77

WhastApp

0553 077 70 08


Sizi Arayalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This field is required.

This field is required.

This site is registered on wpml.org as a development site.