Blog-sinavlardan-once-yapilanlar-thumbnail
Diligent learner writing lecture by desk in college

Sınav öncesinde günlük rutinlerinizi yerine getirmenizin yanında, açık hava alacağınız yerlerde dolaşmanız, beslenmenize önem vermeniz, sınav öncesi ve sınav esnasında sizi rahatsız edebilecek yiyecekleri tüketmemeniz önerilmektedir.

Sınav için kaygılanmak başarıyı arttırmak için faydalıdır ancak bu kaygı sınav esnasında dikkatinizi dağıtıyorsa ve bildiklerinizi unutmanıza sebep oluyorsa artık sağlıksız kaygıya dönüşmektedir. Bunu engellemek sizin kendi düşünce kontrolünüzle olmaktadır.

“Eğer bu sınavı yapamazsam hayatımın sonu olur”, “Başarısız olursam ailemin emeklerini çöpe atarım” gibi olumsuz otomatik düşünceler aklınızdan geçiyorsa, bunlar hem gerçekçi düşünceler değil hem de  kaygıyı tetiklemektedir. Bu nedenle bunun yerine daha işlevsel ve gerçekçi düşünceler koymak önemlidir.

Örneğin “Bütün sene elimden geleni yaptım. Bu sınavda da bunu yapacağım.” “Evet, bu sınav önemli bir sınav. Ancak sadece hangi üniversiteye gireceğimi belirleyecek, tüm geleceğimi değil.” gibi alternatif ve gerçekçi düşünceler sizin için daha faydalı olacaktır.

Bazen heyecanı durdurmak zor olmaktadır ve alternatif düşünceleri düşünmenizi engellemektedir. Böyle bir durumda ilk başta nefes kontrolünü sağlamak sizi rahatlatacaktır. Heyecanlıyken göğüsten nefes alırız. Ancak bunu diyafram nefesine çekmek, fiziksel kontrolü sağlamanız için önemli olacaktır. Diyafram nefesinde nefes alırken karın dışarı doğru genişlerken, nefes verdiğiniz sırada karın içeri doğru çekilmelidir.

Bu da heyecanın fiziksel belirtilerini önleyebilmek hem de zihinsel olarak düşüncelerinizi kontrol edebilmeniz konusunda etkili olmaktadır. Şimdiden sizlere sınavda başarılar dileriz ve istediğiniz yerleri kazanmanızı temenni ederiz!

Bize Ulaşın

Çağrı Merkezi

0850 473 77 77

WhastApp

0553 077 70 08


Sizi Arayalım

This site is registered on wpml.org as a development site.