Açık Büfede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

acik-bufede-nelere-dikkat-etmeliyiz

Yapılan araştırmalara göre açık büfesi olan otellerde tatilciler 3-5 kiloya kadar alıyor. Kısa sürede alınan bu hatalı kiloları vermekte zaman ve çaba gerektiriyor.

Bu yüzden açık büfelerde porsiyon kontrolünün iyi yapılması gerekiyor. Diyetin çok dışına çıkmadan ve aşırıya kaçmadan beslenmeniz gerekmektedir. Öncelikle tabak olmadan açık büfeyi komple gezip yiyecek çeşitlerini görmenizi öneriyoruz.

Yiyeceklerinizi kararlaştırdıktan sonra tabak ile tekrar açık büfeyi gezebilirsiniz. Seçeceğiniz tabağın boyutunun küçük olması porsiyon kontrolünü ayarlamanızda kolaylık sağlayacaktır. Kendinizi sınırsınız yeme fikrine kaptırmadan doyduğunuzu hissettiğinizde durmalı ve her şeyden yemek için kendinizi zorlamamalısınız.

Kahvaltı

Tatilde kahvaltı öğününü mutlaka yapmanız gerekmektedir. Açık büfe serviste kahvaltı yaparken farklı peynir çeşitlerinden küçük porsiyonlarda alarak tabağınızda çeşitlilik yapabilirsiniz. Kahvaltıda her gün farklı yiyecekler ile beslenmenizi öneriyoruz. Bir gün omlet, bir gün menemen, bir gün müsli gibi farklı yiyecekler tercih etmelisiniz. Bütün çeşitleri aynı gün tüketmeye çalışmayınız. Çeşitler arasından tercih yapınız.

Ara Öğün

Ara öğünlerde kahvaltı öğünü kadar önemli olup es geçilmemesi gerekir. Ara öğünü atlarsanız öğlen ve akşam yemeklerinde açık büfelerde yediklerinizi fazla kaçırabilirsiniz.

Tatlı Tüketimi

Tatlı tükettiğiniz zamanlarda günlük almanız gereken kalori dengesini sağlamanız için yemeklerinizin porsiyonlarını küçülterek kalori dengenizi sağlayabilirsiniz.

İçecek Tüketimi

İçecek tüketimine değinecek olursak havaların sıcaklığı ile beraber alkollü, gazlı ve şekerli içeceklerinde tüketimi artmaktadır. Bu tarz içeceklerden çokça tüketerek farkında olmadan yüksek kaloriler alabilirsiniz.

Spor ve Aktiviteler

Tatil sürecinde aldığınız kalorileri dengelemek adına mutlaka spor yapmalısınız. Yüzme, yürüyüş ve otelde yapılan günlük egzersiz aktivitelerine katılmanız kalori dengenizi sağlamanıza yarayacaktır.

X