Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Beslenme uzmanları gıda ve beslenme konusunda uzmandır. Hastaların doğru yiyecekleri seçmelerine, menüleri planlamalarına yardımcı olabilir ve belirli yiyeceklerin sağlık üzerindeki etkileri konusunda onlara tavsiyelerde bulunabilirler.
Beslenme uzmanları, bir hastanın mevcut beslenme alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını değerlendirir, onları sağlıklı beslenme alışkanlıkları konusunda eğitir, menülerin faydalı olduğundan emin olmak için takip eder ve hastanın ilerlemesini belgeleyen raporlar yazar.
Beslenme uzmanları, sağlık durumlarını iyileştirmek diyabetli veya kemoterapi gören hastaların da beslenmelerini düzenler.
Hastanemizde verdiğimiz hizmetler;
Beslenme uzmanları, düzenli teşvik ve motivasyon sağlayarak müşterilerinin hedeflerine odaklanmalarına yardımcı olur.
Belirli diyetlerin ve gıda trendlerinin artılarını ve eksilerini ve bunların sağlık üzerindeki etkilerini tartışarak farklı tıbbi durumlara uygun olan beslenme şekline karar verirler.
Hastanemizde beslenme ve diyet bölümünde verdiğimiz hizmetler;
●      Obezite ve şişmanlıkta beslenme,
●      Kilo alma programları,
●      Diyabet varlığında beslenme,
●      Kalp-damar hastalıklarında beslenme,
●      Gebelikte ve gestasyonel diyabette beslenme,
●      Çocukluk ve adölesan çağı beslenmesi,
●      Böbrek hastalıklarında beslenme,
●      Kanserde beslenme,
●      Sporcu beslenmesi,
●      Sindirim sistemi hastalıklarında beslenme,
●      Kemik ve eklem hastalıklarında beslenme,
●      Kurumlara özel aylık menü planlama
Beslenme Programları
Beslenme programları hazırlanırken kullanılan ileri teknoloji vücut kompozisyonu analiz aleti ile şu verileri ölçer;
●      Boy
●      Kilo
●      Vücut yağ oranı
●      Vücut yağ yüzdesi
●      Kas sıklığı
●      Yağsız vücut ağırlığı
●      Total Vücut suyu
●      Bazal metabolik hız
●      Biyolojik yaş belirlemesi
●      Ödem oluşumu
Vücut kompozisyonu analiz aleti, vücudu temel bileşenlerine (yağ, protein, mineraller ve vücut suyu) ayırmanın bir yöntemidir. Kilonuzu daha doğru bir şekilde tanımlar ve genel sağlığınıza geleneksel yöntemlerden daha iyi bir bakış sağlar.
Vücut kompozisyonu analizi, yağ kütlesi, kas kütlesi ve vücut yağ yüzdesindeki değişiklikleri doğru bir şekilde gösterebilir. Vücut kitle indeksi hesaplamasından çok daha nitelikli olan bu analiz sayesinde zinde kalarak ve sağlığınızı tehlikeye atmadan nasıl kilo alacağız ve vereceğinizi planlarız.
Sizi Nasıl Değerlendiriyoruz?
Sizi yaşam tarzınız, yeme alışkanlıklarınız, fiziksel aktiviteniz ile birlikle bireysel olarak değerlendiriyoruz.
Program süresince düzenli olarak vücut analizinizi gerçekleştiriyoruz. Vücut analizi cihazımız ile yağ ve kas miktarını bölgesel olarak görüntüleyip iç organlar çevresi yağlanma oranı, bazal metabolizma hızı ve hastanın fiziksel yapısına ait derecelendirmesini yapıyoruz.
Diğer analiz cihazlarından farklı olarak hücre içine kadar analiz ederek, toplam vücut sıvısı, hücre içi sıvı miktarı, hücre dışı sıvı miktarı ve çoğu zaman kilo verimini maskeleyen ödem oluşumunu tespit edebiliyoruz.
Vücudunuzdaki yağ, kas, kemik, su miktarını ve metabolizma yaşınızı ölçüyoruz. Aldığımız veriler sonucunda size özel beslenme programı hazırlayıp, hedeflerimize ulaşana kadar takip ediyoruz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirmenizde yardımcı oluyoruz.
Yaşamınızın her döneminde, sağlıklı, üretken ve kaliteli bir hayat için gerekli olan besin öğelerini eksiksiz almak gerekir. Bu öğelerin gerektiğinden fazla ya da eksik alınması, sağlığın bozulması ve ileri yaşlarda birçok kronik hastalığın ortaya çıkmasına yol açabilir.
Kişiler arasındaki farklılık tahmin ettiğinizden çok daha büyüktür. Herkesin metabolizması farklı çalışır. Sizin için hazırlanan sağlıklı beslenme programı, sadece size özeldir. Sizin yaşam tarzınız, aktiviteniz, alışkanlıklarınız, değerlendirilerek hazırlanır.
Böylece kişisel faktörlerinize ve tıbbi durumunuza uygun bir program sayesinde başarıya ulaşma ihtimaliniz artar.
Günümüzde birçok hastalığın önlenmesi veya hastalık seyrinin hafifletilmesi, durdurulması ve İyileşme sürecinin kısaltılmasında beslenmenin önemi giderek daha iyi anlaşılmaktadır.
Sağlıklı yaşam ve kaliteli bir hayat için beslenmenin düzenlenmesi şarttır. Beslenme sağlığın temelidir. Diyetisyenimizden danışmanlık alabileceğiniz pek çok hastalık ve durum mevcuttur.
Obezite ve Şişmanlıkta Beslenme
Sağlıklı bir yaşam için alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekir. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden daha fazla olması vücutta yağ depolanmasına neden olur.
Obezite, vücutta sağlığı bozacak derecede aşırı yağ birikmesidir. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18’I kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda %30’un üzerine çıkması obeziteyi oluşturur.
Obezite kalp-damar hastalıkları, diyabet, metabolik bozukluklar, eklem rahatsızlıkları, bazı kanserler, safra kesesi ve karaciğer hastalıkları ve sindirim sistemi problemleri gibi bir çok sağlık sorununu beraberinde getiren ve tedavi edilmesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Obezitenin kalıcı tedavisinde ise mutlaka beslenmenin düzenlenmesi gerekir.
Gebelik ve Gestasyonel Gebelikte Beslenme
Gebelik döneminde ve doğum sonrasında daha az problemle karşılaşmak ve sağlıklı bebekler dünyaya getirmek için yeterli ve dengeli beslenmek şarttıır.
Toplum olarak, hamile kadının beslenmesine daha da önem veriyor ve müdahale ediyoruz. Çoğu zaman da hamile kadının daha iyi beslenmesi adı altında yanlış yiyeceklere yönlendiriyoruz. Bu nedenle gebeliğinde olması gerekenden fazla kilo alanların sayısı oldukça yüksektir.
Fazla alınan kilolar sadece anne için yük değil, aynı zamanda bebeğinde ileriki yaşlarında kalp-damar rahatsızlıklarına, obezite ve diyabete yakalanma riskini artırmaktadır.
Alınan kalorilerin besleyici değeri olmayan gıdalardan sağlanması da bebekte büyüme geriliğine neden olabilmektedir. Anne adayının doğru beslenmeyi bilmesi hem kendi sağlığı hem bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir.
Çocukluk ve Adölesan Çağı Beslenmesi
Çocukluk ve adölesan döneminde oluşan obezite, yetişkinlik obezitesi için zemin hazırlamaktadır. Obezite oluşmadan korunmak büyük önem taşır. 5 yaşından önce ve 15 yaşından sonra başlayan obezite daha tehlikelidir.
Okul öncesi yaşlarda şişman çocukların %26-41’inin, okul çocuklarında şişman olanların %42-63’ünün erişkin yaşta şişman kalmaya devam ettiği gösterilmiştir.
Beslenme alışkanlıkları erken yaşlarda yerleşir. Eğer çocuğunuzun boya göre kilosu, yaşı da göz önüne alındığında fazla ise kilo nedeni iyi araştırılmalı ve erken yaşlarda müdahale edilmelidir.
Unutmayın ki şişman çocuk iyi beslenmiş, sağlıklı çocuk değildir. Şişmanlık da bir beslenme yetersizliğidir.
 
Kilo Alma Diyeti
Zayıf olmak, vücut kitle indeksinin 18.5’in altında olması olarak tanımlanır. Bunun optimal sağlığı sürdürmek için gereken vücut kütlesinden daha az olduğu tahmin edilmektedir.
Ancak VKİ ölçeğinde yalnızca kilo ve boy hesabı, net sonuçlar vermez. Önemli olan, vücut kompozisyonu analizinin sonucudur. Çünkü bazı insanlar doğal olarak çok zayıftır ama yine de sağlıklıdır.
Bu ölçeğe göre zayıf olmak, mutlaka bir sağlık sorununuz olduğu anlamına gelmez. Düşük kilolu olmak, kadınlarda erkekler 2-3 kat daha yaygındır ve sağlığı tehdit ettiği durumlarda ve estetik kaygıya yol açarsa diyetisyen kontrolünde kilo alma diyeti yapmak, faydalıdır.

Beslenme ve Diyet Doktorları

HEMEN RANDEVU AL

  Hızlı randevu formunu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır.  

  2

  HASTANE

  126

  UZMAN DOKTOR

  1200+

  PERSONEL

  45

  TIBBİ BİRİM

  500000+

  YILLIK HASTA SAYISI

  X