Sintigrafi

Sintigrafi

Sintigrafi; radyoaktif bir maddenin vücuda; damar, ağız ya da diğer yollar ile verilmesinden sonra özel kameralar ile vücudun görüntülendiği tanı yöntemidir.
Sintigrafi; incelenecek her organ için farklı bir radyoaktif ilaç verilerek o ilacın ilgili organdaki tutuluşunu, dağılımını ve atılışını inceler.
Radyoaktif ilaçlar vücuda yalnız başına veya incelenecek organa ve lezyona uygun bir maddeye bağlanarak verilebilmektedir.
Gama kameralar nükleer tıpta kullanılan tıbbi görüntüleme cihazlarıdır. Gama kamera tetkik amacıyla hastaya verilen radyoaktif maddelerden yayılan gama ışınları ile görüntü oluşturmaktadır.
Bu görüntüler, hastaya verilen radyoaktif maddeden yayılan gama ışınlarının incelenen organ etrafında döndürülen dedektörler tarafından algılanmasıyla elde edilmektedir. Sinyallerin tümü bir bilgisayara aktarılır. Bilgisayar elde ettiği sinyalleri renkli görüntüye çevirerek analizini yapar.
Radyonüklidin (radyoizotop) organizmadaki dağılımının görüntülenmesi ile anatomik bilgiler, bu dağılımın zamana göre değişikliklerinin saptanması ile de fizyolojik bilgiler elde edilir.
Sintigrafik Görüntüleme Şekilleri
Kanser hücrelerinin bulunduğu alanlar da dahil olmak üzere vücut içindeki yapıların resimlerini üreten bir prosedür olan sintigrafi, hastalıkları teşhis etmek, evrelemek ve izlemek için kullanılır.
Bilgisayar, radyonüklitin oluştuğu alanların bir görüntüsünü oluşturur ve bu alanlar kanser hücreleri içerebilir. Radyonüklid taraması olarak da adlandırılır.
Farklı sintigrafik görüntüleme şekilleri vardır. Bunlar;
●      Myokart perfüzyon sintigrafisi                          
●      Paratiroid sintigrafisi
●      Dinamik böbrek                                                    
●      Kemik sintigrafisi
●      Tiroid sintigrafisi                                               
●       Akciğer sintigrafisi
Miyokart Perfüzyon Sintigrafisi
Miyokardiyal perfüzyon sintigrafisi bir görüntüleme testidir. Aynı zamanda nükleer stres testi olarak da adlandırılır. Kalp kasından kanın ne kadar iyi aktığını ve kalp kasının ne kadar iyi pompaladığını görüntülemek için kullanılır.
Örneğin, bir kalp krizinden sonra, hasarlı kalp kası bölgelerini bulmak için uygulanır. Bu test dinlenme sırasında ve egzersiz yaparken yapılabilir.
İşlemden önce hastaya verilen radyonüklit, kan dolaşımından geçer ve sağlıklı kalp kası tarafından emilir. Hasar görmüş veya kan akışı iyi olmayan alanlar izleyiciyi emmez. Hasarlı alanlar “soğuk noktalar” olarak görünür.
Paratiroid Sintigrafisi
Hiperparatiroidizm, kalsiyum homeostazında önemli rol oynayan paratiroid hormonunun artmış salgılanmasının neden olduğu bir durumdur. Bu durum, birden fazla organ sistemini etkileyerek çeşitli belirti ve semptomlarla sonuçlanabilir.
Paratiroidin sintigrafi ile teşhisi mümkündür ve invaziv olmayan bir teknik olduğu için son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir.
Kemik Sintigrafisi
Kemik sintigrafisi, kan dolaşımına enjekte edilen radyoaktif materyalleri kullanarak çeşitli kemik hastalıklarını ve durumlarını teşhis etmeye ve değerlendirmeye yardımcı olur. Radyotraktör, incelenen alan boyunca hareket eder ve kemiklerinizin görüntülerini oluşturmak için özel bir gama kamera ve bir bilgisayar tarafından algılanan gama ışınları şeklinde radyasyon yayar.
Kemik sintigrafisi vücuttaki moleküler aktiviteyi tam olarak belirleyebildiği için hastalığı ilk aşamalarında tanımlama potansiyeline sahiptir.
Akciğer Sintigrafisi
Akciğer sintigrafisi, akciğerlere giden kan ve hava beslemesini ölçmek için yapılan bir incelemedir. Pulmoner emboliyi teşhis etmek için en iyi non-invaziv testtir. Radyotraktörün intravenöz enjeksiyonu uygulanır. Bu parçacıklar, akciğerlerin kan akışına benzer şekilde akciğerlerde dağıtılır.
Bu prosedür, akciğerlerdeki kan akışını değerlendirmektir. Ek olarak bir radyoaktif gaz veya aerosol solunur ve böylece kan akışı akciğerlerin havalanmasıyla karşılaştırılabilir. Tüm muayene yaklaşık 30 ila 45 dakika sürer.

REYAP SAĞLIK GRUBU | İSTANBUL - ÇORLU

YAŞAM KALİTENİZİ YÜKSELTMEK İÇİN!

Konforlu Bakım

Suit oda, corner suit oda, özel hasta odası ve yoğun bakım yatakları ile birlikte hasta ve hasta yakınlarına üst düzey konfor sunmaktayız.

Uzman Tıbbı Birimler

Reyap Sağlık Grubu; tıptaki gelişmeleri takip eden, alanında uzman ve akademik hekim kadrosu ve deneyimli sağlık çalışanları ile 7 gün 24 saat uluslararası standartlarda hizmet sunmaktadır.

Üst Düzey Kalite

Reyap Sağlık Grubu olarak, 2011 yılında Tekirdağ Çorlu’da hizmete giren ilk hastanesinin ardından, Ekim 2016’da Reyap Hastanesi İstanbul ile Esenyurt’ta üst düzey kalitede hizmetine devam ediyor.

Teknolojik Ekipmanlar

Tam teknik kapasiteye sahip, ileri teknoloji ürünü tıbbi cihazlar ile üstün nitelikli sağlık hizmeti sunuyoruz.

HEMEN RANDEVU AL

Hızlı randevu formu doldurduktan sonra tarafınıza en kısa sürede çağrı merkezi temsilcilerimiz geri dönüş yapacaktır.   

2

HASTANE

126

UZMAN DOKTOR

1200+

PERSONEL

45

TIBBİ BİRİM

500000+

YILLIK HASTA SAYISI

X